زواره، نگینی مهجور در کویر

به گزارش مجله انجمن دعوت، در حاشیه کویر مرکز ایران، شهری منسوب به برادر رستم به نام زواره که معنی لغوی آن مشتقات محل آب است، قرار گرفته است شهری که براساس داستان های بومی اش افرادی از ساحل به دریا آمده و آن را ساخته اند. به گفته رییس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) که خود زاده شهر زواره است، این مکان استقرار از ابتدا به صورت شهر ساخته شده و دست کم شهر تاریخی آن، تا 10 سال پیش به وضوح دیده می شده است.

زواره، نگینی مهجور در کویر

زواره، نگینی مهجور در کویر

در حاشیه کویر مرکز ایران، شهری منسوب به برادر رستم به نام زواره که معنی لغوی آن مشتقات محل آب است، واقع شده است شهری که براساس داستان های بومی اش افرادی از ساحل به دریا آمده و آن را ساخته اند.

به گفته رییس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) که خود زاده شهر زواره است، این مکان استقرار از ابتدا به صورت شهر ساخته شده و دست کم شهر تاریخی آن، تا 10 سال پیش به وضوح دیده می شده است.

احمد محیط طباطبایی افزود: شهر در دوره شهرنشینی، یکسری ویژگی ها را دارد، یعنی مکانی که در آنجا کار تخصصی می گردد، تجارت، تاسیسات مذهبی، پول و. . . را در خود جا داده است.

زواره نیز از همان نخست این خصوصیات را با خود داشته است. وی زواره را مینیاتوری از شهرهای کویری اطراف نامید و ادامه داد: اگر یزد را با ابعاد گسترده اش درنظر بگیریم، زواره مینیاتوری از یزد است که همه مختصات شهر یزد را در خود دارد. او این خصوصیات را شامل خانه های شش صفه به جای مانده از دوره سلجوقی و چهار صفه به جای مانده از دوره صفوی، مسجدی با شش منار به نام مسجد پامنار و دو مسجد جامع در این شهر دانست.

وی با اشاره به باقی ماندن بسیاری از خانه ها و حصارهای بناهای گذشته، گفت: اکنون برای ایجاد محورهای خیابان، بافت تاریخی شکافته شده و از میان رفته است. پس از این حادثه، زواره با یک پلاک در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

محیط طباطبایی به ثبت رسیدن این شهر تاریخی را برای حفاظت و نگهداری از آن کافی ندانست و بیان نمود: زواره پایگاه میراث فرهنگی ندارد و این امر، سبب نارضایتی مردم شده است. به همین علت،

می توان گفت که سازمان میراث فرهنگی در این زمینه نسبت به زواره کوتاهی نموده است.

وی انطباق طرح توسعه شهری را سرمایه این شهر تاریخی ارزیابی کرد و افزود: انطباق این طرح را فقط متوجه شورای شهر، شهرداری و دیگران نمی توان دانست، بلکه بخشی از این قضیه برعهده سازمان میراث فرهنگی است که باید نسبت به این امر، توجه لازم را داشته باشد.

او با اشاره به لزوم اجرای برنامه توسعه پایدار شهر در زواره، افزود: باید صندلی بافت تاریخی را نیز در برنامه توسعه پیش بینی کرد. رییس کمیته ملی موزه های ایران رکن اصلی توسعه پایدار را در زواره، فرهنگ و عوامل فرهنگی دانست و سرمایه های اصلی آن را ساختارهای طبیعی، تاریخی و فرهنگی شهر ارزیابی کرد، به گونه ای که مجموعه این ساختارها براساس برنامه ریزی های توسعه در کشور باشد.

محیط طباطبایی گفت: برنامه ریزی، یاری و اختصاص اعتبارات اقتصادی به وسیله مراکز مسوول استان اصفهان و ایجاد پایگاهی تاریخی که با هماهنگی شهرداری از بناهای تاریخی این شهر بتواند حفاظت کند، کاری واجب است.

بخش هایی از شهر تاریخی زواره هویت خود را از پیش از اسلام و دوره ساسانی حفظ نموده و بخش اصلی آن از دوره قاجار به جا مانده است، یکسری از بخش ها نیز به جای مانده از دوره صفوی و سلجوقی اند. زواره از نیمه دوم قرن پنجم هجری قمری توسعه فعلی را یافته است.

آب زواره از 75 کیلومتری این شهر به وسیله قنات ها تامین می گردد و به علت ارتباطات و موقعیت سوق الجیشی آن از ابتدا به صورت شهر ساخته شده است. زواره با بافت تاریخی اش، آثار مهمی را دارد آثاری مانند یخچال، حسینیه کوچک و بزرگ، آب انبار، مساجد جامع، خانه هشت بهشت، مدرسه 400 ساله علمیه و بازار هزار ساله اش، در کنار خانه هایی تاریخی که بزرگان زیادی در آن ها بوده اند.

این درحالی است که بافت تاریخی زواره به مرور در حال تخریب است، ولی هنوز مسوولان به این نگین مهجور در کویر توجه لازم را ننموده اند.

منبع: روزنامه جوان

منبع: راسخون
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 696

به "زواره، نگینی مهجور در کویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زواره، نگینی مهجور در کویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید