رضایت 81درصد مردم از بازگشت قیمت خودرو و مسکن به سایت ها

به گزارش دعوت، 85 درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت نموده اند عقیده داشته اند بازگشت قیمت ها سبب آسان تر شدن و سریع تر شدن انجام معامله شده است و به اعتقاد 72 درصد کاربران، بازگشت قیمت ها موجب افزایش شفافیت در بازار و اعتماد به فروشنده شده است.

رضایت 81درصد مردم از بازگشت قیمت خودرو و مسکن به سایت ها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش اقتصادآنلاین، موضوع شفافیت یکی از مهم ترین مسایل مورد مناقشه و مورد انتقاد کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره تصمیم حذف قیمت ها بود. چند تن از نمایندگان بر این باور بودند که حذف قیمت ها مانند پاک کردن صورت مساله است و فربد زاوه، یکی از منتقدان جدی حذف دستوری قیمت خودرو از پلتفرم ها، نمایش قیمت ها را به دماسنجی تشبیه نموده بود که شرایط بازار را نمایش می دهد؛ با شکستن دماسنج شرایط بازار تغییری نمی کند و فقط شفافیت از بازار حذف می گردد که این خود زمینه ساز انواع فساد است.

در پی بازگشت قیمت خودرو و مسکن به پلتفرم های آگهی آنلاین موجی از واکنش های متناقض ایجاد شد. بعضی مسئولان دولتی مثل وزیر راه و شهرسازی و وزیر کشور در مقابل آن موضع گرفتند، اما به نظر می رسد هم عموم مردم و هم نمایندگان مجلس از بازگشت قیمت به این پلتفرم ها حمایت می نمایند. بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن و خودرو نیز درباره این موضوع اظهارنظر کردند و عموماً بر این عقیده بودند که حذف قیمت ها از ابتدا تصمیمی اشتباه و غیرکارشناسی بوده که تاثیری هم در کنترل قیمت ها نداشته است. آمار و ارقامی که وب سایت دیوار منتشر کرد هم نشان می داد که طی هشت ماهی که قیمت ها از پلتفرم ها حذف شده بودند، فرایند صعودی قیمت خودرو و مسکن حتی با شدت بیشتر ادامه داشته است. همین وب سایت دو هفته پس از بازگشت قیمت ها آمار دیگری ارائه داد که نشان می داد با بازگشت قیمت ها تعداد تماس های تلفنی کاهش معنی داری داشته و چقدر در وقت و هزینه کاربران صرفه جویی شده است.

اما فارغ از این که بازگشت قیمت به پلتفرم ها پس از هشت ماه تا چه حد تصمیم درست یا غلطی بوده، مهم است بدانیم عموم کاربران درباره این تصمیم چه نظری دارند. پیش تر یک نظرسنجی تلفنی توسط مرکز افکارسنجی سپنتا صورت گرفته بود که نشان می داد بیش از 80 درصد کاربران موافق بازگشت قیمت ها هستند و چند نظرسنجی تلگرامی در کانال خبرگزاری ها هم نتایج مشابهی داشت. حالا با گذشت بیش از 40 روز از بازگشت قیمت خودرو و مسکن به پلتفرم ها، نظرسنجی تلفنی دیگری صورت گرفته که مجری آن شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بوده است. در این نظرسنجی که هفته گذشته در سطح شهر تهران صورت گرفته، از 500 مصاحبه شونده تعدادی سوال پرسیده شده که در ادامه می توانید نتایج آن را مشاهده کنید.

نتایج نظرسنجی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد درباره بازگشت قیمت ها

بر اساس نتایج نظرسنجی ای که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران انجام داده است، 73 درصد از کاربران اظهار نموده اند در سه ماه اخیر به مقدار زیاد یا خیلی زیاد از پلتفرم های آنلاین مانند دیوار، شیپور و باما برای خرید و فروش مسکن و خودرو استفاده نموده اند که نشان می دهد بخش قابل توجهی از جامعه، معاملات خود را به وسیله این پلتفرم ها انجام می دهند. همچنین 70 درصد کاربران معتقد بودند بازگشت قیمت به آگهی های فروش مسکن و خودرو در این پلتفرم ها به ایجاد آرامش در این بازار ها یاری نموده است.

85 درصد از افرادی که در این نظرسنجی شرکت نموده اند، عقیده داشته اند بازگشت قیمت ها سبب آسان تر شدن و سریع تر شدن انجام معامله شده است و به اعتقاد 72 درصد کاربران، بازگشت قیمت ها موجب افزایش شفافیت در بازار و اعتماد به فروشنده شده است. موضوع شفافیت یکی از مهم ترین مسایل مورد مناقشه و مورد انتقاد کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره تصمیم حذف قیمت ها بود. چند تن از نمایندگان بر این باور بودند که حذف قیمت ها مانند پاک کردن صورت مساله است و فربد زاوه، یکی از منتقدان جدی حذف دستوری قیمت خودرو از پلتفرم ها، نمایش قیمت ها را به دماسنجی تشبیه نموده بود که شرایط بازار را نمایش می دهد؛ با شکستن دماسنج شرایط بازار تغییری نمی کند و فقط شفافیت از بازار حذف می گردد که این خود زمینه ساز انواع فساد است.

آخرین پرسش نظرسنجی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد احتمالاً مهم ترین آن باشد که نتیجه اش نشان می دهد 81 درصد از کاربران در مجموع از بازگشت قیمت به آگهی های فروش مسکن و خودرو در پلتفرم های آگهی آنلاین ابراز رضایت نموده اند. این رضایت از دو فاکتور مهم بازگشت شفافیت به بازار و صرفه جویی در وقت و هزینه نشات می گیرد که تاثیر مستقیمی بر تجربه کاربر می گذارد.

با این اوصاف باید پرسید که با این حجم از رضایت عمومی نسبت به بازگشت قیمت ها، نظر مثبت قریب به اتفاق کارشناسان و حمایت مجلس از بازگشت قیمت به پلتفرم ها، چه توجیهی برای مخالفت با این موضوع و کوشش برای حذف دستوری قیمت ها وجود دارد؟ چه کسانی از بازار غیرشفاف و تحمیل هزینه به مردم سود می برند؟

منبع: فرارو
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 302

به "رضایت 81درصد مردم از بازگشت قیمت خودرو و مسکن به سایت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضایت 81درصد مردم از بازگشت قیمت خودرو و مسکن به سایت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید