نتیجه یک مطالعه علمی: گرگ ها می توانند صدای انسان ها را تشخیص دهند

به گزارش مجله انجمن دعوت، براساس مطالعه جدیدی که به وسیله دانشمندان اجرا شده است، ماننگ سگ ها، گرگ ها نیز صدای انسان های آشنا را تشخیص داده و به آن پاسخ می دهند.

نتیجه یک مطالعه علمی: گرگ ها می توانند صدای انسان ها را تشخیص دهند

به گزارش دیجیاتو، هالی رات-گاتریج از دانشگاه لینکلن انگلستان که یکی از نویسندگان این مقاله است، می گوید براساس یک نظریه قدیمی، توانایی سگ ها در تشخیص صدای انسان، در پی چندین نسل پرورش انتخابی شکل گرفته است. با توجه به این موضوع، رات-گاتریج و تیمش کوشش کردند تا توانایی گرگ ها در تشخیص صدای انسان را نیز آزمایش نمایند.

او به همراه همکاران خود، آزمایش هایی را در پنج باغ وحش و پارک حیات وحش اسپانیا انجام دادند که درمجموع، 24 گرگ خاکستری نر و ماده بین یک تا 13 سال در آن شرکت داشتند.

آزمایش قابلیت تشخیص صدای انسان به وسیله گرگ

برای انجام آزمایش، محققان اسپیکر هایی در اطراف محوطه گرگ ها قرار دادند و سپس صدای تعدادی افراد غریبه را برای حیوانات پخش کردند. سپس صدای نگهبان های گرگ ها برای آن ها پخش شد که به زبان اسپانیایی جملات آشنایی را بیان می کردند. هنگام شنیدن صدای نگهبان ها، گرگ ها سر خود را بلند نموده، گوش هایشان را تیز کردند و به سمت صدا چرخیدند.

برای آزمایش اینکه این موضوع اتفاقی نیست، محققان یک بار دیگر صدای ضبط شده افراد ناآشنا را برای گرگ ها پخش کردند و متوجه شدند که آن ها همچنان هیچ علاقه ای از خود نشان نمی دهند.

درنهایت، برای معین شدن این موضوع که گرگ ها واقعاً صدای نگهبانان را تشخیص می دهند و درواقع واکنش آن ها به جملاتی که هر روز می شنوند، نبوده است، از نگهبانان خواستند تا جملات جدیدی را بیان نمایند. یک بار دیگر، گرگ ها مانند قبل به صدای نگهبانان خود واکنش نشان دادند.

به گفته رات-گاتریج، این موضوع بسیار مهم است که گرگ ها می توانند صدای انسان ها را به درستی تشخیص دهند؛ حتی با وجود این واقعیت که نسل ما ده ها میلیون سال پیش مسیر تکاملی جداگانه ای را طی نموده است. او با توجه به نتایج به دست آمده، می گوید که احتمال زیادی وجود دارد که گونه های حیوانی دیگری نیز بتوانند صدای انسان ها را به درستی تشخیص دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1402 بروزرسانی: 6 تیر 1402 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1078

به "نتیجه یک مطالعه علمی: گرگ ها می توانند صدای انسان ها را تشخیص دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه یک مطالعه علمی: گرگ ها می توانند صدای انسان ها را تشخیص دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید