جاذبه های گردشگری منطقه اوپرت : مرز شگفت انگیز سمنان و مازندران

به گزارش دعوت، اوپرت یا اپرت : بین استان سمنان و مازندران منطقه ای با طبیعتی بکر و خیره کننده انتظارتان را می کشد. دیواری از کوه که راستا حرکت ابرها را سد می کند و به آن دیوار اوپرت گفته می شود. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دام های خود را به چرا ببرند.

جاذبه های گردشگری منطقه اوپرت : مرز شگفت انگیز سمنان و مازندران

اوپرت کجاست؟

آیا می دانید اوپرت کجاست و چرا به شدت مورد توجه گردشگران قرار گرفته است؟ اوپرت (اُپِرت) نام روستایی است که جنوبی ترین منطقه استان مازندران را به شمالی ترین بخش استان سمنان متصل می کند. دره اوپرت یکی از شگفتی های شمال کشور است.

در این طبیعت بی نظیر چند اقلیم متفاوت در کنار هم وجود دارد؛ جنگل، دشت و بیابان.خانه های روستایی، دشت های زیبا ،کوه های پوشیده شده از علف، چمشه های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می خورد از زیبایی های اوپرت می باشد.

اوپرت در فاصله 55 کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر واقع شده است. دیواره هایی از فلات مرکزی ایران در این منطقه مرز بین کویر در دامنه جنوبی و جنگل در دامنه شمالی به شمار می فرایند.

ییلاق اوپرت دیواره اوپرت را به شمال شرقی قله خرو نرو متصل می کند که بخش شمالی آن مرز بین جنگل های هیرکانی در شمال و دشت کویری در جنوب است. منطقه شمالی شامل دودانگه مازندران است. در این بخش روستاهای سنگده و میانا در بین جنگل های هیرکانی قرار گرفته اند.

ویژگی های دره اوپرت

اوپرت با توجه به قرار دریافت در منطقه خاص جغرافیایی از پوشش گیاهی منحصربه فردی برخوردار است و در آن می توان تنوع زیستی زیادی را مشاهده کرد.

این منطقه به لحاظ رشد و نمو گیاهان مختلف به قطب پرورش گونه های بی نظیر گیاهان دارویی تبدیل شده است؛ به گونه ای که می توان گیاهانی چون اورشمک، گوگ په، سیروک، زیره، اوک چو، قعلب، کولک، زولنگ، پاروک، مازش کو، الزی و اوجی را به وفور در این منطقه یافت که هر کدام خاصیت درمانی خاصی دارند.

راهنمای سفر به اپرت

به دلیل ارتفاع زیاد، ابرهای باران زا بیشتر در شمال دامنه متوقف می شوند. سمت شمالی دیواره همیشه از گیاهان تازه پوشیده شده است ولی سمت جنوبی به دلیل بارش کمتر بیشتر زرد و خشک است و منظره ای بیابانی دارد.

اوپرت از دشت های وسیعی برخوردار است. می توانید منظره زیبایی از خانه های روستایی با شیروانی های رنگی را در این منطقه ببینید. در اوپرت نه تنها از زیبایی های طبیعی لذت می برید که جایی بکر و فوق العاده برای عکاسی است.

این منطقه دشتی وسیع برای چرای گله ی گوسفندان و گاوها که گاهی پذیرای اسب های وحشی هم می شود و تصویری بی نظیر از طبیعتی بکر و خارق العاده را پیش چشمانتان قرار می دهد.

جاذبه های منطقه اوپرت

منطقه اوپرت علاوه بر همه زیبایی های بی نظیری که دارد، با مناطق گردشگری همچون دریاچه چورت و باداب سورت هم همجوار است. گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند می توانند بازدید از این جاذبه های گردشگری را نیز در برنامه مسافرت خود بگنجانند.

چورت در بخش چهاردانگه مازندران واقع شده است و دریاچه ای بکر در دل جنگل است. برای دسترسی به این دریاچه می توانید از جهت ساری کیاسر بعد از طی مسافتی حدود 25 کیلومتر بعد از روستای چورت وارد جهت فرعی شوید

و سپس با طی کردن 15 کیلومتر به روستای چورت برسید. از روستای چورت جاده خاکی به مسافت 10 کیلومتر را طی کنید تا به دریاچه چورت برسید.

از دیگر جاذبه های این منطقه تعداد زیادی چشمه است. برای مثال می توان می توان به قل قل چشمه، کنگل چشمه، پایین لوتی گرد چشمه، بالا لوتی گرد چشمه، کله چشمه و عمارت سرچشمه اشاره کرد.

از این منطقه امکان دسترسی به جنگل های انبوه دو دانگه هم وجود دارد. در ارتفاعات می توانید تراکم ابرها را ببینید و فضایی منحصربه فرد را با قدم زدن در جنگل و میانه ابرها تجربه کنید. همچنین طبیعت بی نظیر لماسیه از ویژگی های این منطقه به شمار می رود.

از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به آبشار فینسک که در نزدیکی روستایی به همین نام وجود دارد اشاره کرد. فینسک در جهت شهمیرزاد به فولاد محله واقع شده و در جهت یک جاده فرعی به فاصله 15 کیلومتری از جاده اصلی واقع شده است.

یکی دیگر از جاهای دیدنی این منطقه، آبشار اوبن است که در دل جنگل و پایین دست جاده واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار لازم است از جاده فیروزکوه در پل سفید، به سمت شرق از جاده خارج و وارد جهت سنگده شوید.

در این منطقه امکان کوهنوردی، دامنه گردی و پیاده روی در جهت ییلاقی وجود دارد. اگر برای دیدن جاذبه های این منطقه برنامه ریزی کنید می توانید بعد از گذر از آبشار و چشمه فینسک، آبشار خزه بن، چشمه های رنگین باداب سورت و جنگل های راش و انجیلی، به کناره دیواره های کوهستانی فلات مرکزی برسید که در قسمت شمالی آن جنگل های شمالی کشور با انبوهی از پوشش ابرهای زیبا قرار گرفته است.

ارتفاع کوه های سر به فلک کشیده باعث شده تا ابرهای مناطق مرطوب و جنگلی شمال کشور در استان مازندران گیر کنند و راهی به استان سمنان نیابند. به این ترتیب می توانید مرز بین جنگل و بیابان را به طور واضح در این منطقه ببینید.

نقشه دسترسی به اوپرت

برای عزیمت به این منطقه دو راه وجود دارد؛ یا از شهمیرزاد یا از جاده فیروزکوه. اگر جهت شهمیرزاد را انتخاب کردید باید از شهمیرزاد که خارج شدید به سمت فولاد محله و ساری حرکت کنید و از میانه راه به سمت منطقه حفاظت شده پرور، جهتتان را ادامه دهید.

سپس وارد جهت پرور شوید و از روستاهای کولیم، کاور و ملاده بگذرید تا به سرخده برسید. پس از آن از خروجی راست به سمت روستای اوپرت حرکت کنید.

اگر از تهران قصد سفر به اوپرت را داشته باشید می توانید جهت جاده فیروزکوه را انتخاب کنید. در این سفر باید ابتدا به خود را به روستای چاشم برسانید و سپس از آنجا به سمت اوپرت حرکت کنید.

در طی این جهت که یکی از زیباترین جاده ها به شمار می رود می توانید گردنه گدوک، راه آهن شمال، پل ورسک و غار اسپهبد خورشید را ببینید.

بهترین زمان سفر به اوپرت

بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این منطقه است؛ چرا که هم هوا به خصوص در شب ها خنک و مطبوع است و هم طبیعت سرسبزی را می توانید ببینید.

اما پاییز زمان بسیار مناسبی برای عکاسی در این منطقه است؛ چرا که برگ درختان به رنگ های زرد و نارنجی و قرمز درمی آید و می توانید با طبیعتی رنگارنگ روبه رو شوید.

روستای اپرت

برای این که بتوانید شب در این منطقه اطراق کنید زمان مناسب سفر، بهار و تابستان است. حتی می توانید در این فصل ها سیاه چادر عشایر را هم ببینید و از محصولات لبنی آن ها استفاده کنید.

مکان های سکونتی در منطقه اوپرت

معمولا افرادی که به این منطقه سفر می کنند برای اقامت در چادر برنامه ریزی کرده اند؛ چرا که در فصل تابستان اقامت شبانه زیر چادر تجربه ای شگفت انگیز را برای مسافران رقم خواهد زد. اما مسافران می توانند در روستا نیز اقامت کنند.

در روستا خانه هایی وجود دارند که اتاق هایی به مسافران اجاره می دهند، در روستا می توانید از محصولات محلی طبیعی هم استفاده کنید.

همچنین بخوانید:

منبع: مجله دلگرم
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 16

به "جاذبه های گردشگری منطقه اوپرت : مرز شگفت انگیز سمنان و مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری منطقه اوپرت : مرز شگفت انگیز سمنان و مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید