صدای پای آموزش در مدارس مرکز

به گزارش مجله انجمن دعوت، تهران (پانا) - اینجا تهران است؛ منطقه 6، دبیرستان پسرانه هیات امنایی شهید مطهری که در زمان بازگشایی حضوری مدارس، با حضور گسترده دانش آموزان روبرو شده است. با آغاز آموزش های حضوری مدارس و بازگشایی مجدد در 14 فروردین 1401 خاتمه مدارس کشورها پس از نزدیک به 2 سال دوری از مدرسه و آموزش در فضای مجازی؛ درهای خود را به روی دانش آموزان باز کردند تا بار دیگر صدای خنده نونهالان و آینده سازان این سرزمین شور و شوق را به کوچه و خیابان های شهرها و روستاها بیاورد.

صدای پای آموزش در مدارس مرکز

مریم احمدی - مدارس کشور همزمان با پایان تعطیلات نوروزی از 14 فروردین 1401 به آموزش حضوری بازگشتند و بار دیگر درهای مدارس به روی دانش آموزان و خانواده هایشان باز شد اما این بار طبق روال دوران قبل از کرونا، یعنی هر روز در ساعات کامل.

رصد میدانی خبرنگار پانا از فرایند بازگشایی مدارس طی روزهای اخیر نشان می دهد که حضور دانش آموزان در مقایسه با بازگشایی های قبلی بسیار چشم گیرتر بوده است. دلیل استقبال از بازگشایی مدارس نیز بر کسی پوشیده نیست؛ زیرا نگرانی هایی در خصوص آسیب های تحصیلی، روانی و جسمانی دانش آموزان وجود داشته است که بازگشایی مدارس به رفع و ترمیم این معایب منجر می شود.

بررسی میدانی خبرنگار پانا در منطقه 6، دبیرستان پسرانه هیات امنایی شهید مطهری گواه این ادعاست که بازگشایی حضوری مدارس با حضور گسترده دانش آموزان روبرو شده است.

سراسر مدرسه را صدای هیاهوی دانش آموزان پر کرده است. گویی اول مهر است و دانش آموزان با هیجان در پی یکدیگر هستند. برخی با والدین به مدرسه آمده بودند، برخی در تکاپوی رفتن به سر صف بودند و برخی نیز با دوستان و همکلاسی های خود خنده کنان صحبت می کردند.

به سراغ مدیر مدرسه آقای حسن سلیمان پور رفتیم. وی درباره فعالیت های حضوری در مدرسه به پانا گفت: با توجه به بخشنامه های ارسالی از سوی وزارت آموزش و پرورش و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران مدرسه شهید مطهری نیز مانند سایر مدارس، موظف به بازگشایی بود و این امر صورت گرفت.

وی اضافه کرد: قریب به 90 درصد دانش آموزان در مدرسه حضور داشتند و در روزهای اولیه بازدیدهای متعددی از سوی وزارت آموزش و پرورش و اداره کل از مدرسه صورت گرفت.

سلیمان پور درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی دانش آموزان و کادر آموزشی و اجرایی مدرسه گفت: به لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی، در مدرسه ماسک هایی را تهیه کردیم تا اگر دانش آموزی در هنگام ورود به مدرسه یا ساعات تفریح، ماسک خود را به هر دلیلی از دست دهد، بتواند از ماسک دیگری استفاده کند.

سرویس های بهداشتی مدرسه بعد از هر زنگ تفریح ضدعفونی می شود

مدیر مدرسه شهید مطهری همچنین گفت: برای هر کلاسی اسپری های ضدعفونی کننده قرار دادیم که دانش آموزان و معلمان در هنگام استفاده از وسایل دست های خود را ضدعفونی کنند همچنین سرویس های بهداشتی مدرسه نیز بعد از هر زنگ تفریح با اسپری های تهیه شده ضدعفونی می شود.

وی همچنین بر تلاش در جهت باز بودن درهای کلاس های درس برای ایجاد تهویه تاکید کرد که این امر نیز در مدرسه رعایت می شود.

به گفته سلیمان پور حدود 825 دانش آموز در این مدرسه در 3 پایه دهم، یازدهم و دوازدهم و در 2 رشته تجربی و ریاضی مشغول به تحصیل هستند که بیشتر دانش آموزان در مدرسه حضور دارند.

وی همچنین تعداد همکاران اجرایی و دبیر در مدرسه را حدود 100 نفر مطرح نمود.

مدیر مدرسه همچنین درباره تراکم دانش آموزی کلاس های درس این مدرسه اظهار کرد: این مدرسه جز مدارس قدیمی ساز است و کلاس های آن وسعت خوبی دارد؛ تراکم کلاسی این مدرسه حدبیشتر 32 نفر است و با توجه به 10 درصدی که به مدرسه نیامدند، فاصله اجتماعی دانش آموزان به خوبی رعایت شده است. همچنین دانش آموزان واکسیناسیون خود را نیز کامل کرده اند.

سلیمان پور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار پانا مبنی بر اقدام مدرسه برای دانش آموزان بیمار اضافه کرد: در مدرسه شهید مطهری آموزش مجازی نداریم اما برخی از کتب درسی و محتواهای آموزشی را برای دانش آموزان بیمار تهیه و در سامانه های مدرسه بارگذاری کرده ایم. همچنین روزهایی که باید دانش آموز در منزل باشد از سوی پزشک تعیین می شود .

آموزش حضوری اثرگذاری بالاتری نسبت به آموزش مجازی دارد

از سوی دیگر صحبت با معلمان این مدرسه نیز حاکی از استقبال گسترده دانش آموزان و خانواده ها داشت. ساجدی معلم فیزیک این مدرسه که حدود 30 سال دارد از استقبال دانش آموزان خبر داد و گفت: آموزش حضوری با توجه به شرایط امسال اثرگذاری بالاتری نسبت به آموزش مجازی دارد. در مدرسه شهید مطهری و در یک کلاس 34 نفره، حدود 30 نفر حضور دارند و خانواده ها نیز از بازگشایی حضوری مدارس راضی بودند.

وی اضافه کرد: هیچ چیزی جای تدریس چهره به چهره را نمی گیرد و با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، هیچ چیزی جای گچ و تخته را پر نمی کند.

ساجدی درباره مسائل آموزش مجازی اظهار داشت: قطعی اینترنت، صدا و تصویر در آموزش مجازی از مسائل زیرساختی بود که ما معلمان با آنان سروکار داشتیم. این نوع آموزش مفید نبود و لازم بود که مدارس بازگشایی حضوری داشته باشند.

سبحان پور دیگر معلم این مدرسه بود که درس ریاضی را به دانش آموزان درس می داد. وی به پانا گفت: تدریس حضوری و حضور دانش آموزان در کلاس درس به میزان یادگیری آنان کمک می کند. همچنین مسائل دانش آموزان احصاء و تمرین های بیشتری حل می شود.

وی آموزش مجازی را مطلوب ندانست و اظهار کرد: این نوع آموزش مسائل سخت افزازی و نرم افزاری زیادی را در بردارد و در این نوع آموزش حضور و غیاب مناسبی نیز صورت نمی گیرد.

این معلم همچنین درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار داشت: مدرسه شهید مطهری نسبت به این موارد اهمیت بالایی قائل است و کلاس ها را کنترل می کنند تا دانش آموزان و معلمان نیز این موارد را رعایت کنند و حتما ماسک داشته باشند.

حدود 90 درصد دانش آموزان اصرار داشتند که مدرسه بازگشایی شود

شاملو معاون دبیرستان شهید مطهری نیز که حدود 10 سال در این مدرسه فعالیت دارد به پانا گفت: استقبال دانش آموزان از آموزش حضوری عالی بود و حدود 90 درصد دانش آموزان اصرار داشتند که مدرسه بازگشایی شود. بسکمک از اولیا نیز بر این موضوع اصرار داشتند زیرا معتقد بودند در بستر آموزش مجازی یادگیری کامل و عمیق اتفاق نمی افتد و افت تحصیلی نمایان می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به شیوع شدید کرونا در طول 2 سال گذشته نتوانستیم به این خواسته اولیا و دانش آموزان جامعه عمل بپوشانیم اما امسال با فراهم شدن شرایط و تاکید آموزش و پرورش بر آموزش حضوری، این امر در راستای خواسته اولیا و دانش آموزان محقق شد معلمان نیز از این موضوع به خوبی استقبال کردند.

شاملو همچنین اضافه کرد: ما جز مدارسی بودیم که در اولین روز بازگشایی مدرسه، مهر به مدرسه شهید مطهری آمد و به 14 فروردین آمد لذا بازگشایی باشکوهی داشتیم و بالای 95 درصد دانش آموزان، 100 درصد معلمان و تمام عوامل اجرایی مدرسه حضور داشتند.

با آموزش حضوری دانش آموز با کادر مدرسه بیشتر روبرو می شود

با پدری که فرزند خود را برای آمدن به مدرسه همراهی می کرد و منتظر صحبت با مدیر مدرسه بود، گپی زدیم؛ محمد جعفری پدر یکی از دانش آموزان کلاس دهم بود که درباره مزیت آموزش حضوری به پانا گفت: آموزش ها هرچه حضوری باشد دانش آموز با کادر مدرسه بیشتر روبرو می شود و تاثیر مستقیمی بر روی بحث فراگیری و دانش اندوزی می گذارد.

وی اضافه کرد: علاوه بر آموزش، حضور دانش آموز در مدرسه بر روی بحث پرورش او نیز موثر است؛ بحث پرورش امر مهمی است که باید به آن توجه شود.

جعفری همچنین درباره فعالیت حدود 2 ساله شبکه شاد نیز اظهار داشت: فعالیت این شبکه بسیار خوب بود البته افت و خیزهایی نیز داشت که پیرامون اینترنت و زمان بندی وقت دانش آموز با کلاس های درس بود. شبکه شاد شبکه مفیدی بود اما در مقابل آموزش حضوری قابل مقایسه نیست.

دانش آموزان نتوانستند در دوره ای که مدارس مجازی یا تعطیل بود، مهارت های ارتباطی را به دست بیاورند

برای رصد بهتر به مدرسه ای دیگر رفتیم. مدرسه دخترانه شهید بهرامی در منطقه 11 آموزش و پرورش شهر تهران. اینجا هم با حضور گسترده دانش آموزان دختر که با ماسک وارد مدرسه می شدند روبرو شدیم. دختران دانش آموز سرشار از انرژی در حیاط مدرسه بودند و با همکلاسی های خود درباره دلتنگی هایشان از زمان دوری مدرسه می گفتند.

به سراغ زهرا مجتهدی نجفی مدیر مدرسه با 33 سال سابقه کار رفتیم. از وی درباره مزیت آموزش حضوری نسبت به آموزش مجازی پرسیدیم.

وی با بیان این اینکه مدرسه نمونه دولتی شهید بهرامی دارای 238 دانش آموز دوره دوم متوسطه در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم (رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی) است، آموزش حضوری را اینطور توصیف کرد حدود 2 سال کرونایی همکارانم برای تسهیل فرایند یاددهی یادگیری توان زیادی گذاشتند.

وی ادامه داد: همکارانی را در این مدت داشتیم که تا نیمه های شب فیلم ضبط می کردند. خداراشکر برخی از همکاران افراد با مسئولیتی بودند و تلاش کردند تا آموزش مستمر باشد. اکنون بسکمک از مسائل اولیه حل شده است اما دانش آموزان در فضای مجازی مهارت های لازم را کسب نکردند.

نجفی اظهار داشت: در این مدت دانش آموزان عادت های بدی را پیدا کردند که باعث افت تربیتی اخلاقی و افت آموزشی همچنین کاهش آداب اجتماعی آنان شد. مهارت های ارتباطی یکی از مهارت هایی بود که دانش آموزان نتوانستند در دوره ای که مدارس مجازی یا تعطیل بود به دست بیاورند.

وی اضافه کرد: در این مدت دانش آموزان عادت های بد مطالعاتی پیدا کرده اند که در ریل قرار گرفتن این عادات بسیار زمان بر خواهد بود.

مدیر مدرسه شهید بهرامی درباره فعالیت شبکه شاد نیز مطرح نمود: در این مدت شبکه شاد پیشرفت زیادی کرد اما کاستی هایی هم داشت که می توان به تاخیر به روزرسانی این شبکه اشاره کرد زیرا تشکیل کلاس ها را در زمان آغاز سال تحصیلی با مشکل روبرو می کرد.

به گفته وی اگر دانش آموزی علائم بیماری یا سرماخوردگی داشته باشد باید در منزل استراحت کند و سپس با ارائه گواهی پزشک به مدرسه بازشود. این گروه از دانش آموزان می توانند از فایل ها و مطالبی که از سوی معلمان بارگذاری شده است، برای ادامه آموزش خود استفاده کنند.

آموزش حضوری نسبت به آموزش مجازی موثرتر است

فاطمه حسن پور، دبیر فیزیک این مدرسه که 23 سال سابقه تدریس در حوزه معلمی دارد، درباره مزیت آموزش حضوری نسبت به آموزش مجازی به پانا گفت: آموزش حضوری نسبت به آموزش مجازی موثرتر است زیرا ارتباط بهتری بین معلم و دانش آموز ایجاد می شود و ارتباط چهره به چهره بر روی یادگیری دانش آموزان تاثیر مستقیم دارد.

حسن پور با بیان اینکه کلاس های درس این مدرسه بزرگ است و فاصله اجتماعی دانش آموزان کاملا حفظ می شود اضافه کرد: پروتکل های بهداشتی در کلاس های درس به خوبی رعایت می شود و دانش آموزان و معلمان ماسک دارند.

پخش زنده شبکه شاد بسیار مفید بود

یک معلم دیگر این مدرسه نیز درباره مزیت شبکه شاد در دوران تعطیلی و مجازی بودن مدارس اظهار داشت: امکان لایو و پخش زنده شبکه شاد بسیار مفید بود و توانست یادگیری دانش آموزان را افزایش دهد زیرا ارتباط بین معلم و دانش آموز ایجاد شده بود.

رصد میدانی از دو مدرسه دبیرستانی در شهر تهران حاکی از رضایت دانش آموزان، والدین و اولیای مدرسه از بازگشایی حضوری مدارس دارد. زیرا نگرانی از یادگیری سطحی دروس، افت تحصیلی و آموزشی، عدم آموزش پذیری مناسب و عدم ارتباط مناسب اجتماعی، عدم برقراری ارتباط با همسالان، عدم رشد تربیتی و ... همه و همه از دغدغه هایی بود که این طیف ها داشتند. حالا با بازگشایی مدارس این دغدغه ها به حداقل می رسد و دانش آموزان، والدین و اولیای مدرسه نفس راحتی می کشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 881

به "صدای پای آموزش در مدارس مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای پای آموزش در مدارس مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید