اعضای پسر جوان به 4 بیمار جان دوباره بخشید

به گزارش دعوت، پسری که برای دیدن خواهر و برادرانش از خراسان به کرج رفته بود، حالش بد شد و در بیمارستان دچار مرگ مغزی شد و اعضای بدنش با موافقت خانواده او به 4 بیمار نیازمند پیوند زده شد.

اعضای پسر جوان به 4 بیمار جان دوباره بخشید

به گزارش گروه حوادث دعوت به نقل از همشهری آنلاین، فرهاد؛ پسری که دچار سندروم داون بود، با مادرش در منطقه رازوجرگلان واقع در استان خراسان شمالی زندگی می کرد. آنها 6 خواهر و برادر بودند و کوچک ترین شان فرهاد بود که 21 سال سن داشت. در این سال ها همه خواهر و برادرها ازدواج کرده بودند و در شهرهای دیگر ازجمله کرج زندگی می کردند. با وجود بیماری فرهاد او و مادرش علاقه و وابستگی زیادی به یکدیگر داشتند.

چند روز قبل فرهاد از شهرشان به سوی کرج به راه افتاد تا مهمان خواهران و برادرانش شود. قرار بود او چند روزی با آنها باشد و حال و هوایش عوض شود. او مهمان برادر بزرگ ترش بود. تا اینکه یک روز ناگهان حالش بد شد. هیچ کس به درستی نمی دانست چه مسئله ای برای او پیش آمده اما چون او داروهای زیادی مصرف می کرد، احتمال داده شد که داروها را اشتباه خورده باشد. به همین دلیل نزدیکانش او را به بیمارستانی در کرج رساندند.

پسر جوان سطح هوشیاری اش پایین بود. طوری که پزشکان اعلام کردند ممکن است دچار سکته مغزی شده باشد. خواهرش که در همه این لحظه ها بالای سر فرهاد بود به همشهری می گوید: برادرم 3 روز در بیمارستان بستری بود. پزشکان هرکاری که از دست شان برمی آمد برایش انجام دادند. اما هرچه می گذشت وضع او بدتر می شد. به همین دلیل با مادرم تماس گرفتم و از او خواستم به کرج بیاید.

خواهر فرهاد ادامه می دهد: مادرم به درستی نمی دانست برای فرهاد چه اتفاقی افتاده است. به او گفتیم فرهاد مریض شده. با این حال مادرم بی تاب بود و می گفت که می خواهم هرطور شده فرهاد را ببینم. مادرم با اصرار بالای سر برادرم در بخش مراقبت های ویژه رفت و شرایط او را دید. آن روز پزشکان با ما صحبت کردند و گفتند که فرهاد دچار مرگ مغزی شده است. گفتند دیگر نمی شود برایش کاری کرد و اگر دستگاه ها را از او جدا کنند فوت می کند. آنها گفتند با اینکه مغز فرهاد آسیب دیده اما سایر اعضای بدنش سالم است و بیماران زیادی به این اعضا نیاز دارند. وقتی ما این حرف ها را شنیدیم تصمیم گرفتیم اعضای بدن فرهاد را اهدا کنیم.

او ادامه می دهد: گفتن این موضوع به مادرم خیلی سخت بود. او و فرهاد خیلی به هم وابسته بودند. اما کم کم ماجرا را به او گفتیم. نمی دانستیم چه واکنشی نشان می دهد. اما همان موقع گفت: راضی ام به رضای خدا. با اینکه گریه امانش را بریده بود، اما گفت اگر با اهدای اعضای بدن پسرم به بیماران دیگر کمکی می شود، من هم راضی ام.

آن روز مادر فرهاد و خواهر و برادرانش رضایت نامه ای را امضا کردند که براساس آن این اختیار به تیم فراهم آوری اعضای پیوندی داده شد تا از همه اعضای بدن او استفاده کنند.

ساناز دهقانی، رئیس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان سینای تهران در این باره گفت: بعد از موافقت خانواده بیمار مرگ مغزی، او به بیمارسان سینا انتقال یافت و کبد، پانکراس و کلیه هایش به 4 بیمار نیازمند پیوند زده شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 141

به "اعضای پسر جوان به 4 بیمار جان دوباره بخشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای پسر جوان به 4 بیمار جان دوباره بخشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید