کاهش 60 درصدی بارش ها در ایران طی فروردین و اردیبهشت

به گزارش مجله انجمن دعوت، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از کاهش 60 درصدی بارش ها در ایران طی فروردین و اردیبهشت سال جاری اطلاع داد.

کاهش 60 درصدی بارش ها در ایران طی فروردین و اردیبهشت

احد وظیفه در گفت و گو با مجله انجمن دعوت ضمن بیان اینکه بارش ها در ایران طی اردیبهشت ماه حدود 16 میلیمتر بود، اظهار کرد: این درحالیست که میانگین نرمال بارش ها در این ماه 18 میلیمتر گزارش شده است. از این رو می توان گفت که در اردیبهشت ماه با کم بارشی 15 درصدی روبرو بودیم.

وی ادامه داد: هرچند طی اردیبهشت ماه در بعضی مناطق ازجمله استان تهران و مناطقی از شرق و شمال شرق کشور بارش های خوبی داشتیم اما به طور کلی میانگین بارش های ایران در این ماه نیز مانند فروردین کمتر از میانگین بلند مدت کشور بود. از سویی دیگر بارش ها طی دومین ماه بهار در تعدادی از استان ها ازجمله فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، کرمانشاه و ایلام بسیار کم گزارش شد.

وظیفه با اشاره به اینکه به طور کلی از ابتدای فروردین ماه تا به امروز در کشور حدود 20 میلیمتر بارش داشتیم، اظهارکرد: این درحالیست که میزان نرمال بارش ها در کشور طی دو ماه ابتدایی سال 52 میلیمتر است بنابراین بارش ها در ایران طی فروردین و اردیبهشت حدود 60 درصد کمتر از نرمال بود.

کم بارشی 40 درصدی در ایران

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: میزان بارش ها در ایران از ابتدای مهر ماه تا به امروز حدود 128 میلیمتر گزارش شده است. این میزان نیز نسبت به حد نرمال 41 درصد (حدود 88 میلیمتر) کمتر است علاوه بر این ها کم بارشی در استان های واقع در جنوب، شرق و جنوب غرب بسیار جدی است. برای مثال میزان نرمال بارش ها در استان کرمانشاه حدود 400 میلیمتر است اما ما طی سال آبی جاری تنها 246 میلیمتر بارش در این استان داشتیم بنابراین با کم بارشی 40 درصدی در این استان روبرو هستیم.

کرمانشاه رکورددار کم بارشی ازنظر میزان میلیمتری بارش ها

وی در ادامه با بیان اینکه از این رو رکورد کم بارشی ازنظر میلیمتر در استان کرمانشاه بوده است، گفت: بیشترین کم بارشی به لحاظ درصد نیز در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان گزارش شده است به طوری که بارش در هرکدام از این استان ها به ترتیب 86 درصد، 82 درصد و 65 درصد کاهش یافته است.

به گفته وظیفه بارش ها در استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری حدود 39 درصد کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شد همچنین میزان بارش ها در کردستان نیز از ابتدای سال آبی زراعی تا به امروز 34 درصد کمتر از حد نرمال است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: میزان نرمال بارش ها در استان تهران 260 میلیمتر است اما تا به امروز این استان تنها 212 میلیمتر بارش دریافت نموده است که حدود 47 میلیمتر(18 درصد) زیر نرمال است. در استان البرز نیز با کم بارشی 22 درصدی روبرو هستیم.

خشکسالی متوسط تا بسیار شدید در ایران

وی با اشاره به اینکه به طور کلی می توان گفت با خشکسالی متوسط تا بسیار شدید در کشور روبه رو شده ایم، اظهار کرد: تا اواخر تابستان بارش چندانی در کشور نخواهیم داشت البته در جنوب شرق کشور جریان های موسمی هند با شدتی بیشتر از قبل فعال خواهند بود. هرچند میزان این بارش ها به قدری نیست که تغییر عمده ای در شرایط بارش های کشور ایجاد کند.

وظیفه افزود: بر اساس پیش بینی مدل های اقلیمی میزان بارش ها طی مرداد و شهریور ماه نیز در سواحل شمالی کشور حدودا کمتر از نرمال خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن بیان اینکه کاهش بارش ها تاثیر مستقیمی روی افزایش دمای هوا دارد، گفت: از این رو میانگین دمای هوا در کشور طی اردیبهشت ماه حدود 2 تا 2.5 درجه بیشتر از نرمال بود. از سویی دیگر پیش بینی می گردد که دمای هوا کماکان در کشور افزایشی باشد و تابستان گرمتری نسبت به شرایط نرمال داشته باشیم.

وی در سرانجام با بیان اینکه کمبود بارش ها روی شرایط تالاب های کشور نیز تاثیرگذار بوده است، توضیح داد: از سویی دیگر کشاورزان به ویژه در بحث کشت های دیم خسارت دیده اند و دام ها نیز به دلیل کاهش پوشش مرتعی علوفه کافی در اختیار ندارند علاوه بر این ها وزارت نیرو نیز از کاهش حجم آب در پشت سدها و کاهش فراوری انرژی برق - آبی خبر داده است. در چنین شرایطی همه افراد و دستگاه ها باید با همکاری یکدیگر درمصرف را کنترل نمایند تا با کمترین خسارت فصل گرم را به سرانجام برسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 485

به "کاهش 60 درصدی بارش ها در ایران طی فروردین و اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 60 درصدی بارش ها در ایران طی فروردین و اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید