جزیره ای که مانند یک اثر انگشت غول پیکر ساخته شده است

به گزارش مجله انجمن دعوت، این جزیره کوچک در دریای آدریاتیک، در خط مرزی کروات، در سال های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران و رسانه های فعال در حوزه طبیعت گردی و توریسم قرار گرفته است.

جزیره ای که مانند یک اثر انگشت غول پیکر ساخته شده است
این جزیره کوچک در دریای آدریاتیک در سواحل کرواسی توجه زیادی را به سوی خود جلب نموده است. این جزیره که در مجمع الجزایر سیبنیک قرار گرفته است، 1.4 کیلومتر مساحت داشته و کاملا با شبکه ای از دیوارهای سنگی خشک پوشیده شده است. هنگامی که از بالا نگاه کنید، جزیره بیضی شکل بالژناک شبیه یک اثرانگشت بزرگ به نظر می رسد.

مانند بسیاری دیگر از کشورهای غرب اروپا از جمله انگلستان، ایرلند و اسکاتلند، بسیاری از حومه و سواحل کرواسی را دیوارهای سنگی خشک دربرگرفته است. قدمت این ساخت و سازها به قرن ها پیش بازمی شود و در طول تاریخ برای مرزبندی زمین های زمین های کشاورزی استفاده می شده است. دیوارها بدون ملاتی که سنگ ها را نگه دارد ساخته می شوند، درعوض سازندگان سنگ ها را با دقت انتخاب می نمایند و آن ها را مانند قطعات پازل روی هم می چینند. بیشتر زمین های کرواسی سنگی است، برای کشت این زمین های سخت، کشاورزان با زحمت بسیار سنگ ها را از خاک جدا می کردند و همان ها را برای ساخت این دیوارها در اطراف زمین های هندسی و گاهی شبکه ای به طول چندین کیلومتر استفاده می کردند.

طول این جزیره تنها نیم کیلومتر است اما طول دیوارها 23 کیلومتر است. گذشته از تعریف مرزهای کشاورزی، این دیوارها جلوی بادهای قوی که بورا نام دارند را نیز می گیرد و کشاورزی را در این مکان ممکن می نماید.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 736

به "جزیره ای که مانند یک اثر انگشت غول پیکر ساخته شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره ای که مانند یک اثر انگشت غول پیکر ساخته شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید