اجازه ازدواج دختر به وسیله دادگاه

به گزارش دعوت، بر اساس قانون مدنی، در صورتی که دختر باکره قصد ازدواج با مردی را داشته باشد، هر چند به سن بلوغ نیز رسیده باشد، باز هم باید اجازه یا رضایت پدر برای ازدواج و اذن جد پدری خود را کسب کند.

اجازه ازدواج دختر به وسیله دادگاه

گاهی پدر یا جد پدری به عنوان اولیای قهری بدون اینکه دلیل موجهی داشته باشند، از دادن اجازه ازدواج به دختر مضایقه یا خودداری می نمایند که در این شرایط، قانون این اجازه را به دختر داده است تا با مراجعه به دادگاه و تقدیم کردن دادخواستی مبنی بر اخذ اذن ازدواج بدون رضایت پدر، برای ثبت ازدواج خود با فرد مورد نظر اقدام کند و در صورتی که هم کفو بودن دختر با شخص معرفی شده را احراز کند، حکم ازدواج دختر توسط دادگاه صادر خواهد شد. در این نوشتار از دعوت به آنالیز اجازه ازدواج دختر به وسیله دادگاه می پردازیم.

اجازه ازدواج

بر اساس ماده 1043 قانون مدنی، نکاح دختر باکره، اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری است و هر گاه پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه از دادن اجازه مضایقه کند، اجازه او ساقط و در این صورت، دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج کند و شرایط نکاح و مهریه که بین آنها قرار داده شده، پس از اخذ اذن از دادگاه مدنی خاص، به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند. به همین دلیل، در صورتی که دختر باکره قصد ازدواج با مردی را داشته باشد و پدر وی از دادن رضایت یا اجازه ازدواج خودداری نموده و رضایت جد پدری برای ازدواج دختر نیز حاصل نگردد، وی می تواند به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای اجازه ازدواج بدون اذن پدر کند. البته ذکر این نکته لازم است که کسب اذن ازدواج از پدر یا جد پدری تنها برای دختران باکره که قبلا ازدواج ننموده اند، لازم است و به همین دلیل، خانم هایی که قبلا یک بار ازدواج نموده اند، لزومی به کسب اجازه پدر برای ازدواج دوم خود نخواهند داشت و می توانند بدون رضایت پدر یا جد پدری مجددا ازدواج نمایند.

اجازه ازدواج دختر به وسیله دادگاه

در صورتی که دختری قصد ازدواج کردن با مردی را داشته باشد ولی پدر یا جد پدری دختر بدون اینکه دلیل موجه و منطقی داشته باشند از دادن اذن یا اجازه برای ازدواج دختر امتناع کند، یا اینکه پدر دختر غایب مفقودالاثر بوده و خبری از وی در دست نباشد، دختر می تواند به دادگاه مراجعه نموده و دادخواست اذن ازدواج بدون رضایت پدر را به دادگاه تقدیم کند. در این صورت، دادگاه به دادخواست تنظیم شده برای دریافت اجازه ازدواج رسیدگی می نماید و ممکن است که جلساتی را با حضور پدر دختر برگزار کند و اگر دلایل پدر مبنی بر مخالفت با ازدواج دختر را معقول و منطقی ندانست، می تواند ولایت قهری پدر بر فرزند دختر را ساقط نموده و اجازه ازدواج بدون اذن پدر را به دختر بدهد. گفتنی است که دادخواست تقاضای اجازه یا اذن ازدواج برای دختران باکره در دادگاه خانواده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و دادخواست باید به این دادگاه تقدیم گردد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی جهیزیه طبق قانون بر عهده کیست؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 78

به "اجازه ازدواج دختر به وسیله دادگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجازه ازدواج دختر به وسیله دادگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید