بهداشت روانی محیط کار چیست و چگونه بهبود می یابد؟

به گزارش دعوت، بهداشت روانی محیط کار و سلامت کارکنان به عوامل مختلفی مخصوصا مسایل ارتباطی بین کارکنان و مدیران و ویژگی های شخصیتی افراد بستگی دارد.

بهداشت روانی محیط کار چیست و چگونه بهبود می یابد؟

بهداشت روانی دربرگیرنده قواعدی است که به سلامت روان افراد یاری می نماید. سازماندهی قواعد مربوط به بهداشت روانی در محل کار موجب سالم سازی محیط فردی و اجتماعی شده و سلامت فرد و جامعه را ارتقا می دهد. در این مقاله در خصوص بهداشت روانی محیط کار، عوامل موثر بر آن و چگونگی ارتقای آن بیشتر بخوانید.

بهداشت روانی محیط کار چیست؟

رعایت اصول بهداشت روانی به فرد در داشتن سازگاری، احساس آرامش، امنیت، رضایتمندی و به طور کلی ارتقای سلامت روانی و خودشکوفایی یاری نموده و او را از تعارضات و ناراحتی های روانی مانند اضطراب و افسردگی دور نگه می دارد. بهداشت روانی عبارت از قابلیت ارتباط مناسب و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب. بنابراین نگرش ها و باورهای فردی و همچنین ویژگی های محیط پیرامون افراد در بهره مندی از بهداشت روانی مطلوب تاثیرگذار است.

بهداشت روانی محیط کار نیز به معنای مقاومت در مقابل به وجودآمدن پریشانی های روانی و اختلالات رفتاری در کارکنان سازمان و سالم سازی فضای روانی کار است. در واقع هدف بهداشت روانی در محیط کار ایجاد شرایطی است که منجر به اختلالات روانی در کارکنان نشود، کارکنان سازمان قادر به ایجاد روابط مطلوب با محیط کار و عوامل موجود در آن باشند، کارکنان احساس رضایت کنند و علاقمند به ادامه کار در آن سازمان باشند و هر یک از کارکنان نسبت به خود، رؤسا، همکاران خود و صندلی خود در سازمان احساس مثبتی داشته باشند.

عوامل موثر در بهداشت روانی محیط کار

به طور کلی این عوامل را می توان به 2 گروه عمده عوامل فیزیکی و عوامل انسانی تقسیم کرد:

1- عوامل فیزیکی مانند رنگ، نور، ابزارها، دمای محیط، وسایل ایمنی، سروصدای محیط، آلودگی هوای محیط کار و ... می باشد. برای مثال محیط های کاری پر سر و صدا باعث ایجاد استرس در فرد می شود و این استرس به وسیله سردرد، سوءهاضمه، خستگی غیرعادی، ضعف دستگاه ایمنی و آسیب پذیری شدید در برابر بیماری های قلبی عروقی منعکس می شود. یا مثلا وجود آلودگی صوتی در محیط کار ممکن است سنگینی گوش به همراه داشته باشد و سنگینی گوش موجب شود که فرد از تماس با دیگران اجتناب کند. همچنین کار در محیط هایی با حرارت نامناسب، بسیار سرد یا بسیار گرم می تواند مسائل جسمی مانند درد مفاصل، پایین آمدن سطح مقاومت بدن، سرماخوردگی و … به همراه داشته باشد.

2- عوامل انسانی شامل شخصیت، نگرش، ادراک و تعارضات و کشمکش های بین افراد یا گروه ها می باشد. از جمله عوامل انسانی مهم و تاثیرگذار در بهداشت روانی در محل کار عبارتند از:

 • روابط موثر

بسیاری از احتیاجهای انسان وابسته به ارتباطات اجتماعی اوست و سلامت روانی انسان تا حدودی وابستگی زیادی به کیفیت روابط او با دیگران دارد. در محیط کار مسائل ارتباطی باعث از دست دادن شغل، بی انگیزگی، ناامیدی، غیبت، کم کاری، عدم همکاری لازم جهت انجام وظایف، بی دقتی، بی ثباتی خلق و ... می شود. در واقع شیوه ارتباطی و شخصیت و اهداف فرد در محیط کار نقش مهمی در بهداشت روانی فرد و میزان خشنودی او از محیط کار دارند.

 • اضطراب و افسردگی

اضطراب، افسردگی و کسالت و خستگی ناشی از کار، بر میزان توجه و دقت کارکنان اثر منفی می گذارد. اضطراب کارکنان می تواند موجب کاهش توجه و تمرکز فکری کارکنان شود، حافظه آنان را دچار اختلال کند و بر میزان سوانح و حوادث در کار بیفزاید. به همین دلیل یک مدیر مطلع در جهت ارتقای بهداشت روانی محل کار موجباتی را فراهم می سازد تا محیط کار برای کارکنانش اضطراب آور نباشد، در آنان احساس امنیت شغلی به وجود آید و از هرگونه درگیری و خشم بی فایده در محیط کار جلوگیری شود.

 • شناخت و پذیرش خود

از دیگر اصول بهداشت روانی مطلعی فرد از محدودیت های خود و دیگران و پذیرفتن آنان است. عدم سازگاری انسان با محدودیت های خود چه مادی، چه جسمانی و چه ذهنی می تواند زمینه ابتلا به بیماری ها را فراهم آورد. بنابراین فردی که به دنبال بهداشت روانی است می بایست اهدافش متناسب با توانای هایش باشد. اهداف غیرواقع بینانه منجر به شکست و ناکامی شده و در نتیجه کشمکش درونی و ناسازگاری به دنبال خواهد داشت.

 • رضایت شغلی

یکی از نشانه های بهداشت روانی در محیط کار، رضایتمندی شغلی فرد است. رضایت شغلی باعث افزایش کارایی، کاهش غیبت، کاهش اشتباهات در کار و غیره می شود. تحقیقات بیانگر آن است که بین عملکرد در کار و عدم رضایت از کار رابطه مستقیم وجود دارد. کارکنانی که از کار خود ناراضی هستند بیشتر در معرض سندرم های جسمی یا روانی یا سندرم غیبت قرار دارند.

 • عزت نفس

کسانی که از عزت نفس ضعیفی برخوردارند، به استعدادهای خود اطمینان نداشته و خیلی برای خود ارزش قائل نیستند. کسی که عزت نفس بالایی دارد در کار خود زیاد خطر می نماید و در سلسله مراتب کارها به دنبال کارهای سطح بالا می رود یا کارهایی را جستجو می نماید که به رقابت زیادی احتیاج دارد. عزت نفس بالا این اثر را دارد که شخص به انتقادهای دیگران زیاد حساسیت نشان نمی دهد، برای خود اهداف بالایی در نظر می گیرد و برای رسیدن به آن اهداف کوشش زیادی می نماید.

فشار روانی در محیط کار

مسلما هم عوامل فیزیکی و هم عوامل انسانی بر بهداشت روانی در محل کار اثر مثبت یا منفی دارند. تبعیض، نقض حقوق دیگران، برچسب زنی، نوع کار، افراط و تفریط در کار، خطرات جسمانی، چگونگی سازگاری فرد با محیط کار و رویارویی خانواده و کار از مهم ترین منابع استرس زا محسوب می شوند. همچنین ترس ازدست دادن شغل، نداشتن ارتقای شغلی، مشارکت نداشتن همکاران در کارهای تیمی و تمسخر از سوی همکاران، می تواند آسیب جدی به بهداشت روانی فرد وارد کند. فشار روانی زیاد و ناتوانی در سازگاری با محیط کار می تواند باعث عدم کارایی و عملکرد نامطلوب در جهت دستیابی به اهداف و ایجاد نشانه های اضطراب و افسردگی در فرد شود. برای مثال:

 • سطح نازل وظایف شغلی در مقایسه با توانایی هایی شخصی، موجب ایجاد انتظارات برآورده نشده و ناخشنودی ناشی از عدم دستیابی به هدف های ارزشمند شخصی می شود.
 • حجم کاری زیاد می تواند شخص را دچار استرس کند و فرد دچار تغییرات رفتاری شود. ممکن است جنبه های فرعی را نادیده بگیرد تا بتواند بر تکلیف اصلی تمرکز یابد.

چگونه بهداشت روانی در محل کار ارتقا می یابد؟

 • ایجاد شرایطی که کارکنان سازمان با اعتقاد قلبی و با صمیمیت برای خود و همکاران خویش احترام قائل باشند.
 • پرهیز از اعمال روشهای مبتنی بر زور و اجبار در محیط کار
 • شناسایی استعدادهای بالقوه کارکنان تحت نظارت و سپس فراهم ساختن شرایط لازم برای رشد و شکوفایی این استعداد توسط مدیران سازمان.
 • شناسایی دلایل واقعی کم کاری، غیبت از کار، بی حوصلگی و بی علاقگی به کار، کم توجهی و بی دقتی کارکنان توسط مدیر و پرهیز از قضاوتهای کورکورانه و مبتنی بر پیش داوری نسبت به اساس رفتار انسان.
 • آشنا ساختن کارکنان با واقعیت های محیط کار و حذف آن دسته از معیارها و عوامل سازمانی که از لحاظ اخلاقی، انسانی و فرهنگ سازمانی صحیح تلقی نمی شود.
 • برطرف اضطراب و ایجاد احساس امنیت شغلی و بالا بردن و نشاط و شادابی و انگیزه به دور از هر گونه خشم و درگیری بی فایده به وظایف خود عمل کنند.
 • ایجاد رقابت های سالم در محل کار که کارکنان بتوانند موفقیت هایی به دست آورند و از این طریق عزت نفس خود را رشد دهند و احساس کنند برای کارهای بالاتر شایستگی دارند.

همچنین توجه مدیران و کارکنان به نکات زیر می تواند به بهداشت روانی محیط کار یاری کند:

 1. کم کردن کارهای اضافی توسط مدیران
 2. کاهش مأموریت های اداری
 3. پاداش دادن براساس شایستگی و عملکرد نه اضافه کاری
 4. تدوین ساعت های کاری شناور یا فراهم کردن شرایط انجام کار در خانه
 5. طراحی راه کارها و شاخص های ارتقا و ترقی شغلی به نحوی که به زندگی خصوصی کارکنان، صدمه ای نرساند.
 6. کارکنان باید به اضافه کاری های غیرمنطقی نه بگویند.
 7. سعی کنند کار اداری را کم تر به خانه ببرند.
 8. استفاده از ساعت های کاری شناور
 9. تقویت مهارت کنترل استرس در محیط کار بدین منظور:
 • تنفس و استراحت کافی داشته باشید؛ حتی ده دقیقه استراحت، ذهن شما را باز و کارایی شما را افزایش می دهد، قدری پیاده روی کنید، با همکارتان پیرامون مسائلی غیر از شغل صحبت کنید، چشمایتان را به آرامی ببندید و چند نفس عمیق بکشید.
 • کمال گرا نباشید؛ با کارفرما در خصوص شرایط شغلی خود صحبت کنید. مسئولیت ها و معیارهای کاری شما، بازتاب آن چیزی است که انجام می دهید.
 • کار گروهی برای سلامتی جسمی و روانی شما مفید است و خلاقیت سازمان را بالا می برد.
 • ورزش و تغذیه مناسب، مدیریت زمان و تقویت مهارت های اجتماعی مناسب نیز به شما در کنترل استرس در محیط کار یاری می نماید.

گروه روانشناسی دعوت

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 204

به "بهداشت روانی محیط کار چیست و چگونه بهبود می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهداشت روانی محیط کار چیست و چگونه بهبود می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید