چرا بازار رشت معروف شده است؟

به گزارش مجله انجمن دعوت، بازار رشت

گشت و گذار در بازار رشت یکی از شیرینی های سفر به رشت است. تماشا محلی هایی که با لهجه شیرینشان در گوشه و کنار بازار بساط نموده اند یکی از جالب ترین بخش های سفر به این خطه سرسبز است. بازار قدیمی رشت در مرکز این شهر واقع شده است و هر روز هزاران نفر از خود این شهر و شهرهای مجاور برای خرید به این بازار می فرایند. در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا از بازار رشت بیشتر بدانید.

چرا بازار رشت معروف شده است؟

قدم زدن در این بازار یکی از جالب ترین بخش های سفرتان است همین که وارد این بازار رنگارنگ می شوید تحت تاثیر جو و فضای سنتی و صمیمی اش قرار می گیرید. بوی میوه و سبزیجات و ماهی های تاز در کل بازار می پیچد و اینجاست که بودن در رشت را کاملا حس می کنید. در اینجا به غیر از پیدا کردن تمام مایحتاج روزانه، می توانید برای دوستان و آشنایان خود سوغاتی خریداری کنید و بخش های تاریخی بازار را تماشا کنید.

بازار سنتی رشت با مساحت 24 هکتار از بخش های مختلف میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق ها و کاروانسراها تشکیل شده است. در کل این بازار 14 کاروانسرای مختلف هست که با راسته های مختلف به هم وصل می شوند، کاراوانسراهایی که ساختشان به زمان صفویه و قاجاریه برمی گردد. هر کدام از کاروانسراها و طاقی هایی که در این بازار وجود دارند با معماری مجذوب کننده و تاریخی شان یکی از جاذبه های گردشگری به حساب می آیند.

معمولا همه شهرهای بزرگ ایران بازار دارند اما این بازار برعکس بازار دیگر شهرها روباز است و در آن خبری از سقف های گنبدی و نور گیرهای بلند نیست . تنها جایی که می توانید قسمتی سرپوشیده را پیدا کنید راسته زرگر ها هست که با حلب پوشیده شده است. اینجا بازاری دوست داشتنی و نوستالژیک است و در آن رد و نشانی از زندگی های مدرن امروزی را پیدا نمی کنید. بعد از گذشت سالیان همچنان همان بازار سالیان دور است و همه چیز به همان شیوه سنتی انجام می گردد. شاید در این بازار شلوغ با مسائل عبوری روبرو شوید ولی هیچ وقت نباید بازدید از آن را از دست بدهید؛ در همین بازار هست که می توانید نبض این شهر را کاملا حس و رشت واقعی را از نزدیک لمس کنید.

اینجا از آن بازارهایی است که در آن با تماشا مردم و این همه رنگ های مختلف و بوی نم باران و خوراکی های مختلف آنقدر هیجان زده می شوید که دوست دارید ساعت ها قسمت های مختلف را بگردید و خوراکی هایی را خریداری کنید که فقط و فقط در همین بازار پیدا می شوند. خوب است کمی درباره قدمت کاروانسراهای مختلف اینجا هم آشنایی پیدا کنید تا بازدید و تماشا از آن ها برایتان جالب تر گردد اینکه بدانید در پس این کاروانسراها چه تاریخی نهفته است و چه دوره ای از تاریخ را به تصویر می کشند خود می تواند بازدید از آن ها را برایتان لذت بخش تر کند.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 807

به "چرا بازار رشت معروف شده است؟" امتیاز دهید

3 کاربر به "چرا بازار رشت معروف شده است؟" امتیاز داده اند | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بازار رشت معروف شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید