بعد از هما، نوبت دیده شدن بز افسانه ای ایرانی رسید!، فیلم

به گزارش مجله انجمن دعوت، به نقل از رسانه ها بعد از همای سعادت که تصویرش توجه بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی را جلب نموده بود، این بار تصویری از بز کوهی اروندان (مارخور) که یک بز کوهی ایرانی است، مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این بز کوهی بیش از دو قرن از چشم ها دور بوده و در این مدت هیچ گزارشی مبنی بر دیده شدن آن منتشر نشده بود.

بعد از هما، نوبت دیده شدن بز افسانه ای ایرانی رسید!، فیلم

به گزارش خبرگزاری مجله انجمن دعوت ، گزارش ها حاکی از آن است که بز کوهی اروندان که یکی از بزهای کوهی اصیل ایرانی است بالاخره بعد از دو قرن در کوه های البرز دیده شده است.

بز کوهی اروندان یا مارخور (Markhor) یک بز کوهی ایرانی است. این بز کل کوهی که در بسیاری از نقش و نگارهای ایرانی از بناها تا اشیاء قیمتی در آثار باستانی بسیاری دیده شده است از نمادهای اساطیری فرهنگ ایرانی و از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است و بر اساس اعتقادات کهن دیده شدن آن مانند همای سعادت خوش یمن است.

مارخور (Markhor) چهارمین حیوان در دنیا است که شاخ های بلندی دارد. این بز گونه ای از بزهای وحشی بومی آسیای مرکزی است. آن ها در جنگل های کوهستانی و بوته زارها زندگی می نمایند و رژیم غذایی آن ها بسته به فصل بین علف ها و میوه درختان فرق دارد. درحالی که مارخورهای نر در خارج از فصل جفت گیری به تنهایی زندگی می نمایند، ماده ها و بزهای جوان در گله های کوچک زندگی می نمایند.

خز آن ها قهوه ای روشن یا سیاه به نظر می رسد و طول آن در طول سال فرق دارد. به طور میانه، آن ها بین 66 تا 114 سانتی متر و بین 31 تا 110 کیلوگرم وزن دارند. اگرچه نر و ماده هر دو شاخ دارند، شاخ نرها بسیار بزرگ تر می شوند. شاخ ها در سر به هم متصل اند و به سمت بالا و بیرون پیج می خورد. طول شاخ نرها به 160 سانتی متر مترسد و شاخ ماده ها بسیار کوچک تر است.

می توانید بزرگ ترین شاخ های دنیا را اینجا ببینید.

323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 تیر 1403 بروزرسانی: 12 تیر 1403 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1129

به "بعد از هما، نوبت دیده شدن بز افسانه ای ایرانی رسید!، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از هما، نوبت دیده شدن بز افسانه ای ایرانی رسید!، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید