واکنش ایران به رای دیوان بین المللی دادگستری در پرونده مودت

به گزارش مجله انجمن دعوت، سخنگوی وزارت امور خارجه رای صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پرونده نقض های عهدنامه مودت 1955 را نشانگر حقانیت خواسته های جمهوری اسلامی در این مرحله از دادرسی خواند و گفت: با این موفقیت پرونده وارد مرحله رسیدگی نهایی خواهد شد.

واکنش ایران به رای دیوان بین المللی دادگستری در پرونده مودت

به گزارش مجله انجمن دعوت از فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) از صدور رای صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پفراینده نقض های عهدنامه مودت 1955 در لاهه اطلاع داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: امروز و در ساعت 3 بعد از ظهر به وقت محلی لاهه، دیوان بین المللی دادگستری رأی صلاحیتی خود در پفراینده نقض های عهدنامه مودت 1955 را صادر کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان مطرح نمود: بر اساس مدارک و مستندات متقن و دفاعیات حقوقی مستدل ارائه شده به دیوان توسط تیم حقوقی جمهوری اسلامی ایران با مشارکت مرکز امور حقوقی بین المللی، وزارت امور خارجه و سایر وکلا و مشاوران، دیوان با رد ایرادات مقدماتی آمریکا، خود را صالح به رسیدگی به دعوی اقامه شده علیه دولت ایالات متحده دانست و به این ترتیب پفراینده وارد رسیدگی ماهوی خواهد شد.

خطیب زاده در ادامه گفت: با صدور این رأی دومین موفقیت حقوقی در فرایند رسیدگی به این پفراینده حاصل شد که موضوع آن مربوط به اعمال مجدد و تشدید تحریم های غیر انسانی ایالات متحده علیه کشورمان از تاریخ 8 مه 2018 است. قبلا در 3 اکتبر 2018 (11 مهر 1397) دیوان با صدور دستور موقت به نفع کشورمان آمریکا را ملزم کرد هرگونه موانع ناشی از تحریم های وضع شده علیه ایران در حوزه دارو و اقلام پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و قطعات و خدمات مربوط به ایمنی هواپیمایی کشوری را مرتفع کند، اما آمریکایی ها در راستای سیاست فشار حداکثری و تروریسم مالی علیه دولت و ملت ایران تا به امروز از تبعیت از دستور دیوان خودداری ورزیده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح اینکه جمهوری اسلامی ایران موضوع پیگیری اجرای دستور موقت و نقض آن توسط آمریکا را به نحو مقتضی به اطلاع دیوان رسانده است و اکنون با رأی صلاحیتی صادره، این فرصت وجود دارد تا در مرحله رسیدگی ماهوی، دیوان راجع به عدم اجرای دستور موقت توسط آمریکا نیز آنالیز لازم را صورت دهد، اضافه کرد: هر چند رأیی که امروز صادر شد مربوط به مرحله صلاحیتی است، اما خود نشان از حقانیت خواسته های جمهوری اسلامی ایران در این مرحله از دادرسی دارد و با این موفقیت پفراینده وارد مرحله رسیدگی نهایی یا همان ماهیت پفراینده خواهد شد.

خطیب زاده در انتها تاکید نمود: استفاده از سازوکارهای حقوقی بین المللی بخشی از رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه در استیفای حقوق ملت شریف ایران در عرصه بین المللی است که همیشه در دستور کار این وزارتخانه قرار داشته است.

دیوان بین المللی دادگستری مهر ماه 1397 با آنالیز درخواست قرار موقت ایران، آمریکا را به برطرف تحریم های اقلام انسان محبت آمیز، دارویی، کشاورزی و هوانوردی ملزم کرد و از طرفین خواست از اقدامی که مناقشه را تشدید کند، خودداری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 283

به "واکنش ایران به رای دیوان بین المللی دادگستری در پرونده مودت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به رای دیوان بین المللی دادگستری در پرونده مودت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید