جشنواره لاس فالاس در اسپانیا ، عبور فالاها از خیابان های والنسیا

به گزارش مجله انجمن دعوت، در جشنواره لاس فالاس اسپانیا Las Fallas، که بزرگ ترین و مهم ترین جشنواره والنسیا در اسپانیا به شمار می رود هر اتفاقی ممکن است بیفتد. در روزهای برگزاری این جشنواره، شهر والنسیا به یک گالری هنری روباز، آتش بازی بدون وقفه و یک سالن بزرگ میهمانی تبدیل می گردد. مدارس و ادارات تعطیل می شوند و کل شهر در حال و هوای این میهمانی بزرگ فرو می رود. جالب اینجاست که هیجان این میهمانی و تدارکات آن از خیلی زودتر و از هفته ها قبل شروع می گردد. بیشتر گردشگرانی که به والنسیا سفر می نمایند، روز های برگزاری این جشنواره که بین پانزدهم تا نوزدهم ماه مارس (هفته آخر اسفند ماه) می باشد برای سفر خود انتخاب می نمایند. این جشنواره تماشای و پر هیجان، سرشار از تصاویر و صداهای غافلگیر نماینده است. چیزهای زیادی برای تماشا و تجربه کردن در این جشنواره بی نظیر که قدمت آن به قرون وسطی می رسد و در سال 2017 به لیست میراث جهانی یونسکو راه یافته است، وجود دارند. برای آشنایی بیشتر با این جشنواره زیبای جشنواره لاس فالاس در اسپانیا با این مطلب مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید...

جشنواره لاس فالاس در اسپانیا ، عبور فالاها از خیابان های والنسیا

تندیس های فالا

جشنواره لاس فالاس در اسپانیا Las Fallas به دور محور تندیس های بزرگ فالا می چرخد. این تندیس های ظریف، پر نقش و نگار و پر جزئیات که ارتفاع آنها گاهی به 10 تا 15 متر می رسد، از چوب و پاپیه ماشه (کاغذِ جویده شده ، ترکیبی از تکه های کاغذ یا خمیر کاغذ) ساخته می شوند. در حدود 350 تندیس فالا در شهر وجود دارند که هر یک از آنها به یک شعبه سازمان فالا falla در یکی از محله های والنسیا مربوط می شوند و اغلب، نشانه ای هجو آمیز از مراسم سال قبل به شمار می روند. این تندیس ها در طول یک هفته برگزاری جشنواره لاس فالاس اسپانیا Las Fallas در خیابان های شهر رژه می روند تا در شب آخر جشنواره در مراسمی با عنوان لا کرما la crema به آتش کشیده شوند.

شکل تندیس های فالا

شکل تندیس های جشنواره در طول سال های طولانی دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. در گذشته، این تندیس ها به شکل های ترسناک و وهم آور ساخته می شدند؛ اما امروزه هنرمندان تندیس ها را بیشتر به سبک غلو شده و کارتونی که از انیمیشن های مانگا (انیمیشن های ژاپنی) و دیزنی الهام گرفته شده است، می سازند. در میان تندیس های فالا، تندیس هایی از افراد مشهور سیاسی اسپانیا و سایر کشورها نیز به چشم می خورند. جنجالی ترین تندیس ها معمولا در محله های کوچکتر و تاثیر گذارترین آنها در میدان های مرکزی یافت می شوند. برترین راه برای دیدنی این تندیس ها پیاده روی و استفاده از دوچرخه است؛ البته می توانید نمونه های بیشتری از این تندیس ها، از جمله تندیس طراحی شده به وسیله سالوادور دالی Salvador Dalí در سال 1954 را در موزه فالا ها Fallas Museum ببینید.

لباس های پر نقش و نگار

در طول جشنواره لاس فالاس اسپانیا Las Fallas، مردم والنسیا برترین لباس هایشان را می پوشند و در خیابان ها رژه می روند. شما در این چند روز، تعداد زیادی از فالرا ها (زنان والنسیایی در سن های مختلف) را می بینید که با لباس های رنگارنگ ابریشمی با دامن های بلند و مدل مو های بافته شده پیچ در پیچ که با سنجاق سرهای آنتیک طلایی رنگ بسته شده اند در خیابان قدم می زنند. بسیاری از این لباس ها میراث های خانوادگی هستند و حتی گاهی به عنوان لباس عروسی استفاده می شوند. مردها یا همان فالرو ها نیز در حالی که لباس های فوق العاده ای مانند لباس دزدان دریایی با جلیقه ها و سربند های روشن ابریشمی به تن دارند و یک فلاسک نوشیدنی در دست گرفته اند گشت می زنند.

آتش بازی چند هفته ای

اگر بگوییم مردم والنسیا عاشق آتش و انفجار هستند، خیلی آنها را دست کم گرفته ایم. مردم والنسیا از هفته ها قبل از آغاز رسمی این جشنواره در مود میهمانی گرفتن فرو می روند و می توانید نمایش های آتش بازی را هر آخر هفته در آسمان ببینید؛ بعلاوه ترقه ها و مواد آتش زا به صورت شبانه روزی به وسیله مردم مورد استفاده قرار می گیرند. حجم این شیطنت ها و آتش بازی ها از اواخر ماه فوریه و نزدیک به یک ماه قبل از جشنواره لاس فالاس در اسپانیا Las Fallas به صورت تدریجی و پیوسته بیشتر و بیشتر می گردد.

انفجارهای روزانه

همانگونه که شب ها، نمایش های آتش بازی شبانه برپا می شوند، روزها نیز Mascleta برگزار می گردد. این نمایش روزانه اصلا به نمایش های آتش بازی که معمولا با آن آشنایی دارید شباهتی ندارند و پر از سر و صدا، ریتم و دود هستند. از اول ماه مارس تا روز آخر جشنواره لاس فالاس اسپانیا Las Fallas، هر روز ساعت 2 بعد از ظهر نزدیک به نیم تن متریک باروت در میدان مرکزی شهر که پلازا دل آیونتامینتو Plaza del Ayuntamiento نام دارد، منفجر می گردد.

شو نورها

بخش دیدنی دیگر این جشنواره که نباید دیدنی آن را از دست بدهید، شو نور می باشد که در طول روز های اصلی جشنواره، در خیابان های منطقه روزافا Ruzafa برگزار می گردد و در آن تونل های باشکوهی از نور و شو های جالب هماهنگی نور و موسیقی برپا می گردد. بیشتر تکنسین های نوری از کشور ایتالیا به این منطقه می آیند و بنابراین شوی نور آنها با کارناوالی که در ماه فوریه در ایتالیا برگزار می گردد، شباهت زیادی دارد.

هتل های گران قیمت

درصد بسیار بالایی از بازدیدنمایندگان سالانه شهر والنسیا بخاطر جشنواره لاس فالاس در اسپانیا Las Fallas به این شهر سفر می نمایند و در نتیجه، هزینه اقامت در این شهر به طرز وحشتناکی بالا می رود. برترین انتخاب در این وقت از سال، اقامت در آپارتمان های Airbnb است و هتل هایی که از مرکز شهر دورتر هستند. البته اگر خودرو نداشته باشید، رفت و آمدتان به مرکز شهر سخت خواهد شد.

میهمانی های خیابانی

بیشتر فعالیت های جالبی که در طول این یک هفته برگزاری جشنواره انجام می گردد، در هنگام شب صورت می گیرد. شب هنگام، کلوب های شبانه سیار، کنسرت های روباز و میهمانی های خیابانی به راه می افتند و جمعیت زیادی از مردم بویژه جوان ها را به خود جذب می نمایند.

نینوت ها Ninots

هر تندیس فالا دارای یک یا دو تندیس کوچک جوبی به دقت رنگ شده است که نینوت Ninot نامیده می شوند و داستان خاص خود را بیان می نمایند. در ماه فوریه و مارس هر سال و قبل از آغاز جشنواره، حدود 700 عدد از این نینوت ها در نمایشگاه نینوت ها Exposicion del Ninots در مجموعه تفریحی، فرهنگی، هنری و علوم City of Arts and Sciences به نمایش گذاشته می شوند. در این نمایشگاه از بازدید نمایندگان خواسته می گردد به محبوب ترین تندیس از نظر خودشان رای بدهند تا آن تندیس بخصوص در روز آخر جشنواره به آتش کشیده نگردد.

تور فالا ها

جشنواره لاس فالاس Las Fallas هر سال بهتر و باشکوه تر برگزار می گردد؛ بویژه از سال 2017 که به وسیله سازمان جهانی یونسکو در لیست میراث جهانی این سازمان نهاده شد، رشد و وسعت بیشتری پیدا نموده است. برای مثال، در سال 2018، یک تور پیاده ویژه جشنواره لاس فالاس Las Fallas پا گرفته است که در خصوص ریشه این جشنواره و سنت های مخصوص آن داستان های جالبی را به اطلاع شرکت نمایندگان خود می رساند.

غذای جشنواره

در اوایل بهار، بخصوص در روزهایی که جشنواره لاس فالاس Las Fallas در حال برگزاری است، خوردن چورو churro (پیراشکی اسپانیایی) با شکلات و بونوئلو bunuelo که یک نوع شیرینی سرخ شده تهیه شده از کدو می باشد و روی آن شکر پاشیده می گردد یک رسم مهم به شمار می رود. در طول جشنواره، در سرتاسر شهر، دکه هایی برپا می شوند که به فروش این شیرینی ها می پردازند و بعلاوه فروشگاه های محبوب محلی وجود دارند که می توانید این شیرینی ها را از آنها بخرید.

لا کرما La Crema

وقتی تندیس ها در نیمه شب آخرین روز جشنواره یعنی نوزدهم مارس به آتش کشیده می شوند و خاتمه جشنواره را اعلام می نمایند، شهر در جو بسیار غم انگیزی فرو می رود؛ انگار نه انگار که هفته ها جشن و میهمانی پشت سر گذاشته شده است و شاید علت اصلی این فضای اندوهگین، به خاتمه رسیدن همین جشن ها باشد. زمانی که تندیس ها به آتش کشیده می شوند، شهر را در دود فرو می برند و یک شعله نارنجی رنگ فرا واقعی درست می نمایند، جمعیت در سکوت آنها را دیدن می نمایند. در همان حالی که تندیس ها در شعله ها ناپدید می شوند، گروه های نوازنده ساز های بادی، نواهای غم انگیز می نوازند و اگر با دقت بیشتری نگاه کنید، بعضی از فالرا ها و فالرو ها اشکی هم می ریزند. فردای آن روز همه چیز در شهر با دقت تمیز شده است و هیچ اثری از این جشن نمی ماند؛ انگار که اصلا اتفاق نیفتاده باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1005

به "جشنواره لاس فالاس در اسپانیا ، عبور فالاها از خیابان های والنسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره لاس فالاس در اسپانیا ، عبور فالاها از خیابان های والنسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید