روش های خشک کردن گل رز با تمام فوت و فن ها

به گزارش مجله انجمن دعوت، می توانید انواع گل ها را بیاویزید، لای کتاب پرس کنید و حتی در مایکروفر خشک کنید. گل را با هر جور دکوراسیونی می شود تطبیق داد و به زیبایی خانه افزود، اما گل های رنگارنگ تنها چند روز یا نهایتاً یک هفته سرزنده می مانند. خشک کردن راهی عالی برای حفظ گل است. گل های خشک را می توان در گلدان یا داخل قاب قرار داد و خانه را با آن ها تزئین کرد. در این مطلب انواع روش خشک کردن گل رز را برای شما شرح خواهیم داد.

روش های خشک کردن گل رز با تمام فوت و فن ها

در این مطلب آمده است:

1. خشک کردن گل رز در هوای آزاد

2. خشک کردن گل رز با مایکرویو و پودر جاذب رطوبت

3. خشک کردن گل رز زیر فشار

4. خشک کردن گل رز با استفاده از فر فن دار

5. خشک کردن گل رز با نمک و پودر جاذب

کدام گل ها برای خشک کردن بهتر از همه هستند؟

چه زمانی برای خشک کردن گل ها بهترین زمان است؟

روش های خشک کردن گل رز

1. خشک کردن گل رز در هوای آزاد

شما می توانید بیش تر گل های نیمه باز و در حال شکفتن را در جریان هوا خشک کنید. چون گل ها در حالی که کم کم باز می شوند، می توانند خشک شوند. از آن جایی که گل کاملا باز ممکن است در مرحله خشک شدن، گلبرگ هایش را از دست بدهد، بهتر است از گل نیمه باز استفاده کنید. این روش برای گل های کوچک با شاخه های ضخیم مثل اسطخدوس و زبان درقفا بهترین نتیجه را دارد.

نکته: آثار پژمردگی و آفت ها در گل های خشک خودش را بیش تر نشان می دهد پس برای خشک کردن از گل های کاملا سالم و بدون آفت استفاده کنید. اما چگونه می توانیم گل ها را در هوای آزاد خشک کنیم؟

مرحله اول

گل هایتان را به صورت دسته های کوچک درآورید. تمام برگ ها را جدا کنید و دور بریزید و گل های یکسان را در دسته جداگانه بپیچید. هردسته گل می تواند حداکثر 10 شاخه گل داشته باشد. از دسته کردن گل های بزرگ مثل هورتانسیا یا ادریسی، رز و پیونی خودداری کنید چون هرکدام از آن ها باید به صورت تکی خشک شوند. گل های ظریف مثل مینا که شاخه نازکی دارند، بعد از خشک شدن خرد می شوند. پس بهتر است ساقه های این گل ها را کوتاه کنید و با سیم به هم ببندید.

حالا ساقه های هردسته را با کش پلاستیکی به هم ببندید. کش را چند دور، دور ساقه ها ببندید و کاملا سفت کنید. کش را نه آنقدر سفت ببندید که ساقه های گل را له کند نه آنقدر شل که بعد از خشک شدن، گل ها از دسته گل بریزند. چون ساقه ها بعد از خشک شدن نازک می شوند و اگر کش را شل ببندید، گل ها می ریزند.

مرحله دوم

دسته گل ها را به صورت وارونه آویزان کنید. محل آویزان کردن دسته گل ها باید خشک، تاریک و گرم باشد تا گل ها کپک نزنند و رنگ شان عوض نشود. جریان هوا هم باعث خشک شدن سریع تر گل ها شده و از رشد آفت و قارچ جلوگیری می کند. پس دسته ها گل را با فاصله مناسب در فضایی با گردش هوای خوب و حداقل 15 سانتی متر فاصله با سقف آویزان کنید.

برای آویزان کردن گل ها می توانید از میخ، قلاب یا گیره لباسی و نخ استفاده کنید. یک راه دیگر استفاده از گیره کاغذ است که مثل تصویر آن را باز کنید و به حالت S درآورید. یک سرش را به زیر کش بزنید و سر دیگرش را با نخ به میخ یا گیره متصل کنید.

حالا به مدت 2 تا 4 هفته صبر کنید. گل ها وقتی خشک شده اند که گلبرگ ها به صورت خشک و شکننده درآمده باشند. خیلی به ندرت پیش می آید که گلی تا چهار هفته خشک نشود که علت آن معمولا شرایط نامناسب محل یا ضخیم بودن بیش از اندازه گلبرگ ها است.

در این روش خشک کردن گل، ساقه ها معمولا به صورت مستقیم و صاف خشک می شوند باوجوداین؛ اگر دوست دارید ساقه ها حالت منحنی و طبیعی تری داشته باشند، آن ها را مدتی در ظرفی پر از آب گرم بگذارید تا نرم شوند. سپس ساقه ها را به حالت دلخواه تان درآورید و در جای قبلی بگذارید تا دوباره خشک شوند.

مرحله سوم (اختیاری)

برای این که گل ها برای مدت بیش تری سالم بمانند، می توانید اسپری مو (تافت) یا اسپری نگهدارنده گل را روی گل ها بپاشید تا گلبرگ ها نریزند یا نشکنند.

2. خشک کردن گل رز با مایکرویو و پودر جاذب رطوبت

این روش برای گل هایی با گلبرگ های زیاد مناسب است. مثلا گل رز، آهار، همیشه بهار و جعفری از گل هایی هستند که خشک کردنشان به این روش خوب جواب می دهد. البته این راه برای گلبرگ های ضخیم تر جواب گو نیست. برای خشک کردن گل ها با مایکرویو از گل های نیمه باز و سالمی استفاده کنید که گلبرگ های آن ها در حال ریختن نباشند.

در این روش باید ساقه ها را تا جایی که ممکن است کوتاه کنید و بهتر است اندازه ی آن ها حدود 2 تا 5 سانتی متر باشد.

مرحله اول (اختیاری)

اگر می خواهید ساقه های گل ها بعد از خشک شدن، فرم بگیرند دورتادور ساقه ها را سیم به صورت مارپیچ بپیچید. سپس ساقه را به فرم دلخواه خود درآورید. منتها نکته ای که در این مرحله باید به آن توجه کنید این است که نباید سیم را محکم دور ساقه ها پیچیده و اگر ساقه های خیلی نازک و شکننده هستند، به جای پیچیدن سیم، آن را به ساقه های بچسبانید، همچنین سعی کنید از سیم ها نازک استفاده کنید.

مرحله دوم

پودر جاذب را در ظرف پلاستیکی مخصوص مایکرویو بریزید. پودرجاذب ماده شیمیایی خاصی است که رطوبت را جذب می کند. سیلیکا ژل یکی از این پودرهای جاذب است که می توانید در بازار آن را تهیه کنید. سیلیکا ژل برای خشک کردن گل های ظریف و رنگی بسیار مناسب است. ظرف را به اندازه دو و نیم تا پنج سانتی متر از پودر جاذب پر کنید.

حالا گل ها را مانند ویدئو روی پودرجاذب بگذارید. این گل ها باید حداقل دوسانتی متر فاصله با یک دیگر داشته باشند. حالا بقیه پودرجاذب را به آرامی روی گل ها بریزید؛ به طوری که کاملا روی گل ها را بپوشاند.

اگر شکل گلبرگ ها در زمان ریختن پودر جاذب و تحت فشار تغییر کرد، به آرامی با خلال دندان یا چوب کبریت آن ها را جا به جا کنید. بهتر است ابتدا با خشک کردن یک یا دو گل شروع کنید تا زمان مناسب برای خشک کردن هرگل را به دست آورید.

توجه داشته باشید که این پودرها محدودیت مصرف دارند و بعد از چندبار مصرف خاصیت خودشان را از دست می دهند.

مرحله سوم

ابتدا یک فنجان پر از آب را داخل مایکرویو بگذارید. این فنجان آب مقداری از انرژی مایکرویو را جذب می کند و احتمالا سوختن یا خشک شدن بیش از اندازه گل ها را کم خواهد کرد. حالا ظرف پودرجاذب و گل را که در مرحله قبل آماده کردید، در کنار فنجان بگذارید. زمان مایکرویو را برای دو دقیقه تنظیم کنید. بعد از دو دقیقه گل ها را با خلال دندان چک کنید که خشک شده اند یا نه. اگر گل ها خشک نشده بودند، یک دقیقه دیگر آن را در مایکرویو بگذارید.

این مرحله به آزمون و خطا نیاز دارد چون نوع مایکرویو، میزان ضخامت گل و کیفیت پودرها با هم متفاوت است و نمی توانیم دستور ثابتی برای مدت زمان مایکرویوکردن پیشنهاد بدهیم. بااین حال در نظر داشته باشید گل های ظریف مثل گل مینا به شدت کم تری از امواج نیاز دارند (کمی بیش تر از درجه یخ زدایی مایکرویو) و گل هایی با گلبرگ های ضخیم تر و تعداد بیش تر معمولا به 8 دقیقه مایکرویو در دمای متوسط یا بالا نیاز دارد.

مرحله چهارم

بعد از خشک شدن، ظرف را از مایکرویو خارج کنید، روی ظرف را با در یا بشقاب به صورت نیمه باز بپوشانید و به مدت یک روز کنار بگذارید. چون پودرجاذب مخصوصا سیلیکا ژل به مدت زیادی برای خنک شدن نیاز دارد.

نکته: گل های کوکب، بنفشه و پیونی را به مدت 36 ساعت کنار بگذارید اما گل های ضخیم تر و بزرگ تر مثل رز و میخک ممکن است در مدت ده ساعت هم خشک شوند.

توجه: ظرف و پودر جاذب رطوبت را دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی نگه دارید.

مرحله پنجم

بعد از گذشت مدت زمان مشخص شده و خنک شدن محتوای ظرف، گل ها را به آرامی از داخل پودر درآورید و پودر اضافی را با قلم موی ظریف از لابه لای گلبرگ ها بتکانید.

مثل روش اول در این روش نیز می توانید برای محافظت و طول عمر بیش تر به گل ها اسپری مو (تافت) یا اسپری نگهدارنده گل ها بپاشید.

3. خشک کردن گل رز زیر فشار

این روش خشک کردن برای گل های کوچک و صاف مثل بنفشه و یاس مناسب بوده و برای گل های دارای ساقه و گلبرگ ضخیم مفید نیست؛ چون این گل ها به خوبی خشک نمی شوند.

مرحله اول

گل ها را روی کاغذ مات و غیرروغنی مثل روزنامه، مقوا یا دستمال کاغذی بچینید. بعد از چیدن، یک لایه دیگر از کاغذ را روی گل ها بگذارید. هرچه کاغذی که استفاده می کنید، جاذب رطوبت بهتری باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت. مثلا می توانید گل ها را بین دو برگه روزنامه بچینید، سپس روزنامه ها را بین دو برگه کاغذ خشک کن بگذارید و در نهایت، کاغذ های خشک کن را بین دولایه مقوا بگذارید.

مرحله دوم

حالا لازم است که روی کاغذها جسمی سنگین و بزرگ بگذارید که در همه جایش وزن یکسانی دارد. می توانید از کتاب های ضخیم و بزرگ مثل فرهنگ لغت یا جعبه ی سنگین یا تکه های چوب استفاده کنید. سپس گل ها را در جای گرم و خشک نگه داری کنید.

مرحله سوم

بعد از گذشت یک هفته، جسم سنگین و کاغذها را بردارید و گل ها را دوباره طبق مرحله اول، روی کاغذهای جدید و خشک بچینید و جسم سنگین را روی کاغذها بگذارید. بعد از گذشت سه هفته (بسته به نوع گل ها)، وزنه را بردارید و گل ها را بیرون بیاورید. گل هایی که کاملا خشک شده اند، گلبرگ های ترد و شکننده و نازک دارند. این گل ها را می توانید در کارهای هنری مثل قاب عکس طبیعی از گل ها استفاده کنید.

4. خشک کردن گل رز با استفاده از فر فن دار

برای این کار نیاز به فر فن دار دارید. بعد از فر نوبت انتخاب گل مناسب است؛ از بهترین گل ها برای خشک کردن به این روش، گل داوودی است، چون این گل پر از گلبرگ و فشرده است.

مرحله اول

یک تکه توری فلزی ریز بردارید و گل ها را داخل توری بچینید به طوری که ساقه ها از داخل سوراخ های توری عبور کنند.

مرحله دوم

فر شما باید دارای فن باشد چون فقط این نوع فر می تواند گرما را به صورت یکسان در داخل محفظه فر به جریان در آورد. فر را در دمای 100 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتی گراد گرم کنید. سپس گل ها را به همراه توری فلزی داخل سینی فر بگذارید. دمای پایین فر باعث می شود که گل ها به آرامی خشک شوند. گل ها را به مدت چند ساعت در فر روشن بگذارید.

زمان دقیق و نهایی فر برای خشک شدن گل ها بستگی به نوع گل دارد و هرچه قدر گردش هوای فر بهترباشد، گل ها با کیفیت بهتری خشک می شوند.

این روش را با فرهای معمولی امتحان نکنید چون رطوبت را بیش از اندازه نگه می دارند و حداقل دمای آن ها از 38 درجه سانتی گراد یا 100 درجه فارنهایت خیلی بالاتر است.

مرحله سوم

بعد از گذشت چندساعت، گل ها خشک می شوند. گل ها را از فر بیرون آورید و اجازه دهید خنک شوند. به آن ها دست نزنید تا زمانی که دمای آن ها هم دمای محیط اطرافشان شود.

به عنوان آخرین نکته در این روش نیز باید بگوییم؛ مثل دو روش اول می توانید از اسپری مو یا اسپری نگه دارنده گل ها برای ماندگاری بیش تر و جلوگیری از آسیب به گلبرگ ها استفاده کنید.

5. خشک کردن گل رز با نمک و پودر جاذب

این روش برای گل های بزرگ و ظریف مثل لیلیوم مناسب است. این گل ها را باید زمانی خشک کنید که کاملا شاداب هستند و گلبرگ هایشان نریخته است. بهتر است گل های نیمه باز انتخاب کرده و آن ها را فورا و قبل از شکفته شدن خشک کنید.

مرحله اول

پودرجاذب را آماده کنید. همان طور که قبل تر اشاره کردیم، پودر جاذب رطوبت، ماده شیمیایی است که رطوبت را به آسانی به خودش جذب می کند. این پودر می تواند کم کم رطوبت گل را گرفته و آن را خشک کند. برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است از پودرجاذب با کیفیت و استفاده نشده استفاده کنید. در ادامه چند نوع پودر معروف را معرفی می کنیم؛

 • سیلیکا ژل

این ماده بهترین نتیجه را به شما می دهد و می توانید آن را به راحتی در بازار تهیه کنید. این پودر با وجود قیمت بالا، چندبار قابل استفاده است.

 • بوراکس و آرد ذرت

این پودر سبک و ارزان است. هرکدام از این مواد را می توانید به صورت جداگانه بخرید و با هم مخلوط کنید. می توانید آن را به نسبت مساوی با هم مخلوط کرده یا به ازای یک واحد بوراکس از شش واحد آرد ذرت استفاده کنید. بوراکس یا بوره، نمک بوریک اسید است. نمک بوریک اسید بلورهای بی رنگی دارد که در آب حل می شوند. بوراکس کاربرد زیادی در صنعت، پزشکی و علم تغذیه دارد.

 • ماسه

این پودر فقط شکل گل را حفظ می کند و رطوبتی جذب نمی کند. در واقع هوا باعث خشک شدن گل می شود. این روش طولانی ترین زمان را لازم دارد و بیش تر اوقات ارزان ترین روش هم است.

مرحله دوم (اختیاری)

بعضی ها معتقدند که نمک باعث حفظ رنگ گل ها می شود. شما هم می توانید سه قاشق چای خوری نمک بدون ید را به یک لیتر از مواد جاذب اضافه کنید. یعنی به ازای هر لیتر پودر جاذب، 15 میلی لیتر نمک بریزید.

مرحله سوم

یک ظرف مناسب انتخاب کنید. اگر مقدار پودرتان زیاد است، ظرفی عمیق در نظر بگیرید که بتوانید گل ها را به صورت ایستاده داخل آن بگذارید. بیش تر افراد از مواد کم تری استفاده می کنند و گل ها را به شکل ساقه کوتاه در ظرف کم عمق می گذارند. البته هر پودر جاذبی دستور العمل خاص خودش را دارد؛ مثلا برای سیلیکا ژل از ظرفی استفاده کنید که درب آن به طور کامل بسته شده و هوا به درون آن نفوذ نکند. یا مثلا برای بوراکس یا ماسه از ظرف درباز استفاده کنید. حتی یک جعبه مقوایی که بدون سوراخ یا پارگی باشد، برای این مواد مناسب است.

مرحله چهارم

پودر را به ضخامت حداقل 2ونیم تا 5 سانتی متر داخل ظرف بریزید. گل ها را به صورت ایستاده در مواد فروکنید. سپس به آرامی پودر جاذب را روی گل بریزید تا کاملا داخل پودر قرار بگیرد.

اگر از ماسه استفاده می کنید، نیازی نیست که گل ها کاملا در آن فرو بروند. چون ماسه فقط برای نگه داشتن گل به کار می رود و جریان هوا باعث خشک شدن آن می شود.

نکته: گل هایی مثل مینا به صورت وارونه و گل هایی مثل میمون و زبان در قفا به صورت افقی بهتر خشک می شوند. همچنین برای خشک کردن گل های ساقه بلند از ظرفی عمیق که به اندازه بلندی ساقه است، استفاده کنید.

مرحله پنجم

بعد از قراردان گل ها، ظرف را در جای گرم و خشک بگذارید. اگر از ظرف درباز استفاده می کنید، باید آن را در جایی بگذارید که جریان هوا برقرار باشد. بعد از چند روز با استفاده از خلال دندان یا گوش پاک کن گل ها را بررسی کنید که چه قدر خشک شده اند.

 • معمولا سیلیکا ژل به مدت 2 تا 4 روز نیاز دارد که گل ها خشک شوند. البته گل های با گلبرگ ضخیم به زمان بیش تر و حدود یک هفته نیاز دارند. یادتان باشد که صورتی شدن رنگ سیلیکا ژل به این معناست که نهایت رطوبت را جذب کرده است.
 • مخلوط بوراکس هم به پنج تا چهارده روز زمان برای خشک شدن گل ها نیاز دارد.
 • ماسه به زمان طولانی تری نیاز دارد که معمولا بین 14 تا 21 روز است.

مرحله ششم

بعد از خشک شدن کامل گل ها، می توانید ظرف را به یک طرف برگردانید تا پودرجاذب بریزد و گل ها بیرون بیایند. به آرامی گل های خشک را از میان پودرجاذب بیرون آورید و با قلم موی نرم آن ها را تمیز کنید.

اگر پودر جاذب به گلبرگ چسبیده و جدا نمی شود، می توانید مقداری ماسه را از فاصله 30 سانتی متری روی گل بریزید تا ذرات اضافی پودرجاذب را از گلبرگ جدا کند.

اگر گل ها را زودتر از موعد از مواد بیرون آورید، باعث پژمرده شدن و چروک شدن آن خواهید شد. برای امتحان؛ اول لبه های گلبرگ را بررسی کنید تا ببینید به صورت کاملا خشک و کاغذی و نازک درآمده است یا خیر، بعد گل ها را خارج کنید.

گفتنی است در این روش نیز می توانید اسپری مو (تافت) یا اسپری نگه دارنده گل را برای طول عمر و حفاظت بیش تر روی آن ها بپاشید.

کدام گل ها برای خشک کردن بهتر از همه هستند؟

گل سرخ محبوب ترین (و احساس برانگیزترین) گزینه برای یادگاری نگه داشتن است، اما گونه های زیر (که در آن ها چند گیاه دارویی گل دار نیز وجود دارد) هم برای حفظ و نگهداری به صورت خشک شده مناسب هستند.

 • گچ دوست (Gypsophila)
 • میخک قرنفلی (carnation)
 • اکیناسیا (Echinacea)
 • گل دگمه ای (Globe amaranth)
 • گل ادریسی (Hydrangea)
 • زبان پس قفا (Larkspur)
 • اسطخودوس (Lavender)
 • سوسن (Lily)
 • گل صدتومانی (Peony)
 • گل جاوید (Strawflower)

چه زمانی برای خشک کردن گل ها بهترین زمان است؟

برای اینکه از حفظ رنگ گل ها مطمئن شوید، قبل از اینکه کاملاً باز شوند آن ها را ببرید. همچنین، گل ها را باید در محیطی تاریک و خنک خشک کرد تا نور خورشید رنگ آن ها را نبرد.

اگر می خواهید دسته گلی را خشک کنید (مثلاً دسته گل عروسی را)، بهترین کار این است که فوراً بعد از مراسم این کار را انجام دهید، چون به احتمال خیلی زیاد حداقل یک روز از بریدن آن ها از شاخه می گذرد. اگر کسی برای تان دسته ای گل سرخ بیاورد، ممکن است وسوسه شوید که تا بازشدن همه گل ها آن را در گلدان بگذارید. اما اگر واقعاً به دلایل احساسی می خواهید گل ها را همیشه به یادگار داشته باشید، باید قبل از اینکه گل ها کاملاً باز شوند خشک شان کنید.

سخن آخر

آیا شما تا به امروز گل های طبیعی را خشک کرده اید؟ چه راهکار هایی برای بهتر خشک کردن گل رز دارید؟ نظرات و پیشنهاد های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد می کنیم از مطلب روش درست کردن گل کاغذی نیز در انگیزه برای تهیه گل های مصنوعی استفاده کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 7

به "روش های خشک کردن گل رز با تمام فوت و فن ها" امتیاز دهید

1 کاربر به "روش های خشک کردن گل رز با تمام فوت و فن ها" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های خشک کردن گل رز با تمام فوت و فن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید