خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است، اصلاح بازار پس از 88 سال

به گزارش مجله انجمن دعوت، شیخان گفت: با عرضه کامل سیمان در بورس کالا طی چند ماه گذشته، شرایط برای خریداران آسان تر شده و فرهنگ خرید از بورس بهبود یافته است.

خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است، اصلاح بازار پس از 88 سال

به گزارش گروه مالی مجله انجمن دعوت، شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اظهار کرد: در حال حاضر شاهد مشخص کف عرضه هایی از سوی وزارت صمت و ابلاغ آن به بورس کالا هستیم، درحالی که به عقیده بنده باید بر روی این کف عرضه ها با توجه به شرایط اقلیمی و فاصله کارخانجات تا مقاصد مصرف تجدیدنظر هایی صورت گیرد.

شیخان در این باره شرح داد: باید راه حلی اندیشیده گردد که محصول از منطقه ها پر فراوری به منطقه ها پر مصرف سیمان حرکت داده گردد؛ لذا باید تمهیداتی در نظر گرفته گردد تا تمامی کارخانجات امکان فروش داشته و در مقابل همه مصرف کنندگان سیمان امکان دسترسی به کالای مورد نظر خود را با قیمت های معقول و منطقی داشته باشند.

به گفته شیخان تنها 4، 5 ماه از اصلاح فرایند های بازار سیمان از جهت بورس کالا به عنوان یک صنعت 88 ساله می گذرد که در زمینه اتخاذ برترین شیوه برای معاملات و حمایت از فراوری، تعامل مناسبی میان وزارت صمت، بورس کالا و فعالان این صنعت برقرار شد.

او ادامه داد: عقیده ما این است که در بحث قیمت پایه نیز باید تجدیدنظری صورت گیرد چراکه اگر قرار است، سیمان از قیمت گذاری دستوری خارج گردد باید قیمت پایه نیز اصلاح گردد. ثابت ماندن قیمت های پایه به معنای تداوم حالت دستوری است. به عبارت دیگر با توجه به شرایط و قیمت های تمام شده، قیمت پایه هم باید مورد بازنگری قرار گیرد.

شیخان تاکید نمود: اکنون شاهد هستیم که نسبت به 3 ماه پیش عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده شرکت های سیمانی بالای 40 تا 50 درصد بالا رفته است و این موضوع توان رقابت را از سیمانی ها می گیرد.

او ضمن اشاره به قطعی برق در برهه ای از سال گفت: به نظر می رسد به واسطه تامین احتیاج مصارف خانگی به زودی گاز کارخانجات دچار مشکل گردد و آن موقع قطعا نوسان قیمت خواهیم داشت. از این رو انتظار می رود برای بازگرداندن آرامش به بازار شاید احتیاج باشد، قیمت های پایه با توجه به افزایش سرسام آور هزینه ها تغییر کند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با توجه به 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و هزینه های حمل که زمزمه های گرانی آن شنیده می گردد و همین طور سود عاملان توزیع، هر کیسه سیمان که درب کارخانه حدود 25 هزار تومان در بورس قیمت می خورد، حدود 35 تا 40 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد که رقمی منطقی بوده و این قیمت به مراتب پایین تر از نرخ های قبل از ورود سیمان به بورس کالاست.

شیخان اظهار کرد: هزینه های حمل بخش قابل توجهی از هزینه های سیمان را به خود اختصاص داده و بعضا در هر کیسه سیمان هزینه حمل ممکن است به 8 تا 10 هزار تومان برسد.

به گفته دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان، لازمه تعادل بازار سیمان، تامین سوخت و برق پایدار است در غیر این صورت قیمت ها ممکن است به نرخ های زمان قطعی برق برسد که در این صورت، مصرف کننده دچار مشکل خواهد شد.

او اظهار کرد: زمانی می توان سیمان را به وفور و به وسیله عرضه در بورس به دست مصرف کننده رساند که تامین سوخت و برق کارخانجات پایدار باشد.

شیخان در پاسخ به این سوال که سیمان پس از چند سال در جهت اصلاح بازار نهاده شده است؟ گفت: سیمان با قدمت 88 سال یعنی از زمان تاسیس نخستین کارخانه در کشور در سال 1312 تا قبل از عرضه در بورس کالا به روش های سنتی فروخته شده است. این محصول در بین سال های 1375 تا 1385 به جهت فراوری پایین تر، بازار سیاه داشت، اما به مرور و با فراوری انبوه و ظرفیت سازی های انجام شده، ظرفیت فراوری آن به 88 میلیون تن رسید درحالی که در برترین شرایط احتیاج کشور بیشتر از 63 میلیون تن نبود، لذا سیمان اکنون در شرایط نرمالی واقع شده است؛ البته تاکید می کنم که این موضوع منوط به تامین برق و سوخت پایدار است.

او ادامه داد: بنابراین سیمان با ورود به بورس کالا در جهت اصلاح بازار نهاده شد و اگر مسائل کوچکی که برای اصلاح بازار به آن اشاره می گردد را برطرف کنیم، درمجموع روش بسیار خوبی برای رشد انگیزه فراوری در پیش گرفته شده است.

شیخان در پایان نیز به بحث صادرات سیمان از جهت بورس کالا اشاره ای داشت و گفت: در سنوات گذشته قرار بود به صورت پایلوت ابتدا صادرات سیمان به وسیله بورس کالا صورت گیرد و سپس عرضه در رینگ داخلی پیگیری گردد، اما این مسئله برعکس شد و در ابتدا عرضه های داخلی انجام گرفت.

او گفت: از ابتدای سال آینده با آرامش بازار و تامین پایدار سوخت و برق، صادرات سیمان از رینگ بین المللی بورس پیگیری خواهد شد چراکه در فروش های صادراتی تعهد تامین الزامی است و درصورت عدم تعهد زیان های هنگفتی متوجه شرکت های سیمانی خواهد بود. به عقیده من عرضه از رینگ صادراتی بورس کالا راه حل خوبی برای صنعت سیمان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 668

به "خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است، اصلاح بازار پس از 88 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است، اصلاح بازار پس از 88 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید