آیا ورزش شما را خلاق تر می نماید؟

به گزارش مجله انجمن دعوت، این پژوهش نشان داد که افرادی که فعالیت بدنی زیادتری داشتند در هنگام انجام آزمون های مربوط به خلاقیت و نوآوری بهتر از افرادی که زندگی بی تحرک داشتند، عمل نموده بودند و همچنین این پژوهش نشان می دهد اگر می خواهیم خلاق تر باشیم باید بیشتر بدنمان را به تحرک واداریم.

آیا ورزش شما را خلاق تر می نماید؟

نتیجه یک پژوهش که به تازگی صورت گرفته است نشان می دهد که احتمال افزایش خلاقیت با ورزش منظم وجود دارد، زیرا بین فعالیت جسمانی و خیال پردازی ارتباط وجود دارد.

مجله انجمن دعوت به نقل از نیویورک تایمز نوشت، این پژوهش نشان داد افرادی که فعالیت بدنی زیادتری داشتند در هنگام انجام آزمون های مربوط به خلاقیت و نوآوری بهتر از افرادی که زندگی بی تحرک داشتند، عمل نموده بودند و اگر می خواهیم خلاق تر باشیم باید بیشتر بدنمان را به تحرک واداریم.

شواهد بی شمار علمی تا به امروز نشان داده اند که فعالیت جسمانی بر شیوه تفکر ما اثر می گذارد. مطالعات زیادی که بروی انسان ها و حیوانات صورت گرفته است نشان می دهد که مغز ما در واکنش به فعالیت های جسمانی تغییر می نماید و بخشی از آن به دلیل آن است که ما در هنگام ورزش کردن مغز خودمان را در خون، اکسیژن و مواد مغذی فراوان غوطه ور می کنیم.

در مطالعه ای که بروی جوندگان انجام شد، محققان نشان دادند که حیواناتی که به طور منظم تحرک دارند بیشتر از همتایان خود که زندگی بی تحرک دارند سلول های مغزی جدید فراوری می نمایند و حتی مسن ترهایشان هم در آزمون های فکری بهتر عمل می نمایند.

در ما انسان ها نیز ورزش کردن باعث می گردد توانمندی هایمان برای استدلال آوری و به خاطر سپاری افزایش پیدا کند و خلق مان بهبود پیدا کند.

اما خلاقیت انتزاعی ترین مهارت تفکر است و کمی کردن و شمردنِ آن کار آسانی نیست و تا همین اواخر هم رابطه آن با ورزش کردن تعیین نشده بود. مطالعات اندکی در گذشته ارتباط بین تحرک و خلاقیت را نشان داده اند. برای مثال در مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، محققان داوطلبان را به دو گروه تقسیم بندی کردند و از یک گروه از آن ها خواستند تا به تصاویری با خطوط منحنی و حلقوی نگاه نمایند و همان اشکال را با حرکت آزادانه و نرم بازوهایشان در فضا ترسیم نمایند؛ درحالیکه در گروه دوم به افراد تصاویری زاویه دار تر و با خطوط راست تر نمایش داده شد.

بعد از سرانجام این جلسه محققان از داوطلبان درخواست کردند تا یک داستان تخیلی را با موضوع استفادۀ غیرمنتظره از یک روزنامه معمولی فراوری نمایند. محققان کشف کردند افرادی که بازوهایشان را آزادانه و سیال تر در فضا حرکت داده بودند و به اصطلاح حرکاتی شبیه رقصیدن را فراوری نموده بودند، در فراوری داستان نیز خلاقانه تر عمل نموده بودند و در مقایسه با آن گروهی که اعضایش حرکات خشک، مستقیم و طبق قاعده انجام داده بودند، ایده های ناب تر و اصیل تری فراوری نموده بودند.

مطالعه دیگری که در سال 2014 درباره ارتباط ورزش کردن و خلاقیت انجام شد به طور مشابهی نشان داد که تحرک می تواند خلاقیت را افزایش دهد. در یکی از اصلی ترین بخش های یک آزمایش چندبخشی، از داوطلبان درخواست شد تا در فضای کوچک یک دفتر کار پشت میز بنشینند و تخیل خود را به کار بگیرند و فکر نمایند از چه طروق مختلفی می توان از یک دکمه استفاده کرد.

سپس از آن ها خواسته شد یک آزمون متفاوت خلاقیت را در حالیکه در همان اتاق کوچک روی تردمیل راه می فرایند، انجام دهند. تقریباً همه شرکت نمایندگان ایده های بسیار خلاقانه تر و اصیل تری را در مقایسه با زمانی که پشت میز نشسته بودند، فراوری کردند.

اما تحقیق هایی که برشمرده شد و بسیاری از تحقیقات دیگر که در گذشته صورت گرفته و کوشش نموده بودند بین تحرک بدنی و خلاقیت رابطه ایجاد نمایند، به اثرات کوتاه مدت فعالیت های جسمانی نگاه انداخته یا در شرایط به شدت کنترل شدۀ آزمایشگاه صورت گرفته بودند. این تحقیقات به ارتباط احتمالی هر نوع فعالیت روزمره مانند پیاده روی و قدرت تخیل افراد یا اینکه در وهله نخست فعال بودن به وسیله چه سازوکاری بر خلاقیت افراد اثر می گذارد، نپرداخته بودند.

بنابراین، در مطالعه جدید محققان دانشگاه گریز در اتریش تصمیم گرفتند فعالیت های روزانه و عادیِ گروهی از بزرگسالان معمولی را ردیابی و خلاقیت آن ها را اندازه گیری نمایند تا ببینند آیا بین میزان فعالیت بدنی و خلاقیت همخوانی وجود دارد یا خیر.

دانشمندان در خصوص شادی نیز تردید داشتند. بعضی از تحقیقات گذشته این گمان را مطرح نموده بود که خُلق خوب احتمالاً عامل مداخله نماینده ای است که بین فعالیت جسمانی و خلاقیت ارتباط برقرار می نماید. برطبق این داده ها، تحرک افراد را مسرور تر می نماید و این شادی است که باعث می گردد آن ها خلاق تر شوند. براساس این سناریو تحرک به طور مستقیم بر تفکر خلاق اثر نمی گذارد.

محققان برای آنکه دانش خود را افزایش دهند، 79 فرد سالم بزرگسال را گرد هم جمع کردند و به مدت 5 روز به آن ها ردیاب های فعالیت را وصل کردند و سپس از آن ها درخواست کردند که به آزمایشگاه مراجعه نمایند. در آزمایشگاه آن ها باید از خلاقیت خود استفاده می کردند و برای تایر ماشین و چتر کاربرد های دیگری کشف و بخش هایی از یک نقاشی نیمه کاره را کامل می کردند.

محققان سپس هر مشارکت نماینده را بر اساس میزان نوآورانه بودند اثرش رتبه بندی کردند. داوطلبان همچنین پرسشنامه های استانداردی که خلق آن ها را اندازه گیری می کرد، پر کردند. درآخر، دانشمندان با یاری تحلیل های آماری پیچیده، داده های یافته های پیشین را با داده های پژوهش فعلی تلفیق کردند تا نقش عوامل احتمالی مداخله نماینده را ارزشگذاری نمایند.

محققان می خواستند بدانند آیا این شادی است که منجر به تحرک بدنی زیاد و خلاقیت می گردد؟ پاسخ آن ها به این پرسش خیر بود. نتایج پژوهش آن ها نشان داد داوطلبانی که بیشترین تحرک بدنی را داشتند و به خصوص اغلب پیاده روی و یا به صورت متعادل ورزش می کردند، خلاقیت بالاتری نیز داشتند.

افراد فعال همچنین شادتر هم بودند و در صورتیکه در فعالیت های پرتحرک تر و شدیدتر مثل پیاده روی تند یا ورزش های دسته جمعی مشارکت می کردند، خلق شان از افرادی که به صورت متعادل ورزش می کردند، بالاتر بود.

اما همبستگی بین فعالیت بدنی، خلاقیت و خلق بسیار ناچیز بود. افرادی بودند که اغلب پیاده روی می کردند و نسبتاً خلاق بودند، اما ضرورتاً مسرور نبودند که این نشان می داد که شادی نمی تواند بر میزان خلاقیت افراد اثرگذار باشد بلکه این تحرک بدنی است که بر خلاقیت اثر می گذارد.

کریستین رومینگر، استاد رشته روان شناسی در دانشگاه گریز و نویسنده اصلی این پژوهش می گوید: یافته های این پژوهش ارتباط بین خلاقیت و فعالیت بدنی را در زندگی روزمره نشان می دهد. البته این پژوهش فقط به مقطعی کوتاه از زندگی مشارکت نمایندگان پرداخته است.

این پژوهش بر اساس انتخاب نمونه های تصادفی انجام نشده و به این پرسش پاسخ نمی دهد که آیا در صورتی که فعالیت بدنی افراد بیشتر گردد آن ها خلاق تر خواهند شد یا نه. این پژوهش فقط رابطه بین فعالیت بدنی و خلاقیت را تعیین می نماید.

این پژوهش همچنین شرح نمی دهد که اگر خلق بالا نقشی در افزایش خلاقیت ندارد پس چه اتفاقی در اثر تحریک بدنی می افتد که افراد خلاقیت بیشتری را تجربه می نمایند. همچنین ما نمی دانیم که آیا پیاده روی به ما یاری می نماید که بالافاصله یک جدول کلمات متقاطع را حل کنیم یا آنکه اثرات بلندمدت تری بر خلاقیت ما دارد.

اما یافته ها حاکی از آن است که عقل سالم در بدن سالم است و برای داشتنی ذهنی خلاق باید زندگی پرتحرک داشته باشیم.

منبع: The New York Times

ترجمه: سایت مجله انجمن دعوت

منبع: فرادید
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 295

به "آیا ورزش شما را خلاق تر می نماید؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "آیا ورزش شما را خلاق تر می نماید؟" امتیاز داده اند | امتیاز: 4.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ورزش شما را خلاق تر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید