ممنوع شد؛ کلاس درس با بیش از 36 دانش آموز در مدارس ، افزایش ساعات آموزشی کلاس های 3 پایه به بالا

به گزارش مجله انجمن دعوت، مهر سال جاری برگزاری کلاس درس با بیش از 36 دانش آموز از مهرماه سال جاری در مدارس دولتی ممنوع شد.

ممنوع شد؛ کلاس درس با بیش از 36 دانش آموز در مدارس ، افزایش ساعات آموزشی کلاس های 3 پایه به بالا

به گزارش مجله انجمن دعوت، در ضوابط کلاس بندی مهر 1402 مدارس روستایی، عشایری و مدارس شهرهای کوچک و روستا شهرهایی که طی سال های اخیر از روستا به شهر تبدیل شده اند آمده است که ظرفیت تعداد دانش آموزان در مدرسه دارای یک مدیرآموزگار و یک کلاس با دو پایه می تواند تا 25 نفر باشد.

بعلاوه در این منطقه ها تعداد دانش آموزان در مدرسه دارای یک مدیرآموزگار و یک کلاس با سه و چهار پایه تا 20 نفر، با پنج پایه تا 15 نفر و نیز با شش پایه تا 10 نفر می تواند باشد.

ظرفیت تعداد دانش آموزان در مدرسه دارای یک مدیرآموزگار، یک آموزگار با دو کلاس که دوپایه یا سه و چهارپایه است می تواند تا 40 نفر اگر پنج پایه داشت تا 30 نفر و اگر شش پایه داشت می تواند تا 25 نفر دانش آموز داشته باشد.

مدارس دارای یک مدیرآموزگار، دو آموزگار و سه کلاس از دو تا شش پایه می توانند تا 60 نفر دانش آموز داشته باشند.

مدارس دارای یک مدیرآموزگار، سه آموزگار و چهار کلاس دو پایه تا شش پایه نیز می توانند تا 75 نفر دانش آموز و مدارس دارای یک مدیرآموزگار، چهار آموزگار و پنج کلاس دو تا شش پایه می توانند تا 85 نفر دانش آموز داشته باشند.

افزایش ساعات آموزشی کلاس سه پایه به بالا و پرداخت حق التدریس به این معلمان

در کلاسهای سه پایه به بالا ساعات آموزشی هفتگی افزایش می یابد و به تناسب آن به مدیر آموزگار یا معاون آموزگار و معلمان این کلاسها حق التدریس پرداخت می گردد.

حداقل و حداکثر تعداد دانش آموزان در کلاس های شهری و روستایی

در مدارس عادی دولتی، حداقل تعداد دانش آموزان در کلاس های شهری مقطع ابتدایی 22 نفر و کلاسهای روستایی مقطع ابتدایی حداقل 12 نفر است. در این مقطع تعداد دانش آموزان از 34 نفر نباید بیشتر باشد.

بعلاوه حداقل تعداد دانش آموز متوسطه اول در کلاسهای روستایی 12 و در کلاسهای شهری حداقل 20 نفر و حداکثر نیز 36 نفر است.

دبیرستان های متوسطه دوم نیز در منطقه ها روستایی حداقل 12 نفر و در منطقه ها شهری حداقل 14 نفر و حداکثر 36 نفر دانش آموز می توانند داشته باشند.

هنرستانها نیز در منطقه ها روستایی حداقل 10 نفر و در کلاسهای شهری حداقل 13 نفر دانش آموز می توانند داشته باشند. تعداد این دانش آموزان در این منطقه ها نباید بیشتر از 28 نفر گردد.

تعداد دانش آموزان دبیرستان های شبانه روزی دوره اول و دوم در کلاس های روستایی و شهری باید حداقل 18 نفر و حداکثر 36 نفر باشد.

حداقل تعداد دانش آموزان هنرستان های شبانه روزی در منطقه ها شهری و روستی نیز باید 13 نفر و حداکثر 28 نفر باشد.

دایر کردن کلاس درس با بیشتر از 36 دانش آموز در مدارس دولتی، ممنوع

در واقع در مدارس عادی دولتی نیز دایر کردن کلاس درس با تعداد دانش آموزان بالاتر از 36 نفر ممنوع و تنها در شرایط خاص با تایید کارگروه توسعه مدیریت استان امکان پذیر است.

در شاخه فنی حرفه ای و کاردانش نیز تشکیل کلاس با ماهیت کارگاهی با تعداد 15 نفر هنرجو در یک کلاس کارگاهی امکان پذیر است.

بعلاوه تشکیل کلاس کارگاهی کمتر از حدنصاب در طرح برونسپاری مشروط به تجمیع دروس غیر کارگاهی با هنرجویان سایر رشته ها و تشکیل یک کلاس بلامانع است.

از سوی دیگر هر دانش آموز استثنایی مشمول طرح تلفیقی در مدارس از حیث شمارش در کلاس ها برای رعایت حد نصاب حداکثر، معادل سه دانش آموز به شمار میرود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1402 بروزرسانی: 12 مرداد 1402 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1091

به "ممنوع شد؛ کلاس درس با بیش از 36 دانش آموز در مدارس ، افزایش ساعات آموزشی کلاس های 3 پایه به بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوع شد؛ کلاس درس با بیش از 36 دانش آموز در مدارس ، افزایش ساعات آموزشی کلاس های 3 پایه به بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید