با اشتباه بانک ها، نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد

به گزارش مجله انجمن دعوت، تعداد قابل توجهی از متقاضیان که از فهرست تایید شده به وسیله بانک ها برای ثبت نام در طرح فروش یکپارچه خودرو های داخلی حذف شده اند، اعلام نموده اند به سبب اشتباه بانک ها در وکالتی کردن حساب هایشان به نام سازمان حمایت، از ثبت نام در این مرحله بازمانده اند و خواهان این هستند که وزارت صمت فرصتی مجدد برای این افراد که دخالتی در این اشتباه نداشته اند، در نظر بگیرد.

با اشتباه بانک ها، نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد

اوایل اسفند ماه سال گذشته بود که برای اولین بار مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز طرح فروش خودرو های داخلی خارج از فرآیند قرعه کشی برای همه خودرو ها اطلاع داد و تاکید نمود که در این طرح همه متقاضیان حائز شرایط خودرو دریافت می نمایند.

این موضوع نشان می داد که بالاخره وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از یکسال بالاخره می خواهد بساط قرعه کشی خودرو ها را جمع و وعده اتمام قرعه کشی خودرو ها تا خاتمه سال 1401 را محقق کند.

البته که همچنان قرعه کشی برگزار می گردد و دلواپسی مردم از چرخش گردونه آرام نمی گیرد، اما حداقل اش این است که دیگر برنده نشده ای که حائز همه شرایط اعلامی باشد نداریم و همه افرادی که می توانند ثبت نام خودروی مورد نظر خود را انجام دهند، براساس الویتی که از همین گردونه قرعه کشی خارج می گردد، بالاخره یک روزی حتی در سال 1403 خودروی خود را تحویل خواهند گرفت.

اینکه آنقدر براین دارا بودن همه شرایط تاکید می کنیم، از این جهت است که تعداد قابل توجهی از مردم که حتی با فروختن کالا هایی مثل طلا و سکه، وجه مورد احتیاج اعلامی را هم تامین کردند تا خودشان را به گردونه قرعه کشی به جهت معین نوبت برسانند، بازهم ناکام مانده اند.

علاوه بر این، شرایط عمومی این طرح به جهت ثبت نام که مشابه سایر طرح های گذشته فروش خودروسازان نظیر حداقل سن 18 سال و داشتن گواهینامه معتبر، عدم پلاک انتظامی فعال، اختصاص یک خودرو به هر کدملی، عدم خرید و صدور فاکتور طی 48 ماهه از دو خودروساز بزرگ و 24 ماهه از سایر شرکت های خودروسازی، عدم امکان ثبت نام برای اشخاص حقوقی، تلفن همراه به نام فرد متقاضی و... است، این طرح بزرگ فروش یکپارچه خودرو ها دو شرط مهم تعریف حساب وکالتی صرفا به نام (به نفع) سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان و واریز و مسدود کردن 100 میلیون تومان در همین حساب هم داشته است.

بدین منظور برای برداشتن گام اول ثبت نام در این طرح، وزارت صمت از تاریخ 20 اسفند ماه لغایت 23 اسفند ماه را در نظر گرفت تا متقاضیان برای تعریف حساب وکالتی نزد بانک های عامل معرفی شده و واریز وجه 100 میلیون تومان اقدام نمایند تا پس از آن، فهرست اسامی تایید شده افراد به وسیله بانک ها برای سامانه ارسال گردد تا برای ثبت نام از تاریخ 26 اسفند ماه تا 28 اسفند ماه که سبب به علت اتفاقی که افتاد تا خاتمه روز 29 اسفند تمدید شد، مجاز شناخته شوند و بتوانند برای ثبت درخواست خوردو مورد نظر خود اقدام نمایند.

اما متاسفانه از بد ماجرا، چند روز پیش از آغاز این مهلت جهت تعریف حساب وکالتی، گروه صنعتی ایران خودرو هم آخرین طرح فروش فوق العاده خود به روش قرعه کشی را اجرایی کرد و از آنجایی که برای ثبت نام در طرح فروش ایران خودرو هم، تعریف حساب وکالتی و واریز 130 میلیون تومان ضروری بود و تعداد بسیاری هم برای آن طرح اقدام نموده بودند، تداخل هایی شکل گرفت و بانک ها را نیز سردگم کرد و تعداد نسبتا زیادی از متقاضیان طرح یکپارچه خوردو های داخلی را به دردسری انداخت که جلوتر به آن خواهیم پرداخت.

طرح فروش فوق العاده ایران خودرو قرار بود از روز 17 اسفند ماه (ابتدا) به مدت چهار روز (تا خاتمه روز شنبه 20 اسفند ماه) اجرایی گردد، اما باتوجه به اینکه همواره سایت ها در این مواقع دچار اختلال می شوند و ساعت ها وقت متقاضیان در صفحه ثبت نام به امید فعال سازی و ثبت نام صرف می گردد، ثبت نام در این طرح برای مشتریان در موعد مقرر ممکن نشد؛ بنابراین مدت ثبت نام تا ساعت 13 روز 21 اسفند ماه تمدید شد.

متقاضیان شرکت در این طرح فروش ایران خودرو تا ساعت 14 روز شنبه 20 اسفند برای تعریف حساب وکالتی و واریز وجه به مبلغ 130 میلیون تومان برای سواری ها و 400 میلیون تومان برای محصولات هایما، اقدام کردند؛ از همین جا بود که تداخل ها آغاز و متصدیان بانک ها و مردم گیج شدند؛ چراکه مشتریان ایران خودرو بایستی حساب وکالتی به نام ایران خودرو و متقاضیان طرح فروش یکپارچه خودروها، حساب وکالتی به نام (به نفع) سازمان حمایت باز می کردند.

این در حالی بود که بار ها اطلاع رسانی ها صورت گرفت که متقاضیانی که در دو طرح یکپارچه و فروش ایران خودرو شرکت نموده اند (برای ایران خودرو هایی تا زمان تعیین شدن نتایج قرعه کشی)، علاوه بر اینکه باید موجودی معادل 230 میلیون تومان را در حساب وکالتی مورد نظر داشته باشند، بایستی به بانک عامل نیز اعلام نمایند که حساب وکالتی مذکور علاوه بر شرکت ایران خودرو، برای سازمان حمایت نیز تایید گردد.

بعضی مشتریان اشتباه نموده و حساب خود را به نام سازمان حمایت نکردند، اما بعضی دیگر که تعدادشان هم کم نیست در تماس با ایسنا، اعلام نموده اند: باوجود اینکه به بانک ها اعلام کردیم برای طرح یکپارچه خودرو های داخلی می خواهیم حساب وکالتی تعریف کنیم، اما بانک به ما نگفت حساب بایستی به نفع کجا باشد!

بعضی هم می گویند که بانک ها ـ به خصوص یک بانک خصوصی ـ به آن ها اعلام نموده اند ما گزینه دیگری نداریم، همان حساب وکالتی ایران خودرو درست است و کفایت می نماید؛ مشتری هم به خیال خود فکر تصور نموده که درست است و پیگیر موضوع نشده و می گویند فرمی هم از طرف بانک به ما ندادند تا گزینه های دیگر را تیک بزنیم و تایید کنیم.

بر همین اساس هم تمام مشتریانی که حساب وکالتی و واریز وجه هم داشته اند، اما حساب وکالتی شان به نام (به نفع) سازمان حمایت نشده است، از فهرست ارسالی به سامانه برای فراهم شد امکان ثبت نام خودرو در بازه 26 تا 29 اسفندماه حذف شده اند.

تعدادی از این افراد در تماس با ایسنا، گلایه مند بودند که اشتباهی از جانب آن ها رخ نداده و حتی اطلاع داشته اند که باید حساب به نفع سازمان حمایت باشد و به متصدی بانک هم اعلام نموده اند، اما کوتاهی از جانب بانک عامل بوده که حساب درست برایشان تعریف ننموده و حساب وکالتی را به نفع ایران خودرو باز نموده یا باقی گذاشته و به نام سازمان حمایت تغییر شرایط نداده است.

این افراد حالا نمی دانند باید چه نمایند و چرا باید همانند سایرین شانسی برای خرید خودرو در این طرح نداشته باشند؛ این افراد که سایر شرایط ثبت نام را دارند، بعضا در خانواده خودرویی ندارند یا بدتر اینکه برای تامین این 100 میلیون تومان که اکنون بالغ بر دو هفته مسدود مانده، کالایی را فروخته اند!

بسیاری از آن ها معتقدند خرید خودرو های با تقاضای کمتر که در اواخر خرداد ماه قرار است مجدد برای فروش عرضه شوند، احتمالا متناسب با شرایط آن ها نباشد.

بر این اساس، این افراد که مدعی اند بدون تقصیری از طرح جا مانده اند، خواهان این هستند که وزارت صنعت، معدن و تجارت مجدد زمانی را برای ویرایش این حساب وکالتی در نظر بگیرد و سامانه مجدد فعال گردد تا این افراد هم بتوانند ثبت نام خود را انجام داده و از این فرصت استفاده نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1040

به "با اشتباه بانک ها، نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "با اشتباه بانک ها، نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اشتباه بانک ها، نام خریداران خودرو از سامانه حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید