سبزی گشنیز خریده اید؟ آیا می توان از همان گیاه پرورش داد؟

به گزارش مجله انجمن دعوت، این سبزی خوشمزه به خاطر نقشی که در غذاهای ما ایفا می نماید بسیار محبوب است. برگ های نرم و ترد این سبزی معمولا بعد از چیده شدن پژمرده می شوند و برای جلوگیری از این امر معمولا گشنیز را بلافاصله بعد از چیده شدن درون یخچال می گذارند.

سبزی گشنیز خریده اید؟ آیا می توان از همان گیاه پرورش داد؟

یکی از برترین روش ها برای تازه نگه داشتن گشنیز در یخچال آن است که ساقه های آن را درون لیوانی آب بگذارید. با این روش گیاه آب خود را از دست نمی دهد و تازه می ماند. اگر چه ممکن است به نظر رسد که با این روش گیاه ریشه می زند اما خیر.

ریشه زنی

اگر بخواهید ساقه های بریده شده گشنیز را ریشه دار کنید، فرقی ندارد که آنها قبلا در یخچال بوده اند یا خیر، پیروزیتی حاصل نخواهد شد. اگرچه خیلی از سبزی ها را می توان از ساقه های بریده شان پرورش داد اما آنها سبزیجات چوبی چند ساله هستند. مثلا نعنا، پونه و گاهی ریحان را می توان به این روش تکثیر کرد (تکثیر نعنا بسیار راحت تر است). اما چون گشنیز سبزی یک ساله است و بعد از گلدهی عمرش تمام می گردد نمی توان آن را از این طریق تکثیر کرد.

برای تکثیر گشنیز چه کنیم

تکثیر گشنیز به هر روشی غیر از کاشت دانه آن سخت است. چون این گیاه ریشه اصلی دراز و حساسی دارد، تکثیر آن از روش تقسیم بوته امکان پذیر نیست. برای تکثیر پیروز گشنیز و پرورش آن در باغچه های بهاره یا در درون خانه باید بذر آن را بکارید. برای کاشت بذر گشنیز در داخل خانه 6 هفته قبل از گذشتن آخرین موج سرما دست به کار شوید و اگر می خواهید آن را در بیرون خانه بکارید باید صبر کنید تا آخرین موج سرما هم بگذرد و سپس بذرها را بکارید.

برای تکثیر به این روش گلدان هایی کوچک را با خاک مخصوص جوانه زنی پر کنید. خاک را به خوبی آبیاری کنید تا همه جای آن مرطوب گردد. بعد دانه های گشنیز را بر روی خاک بپاشید، حواس تان به تراکم دانه ها باشد. سپس روی آنها را با لایه نازکی از خاک بپوشانید و با بطری اسپری کمی آب روی آنها اسپری کنید. آب را به آرامی اسپری کنید تا فشار آب دانه ها را حرکت ندهد. بهتر است گلدان گشنیزها را در مکانی نسبتا گرم قرار دهید. تا زمان جوانه زنی دانه ها خاک را همیشه مرطوب نگه دارید. بعد از جوانه زنی، وقتی که ارتفاع گیاهچه ها به 5 سانتی متر رسید، هم می توانید گیاهان را با احتیاط به گلدانی دیگر منتقل کنید (توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید چون سیستم ریشه گشنیز بسیار حساس است) و هم می توانید در همان گلدان نگه شان دارید.

احتیاجها

- نور

گشنیز مکانی با نور مستقیم را دوست دارد. اگر آن را در بیرون از خانه کاشته اید می تواند در نیم - سایه نیم - آفتاب هم به خوبی رشد کند اما اگر برنامه دارید گلدان آن را درون خانه نگه دارید بهتر است آن را در کنار پنجره ای با آفتاب مستقیم بگذارید. البته چون گشنیز هوای سرد را دوست دارد بهتر است گیاه را در ظهرهای تابستان در سایه بگذارید. به این روش فرایند گلدهی گیاه هم به تعویق می افتد.

- آبیاری

گشنیز به آبیاری زیاد احتیاج دارد. سعی کنید خاک گیاه را همیشه مقداری مرطوب نگه دارید اما نگذارید خاک برای مدت طولانی خیس بماند.

- خاک

این گیاه در هر خاک غنی با زهکشی خوب رشد می نماید. بهتر است به خاک تان مواد ارگانیک اضافه کنید تا هم احتیاج غذایی گیاه رفع گردد و هم از مواد طبیعی تغذیه کند تا برای خوردن خودتان هم سالم تر باشد. بعد از کاشت گیاه خیلی آن را جا به جا نکنید، از این کار خوشش نمی آید.

- دما

این سبزی خوشمزه با مقداری سرما مسئله ای ندارد اما یخبندان را تحمل نمی نماید.

- برداشت

بعد از گذشت 40 تا 90 روز از کاشت دانه ها، بسته به سایزی که دوست دارید برگ های گیاه داشته باشند، گشنیزتان قابل برداشت است. بعد از رسیدن ارتفاع گیاه به 10 سانتی متر، هر زمانی که بخواهید می توانید آن را برداشت کنید. اما قبل از اینکه هوا گرم گردد باید گیاه را به طور کامل برداشت کنید چرا که در این زمان گیاه به فاز گلدهی می رود و مزه آن تلخ می گردد. اگر دوست دارید از دانه های گیاه خودتان برای کاشت بعدی بهره ببرید باید 4 ماه از زمان کاشت دانه صبر کنید تا دانه های گیاه بالغ شوند.

برای به تعویق انداختن گلدهی گیاه آن را در سایه پرورش دهید و مرتبا برداشت کنید. اما بالاخره همه گیاهان تان به فاز گلدهی خواهند رفت.

منبع: فوت و فن / ehow.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 933

به "سبزی گشنیز خریده اید؟ آیا می توان از همان گیاه پرورش داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزی گشنیز خریده اید؟ آیا می توان از همان گیاه پرورش داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید