طبیعت گردی در شهرستان سرایان

به گزارش مجله انجمن دعوت، برای علاقمندان به طبیعت، شهرستان سرایان همواره یکی از مقاصد گردشگری در خراسان جنوبی بوده است. گاهی تمایل به رصد ستارگان در آسمان صاف و مهتابی کویر سه قلعه آنان را به سرایان کشانده و زمانی هم در اوج گرمای تابستان هوای دلچسب و خنک روستای مصعبی و کریمو آنان را رهسپار این دیار کرده است.

طبیعت گردی در شهرستان سرایان

اما جاذبه های گردشگری سرایان تنها به به این دو جاذبه مشهور آن منحصر نمی شود بلکه علاوه بر کویر سه قلعه و روستای هدف گردشگری کریمو می توان به آبشار دره سبز رود، کاروان سرای سرایان، غار بتو و منطقه شکار ممنوع کمر سرخ اشاره کرد.

آشنایی با این جاذبه های بی بدیل و شگفت انگیز بی شک نقش مهمی در جذب گردشگران به شهرستان سرایان دارد.

آبشارهایی زیبا در منطقه ییلاقی سرایان

آبشارهای دره سبزرود در 35 کیلومتری شمال شهرستان سرایان یکی از محل های بسیار جالب و ییلاقی است که جهت کوهپیمایی و صخره نوردی مکان مناسبی است.

برای دسترسی به آبشارهای این منطقه زیبا و بی بدیل طبیعی از شهر سرایان به دوراهی چرمه رفته و جاده سد را در پیش می گیریم و به سمت روستای نوبهار و روستای مصعبی حرکت می کنیم.

در روستای مصعبی منظره کوهی با صخره های سفید رنگ و سر به فلک کشیده جهت حرکت را تعیین می کند که این جهت در کنار رودخانه ای است که به سد منتهی می شود.

برای رفتن به انتهای دره و دیدن همه آبشارها و صعود از آنها همراه داشتن وسایل و تجهیزات فنی الزامی است. این دره و کوهستان زیبا با داشتن دیواره های بلند و جهتهای فنی، جهت صعود کوهنوردان و تفرج گردشگران مناسب است.

جستجوی تاریخ در کاروان سرای سرایان

کاروان سرای سرایان در داخل شهر سرایان و در محدوده بافت تاریخی شهر واقع شده که به همراه چند بنای دیگر از جمله آب انبار، مسجد، حمام و بازار مجموعه ای شهری را تشکیل می داده اند.

این کاروان سرا به شیوه دو ایوانی ساخته شده و پس از ورودی فضایی شبیه هشتی قرار گرفته است که در مقابل به طور مستقیم به صحن بنا و در دو طرف به اطاق های فرعی منتهی می شود.

صحن بنا که در مرکز آن واقع شده در اطراف خود دارای حجره های متعددی برای سکونت و استراحت کاروانیان است و در مقابل ایوان ضلع ورودی یعنی در ضلع شمال صحن، ایوان دیگری وجود دارد با طاق جناغی و تزئینات کاربندی زیر سقف ایوان، در گوشه صحن در هر چهار طرف راهروهایی تعبیه شده است.

مصالح استفاده شده در ساخت بنا بیشتر آجر است و این کاروانسرای مشهور به رباط شاه عباسی به دوره صفوی تعلق دارد.

تنوع گیاهی و جانوری در منطقه شکار ممنوع کمر سرخ

منطقه کمر سرخ که در شمال سرایان قرار گرفته است و از ارتفاعات مشرف به روستای نوده آغاز و به ارتفاعات مشرف به روستای دره باز شهرستان قائن ختم می شود و همجوار شهرستان گناباد هم است.

این منطقه دارای طبیعت بسیار زیبا و حیات وحش متنوع است که در سال های گذشته از طریق شکارچیان متخلف صدمات زیادی به آن وارد شده است.

منطقه کمر سرخ شهرستان سرایان واقع در استان خراسان جنوبی به استناد بند و ماده 6 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست منطقه شکار ممنوع اعلام شد.

در این منطقه گیاهان دارویی گوناگون، جنگل های تنگ، پسته کوهی، بنه، قیچ و بادامشک دیده می شود و قریب به 59 گونه پرنده، 25 نوع پستاندار و 17 گونه از خزندگان و دوزیستان منحصر به فرد زندگی می کنند.

جاذبه کویری در دق سرایان

دق رباط سرایان در موقعیت جغرافیایی 58 درجه 9 دقیقه تا 58 درجه 21 دقیقه شرقی تا 33 درجه 22 دقیقه تا 33 درجه 41 دقیقه شمالی در جنوب غربی شهر سرایان در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است.

در حاشیه کویر پوشش جنگل های تنک تاق قابل مشاهده است و در عرصه کویر پوشش گیاهی شور پسند موجود در این نقاط شامل 16 گونه با 3 تیپ گیاهی است.

محمد عرب دو حصاران رئیس اداره میراث فرهنگی سرایان در زمینه جاذبه های گردشگری سرایان و اسکان مسافران در این شهر اظهار کرد: در سرایان 6 اقامتگاه بوم گردی آماده اسکان و پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی است.

6 اقامتگاه بوم گردی در سرایان پذیرای میهمانان نوروزی

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان بیان نمود: از این 6 اقامتگاه، سه اقامتگاه در کویر سه قلعه قرار گرفته است چرا که به واسطه فرصت رصد ستارگان و دیدن آسمان کویر علاقمندان زیادی به این منطقه سفر می کنند.

عرب دو حصاران ادامه داد: یکی دیگر از اقامتگاه های بوم گردی در بافت تاریخی شهر، یک اقامتگاه در منطقه نمونه گردشگری مصعبی با معماری بسیار عالی و مجذوب کننده و یک اقامتگاه هم در روستای نوده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه دو نمایشگاه صنایع دستی یکی در کویر سه قلعه و دیگری در ورودی شهر سرایان بر پا شده است، بیان نمود: در مجموع در سرایان 52 غرفه صنایع دستی ایجاد شده که از این تعداد 15 غرفه در نمایشگاه محل ورودی شهر قرار گرفته است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: در این نمایشگاه ها حوله بافی، چادر شب بافی، تولید ظروف مسی، سفالگری، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی انجام می شود.

عرب دو حصاران اظهار کرد: در نمایشگاه های امسال علاوه بر فروش صنایع دستی معرفی آداب و رسوم مردم منطقه هم انجام می گیرد و به نام مثال محیطی برای نمایش خرمن کوب به شکل سنتی در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: از بین جاذبه های گردشگری شهرستان سرایان کویر سه قلعه و منطقه نمونه گردشگری مصعبی و دشت لاله بسیار مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 566

به "طبیعت گردی در شهرستان سرایان" امتیاز دهید

1 کاربر به "طبیعت گردی در شهرستان سرایان" امتیاز داده است | امتیاز: 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت گردی در شهرستان سرایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید