16 نکته نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان به زبان ساده

به گزارش مجله انجمن دعوت، رانندگی با ماشین و نگهداری از خودرو در تابستان می تواند گاهی اوقات با چالش هایی همراه باشد. از طرفی هوای گرم مسافرت های تابستانی را هم چالش برانگیز می نماید. در هنگام رانندگی در روزهای گرم تابستان هم باید کوشش بیشتری کنید تا تمرکزتان را از روی جاده و مخاطرات آن از دست ندهید. آنالیز شرایط موتور، باتری مراقبت از خودرو در تابستان و دیگر قطعات آن به صورت مداوم و دوره ای بعلاوه می تواند از بروز خسارت های ناشی از بی توجهی به نکات نگهداری از خودرو در روز های گرم، جلوگیری کند. در این مقاله از ، به نکات نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان می پردازیم. با سرویس همراه باشید.

16 نکته نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان به زبان ساده

اصول نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان

برای اینکه بتوانید در طول سال رانندگی ایمنی داشته باشید و خودرویتان سالم و بدون عیب بماند، باید اصول نگهداری از خودرو در روزهای گرم و سرد را جدی بگیرید. نکات و اصول مراقبت از خودرو در تابستان عبارتند از :

1- مراقبت از باتری

مراقبت از باتری خودرو در گرما، یکی از اصول مهمی است می تواند هم هزینه های نگهداری از خودرو در تابستان را کاهش دهد و هم رانندگی ایمن تری را تجربه کنید. باتری های خودرو در زیر کاپوت قرار می گیرند و سال ها دوام می آورند. احتمالا به همین علت است که مردم در دمای بالا به آن توجه زیادی نمی نمایند. عمر باتری های خودرو بین 2 تا 5 سال، بسته به کیفیت باتری و نگهداری صحیح از آن متغیر است.

دمای بالا، گرما و لرزش های خودرو می تواند به باتری آن آسیب برساند و در نتیجه باعث خرابی داخلی و شکست گردد. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، آنالیز کنید که آیا باتری به طور ایمن و صحیح وصل شده است یا خیر. اگر نه، آن را محکم کنید تا حداقل لرزش وجود داشته باشد. علاوه بر این، گرمای بیش از حد می تواند سطح تبخیر مایع باتری را افزایش دهد. این موضوع می تواند باعث خوردگی، به ویژه در پایانه ها و قطعات اتصال گردد.

2- سطح سیال را آنالیز کنید

چندین مایع به صورت هماهنگ کار می نمایند تا به خنک ماندن خودرو در تابستان یاری نمایند. سطح مایعات در خودرو باید تنظیم گردد تا از گرم شدن بیش از حد خودرو جلوگیری گردد. این امر در طول فصل تابستان اهمیت بیشتری پیدا می نماید چون گرما این مایعات را تبخیر می نماید. خیلی ها تمام توجه خود را روی آنالیز روغن موتور می گذارند ولی روغن های گیربکس و ترمز هم باید همراه با روغن فرمان کنترل شوند.

3- از سلامت لاستیک های خودرو مطمئن شوید

شرایط جوی گرم، هوای داخل تایرهای خودرو را منبسط می نماید و خطر ترکیدگی تایرها را بالا می برد. در نتیجه با آغاز فصل گرم، حتما باد تایرها را تنظیم کنید.

4- مراقب بالا رفتن دمای خودرو باشید

اگر چه آمپر، در خودروهای تازه کم کم در حال حذف شدن است ولی اگر در خودرویتان آمپر وجود دارد، حتما به آن نگاه بیندازید، به خصوص اگر در مناطقی یا آب و هوای گرم رانندگی می کنید. اگر هم در هنگام رانندگی دمای خودرو بیش از حد بالا رفت، حتما خودرو را متوقف کنید.

5- ترموستات را باز نکنید

وجود ترموستات روی موتور یکی از ضرورت های نگهداری از خودرو در فصل گرما است. ترموستات وظیفه به تعادل رساندن دمای موتور را در ساعات اولیه روز به عهده دارد و به خنک کردن موتور در تابستان می پردازد. علاوه بر ترموستات نسبت به کارکرد صحیح پمپ خنک کاری، رادیاتور و دیگر بخش ها که خودرو را خنک می نمایند، دقت کنید.

6- مخزن شیشه شوی را پر کنید

یکی از نکات فنی خودرو در تابستان این است که حتما مخزن شیشه شوی را در همه فصل ها به ویژه در تابستان پر کنید. از آن جایی که مخزن شیشه شوی به موتور نزدیک است و در معرض گرمای زیادی واقع شده است، خالی بودن این مخزن در فصل گرما باعث خشکی، شنمایندگی و خرابی این مخزن می گردد.

7- روغن خودرو را کنترل کنید

در ابتدای فصل تابستان و گرم شدن هوا اگر روغن موتور، جعبه دنده و دیفرانسیل خودرو از نوع زمستانه است حتما آن را تعویض و از روغن های مناسب فصل یا چهارفصل بهره ببرید. هر چند سطح روغن خودرو باید در کل سال کنترل گردد اما در فصول گرم، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می نماید. به یاد داشته باشید که اگر روغن موتور در شرایط خوبی قرار داشته باشد به پایین آمدن دمای موتور یاری خواهد نمود.

8- به سلامت رادیاتور اهمیت بدهید

برای نگهداری از خودرو در تابستان و روزهای گرم بهار، قبل از ریختن ضد یخ، ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها و در رادیاتور را مورد آنالیز قرار دهید. برای این کار، مسیرهای گردش ضد یخ را بشویید و بدنه بیرونی را با محلول آب و صابون شست وشو دهید تا هوا به راحتی از میان پره های رادیاتور عبور کند.

9- ضدیخ مناسب تهیه کنید

با توجه به توصیه شرکت سازنده خودرو، نسبت به تهیه یک ضد یخ مناسب اقدام کنید. اندازه ضد یخی که در خودرو به کار می برید، باید بر اساس شرایط آب و هوایی و حجم خنک نماینده باشد. سازندگان خودرو، استفاده از محلول 1:1 ضد یخ و آب (50 درصد آب و 50 درصد ضدیخ) را به عنوان سیال خنک نماینده مناسب در خودروها، توصیه می نمایند.

با توجه به اینکه محلول 50 درصد ضد یخ، به اندازه 5 درصد انبساط حجمی دارد، در صورت نبودن منبع انبساط، باید حدود 5 درصد حجم کل سیستم خنک نماینده را خالی بگذارید. توجه داشته باشید که عدم کارایی مناسب رادیاتور، باعث افت نقطه جوش سیار خنک نماینده و به جوش آمدن سریع آن می گردد.

10- فشار تایر را تنظیم کنید

هر چه هوا گرم تر باشد، لاستیک های خودرو حساس تر خواهند شد. حفظ فشار هوای مناسب می تواند از مسائل مربوط به گرمایش جلوگیری کند. مثلا فشار کمتر در لاستیک ها می تواند باعث انفجار گردد. بنابراین فشار باد لاستیک را به طور مرتب چک کنید. هر بار که به پمپ بنزین مراجعه می کنید، از تعمیرکار و متخصص خودرو بخواهید که این کار را انجام دهد حتی اگر وقت بیشتری از شما بگیرد.

بعلاوه می توانید یک گیج باد لاستیک در خانه داشته باشید و فشار باد لاستیک را هر دو هفته یک بار آنالیز کنید. علاوه بر این به همراه داشتن لاستیک زاپاس در قسمت عقب ماشین خود را از قلم نیاندازید.

11- سوخت خودرو را آنالیز کنید

رانندگی در فصل تابستان به این معنی است که سیستم تهویه مطبوع خودرو تقریبا در تمام مدت کار می نماید. بسته به عوامل دیگر، این موضوع می تواند مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد. بنابراین، در تابستان نسبت به اندازه سوخت خودروی خود حساسیت و توجه بیشتری داشته باشید.

12- شیشه جلو و عقب را تمیز کنید

سعی کنید به طور مکرر شیشه جلو را تمیز کنید و از شر هر گونه خراش، فرورفتگی و ترک خلاص شوید. به خاطر داشته باشید که وقتی نور خورشید با زاویه خاصی روی شیشه می افتد، باعث ایجاد حواس پرتی می گردد. زمانی که تابش خورشید خیره نماینده گردد، می تواند منجر به از دست دادن تمرکز گردد.

13- تسمه پروانه را چک کنید

با آغاز فصل تابستان، تسمه پروانه را آنالیز کنید چون ممکن است دچار پوسیدگی، شکاف، پارگی یا ترک شده باشد. معمولا به ازای هر 8 تا 10 هزار کیلومتر باید تسمه پروانه را آنالیز کنید.

14- یاری گرفتن از سرویس های خدمات خودرو

شرایط آب و هوایی مختلف چالش های متفاوتی را برای سلامت خودرو ایجاد می نماید. بنابراین، در صورتی که در محلی زندگی می کنید که در معرض گرما یا سرمای شدید قرار دارید، درست قبل از آغاز هر فصل، اقدامات پیشگیرانه کافی را انجام دهید. برای این کار، سرویس خودرو را در برنامه خود قرار دهید تا از بروز مشکلاتی که ممکن است در آینده دامنتان را بگیرد، پیشگیری کنید.

15- تهویه مطبوع خودرو در فصل تابستان

سیستم تهویه مطبوع، یکی از حیاتی ترین سیستم های ماشین شما در فصل گرما است. بنابراین قبل از آغاز تابستان، برای نگهداری از خودرو در روزهای گرم، تهویه مطبوع را به طور کامل آنالیز کنید. به این ترتیب می توانید از خرابی جلوگیری کنید.

16- مراقب بدنه و داشبورد باشید

برای اینکه از بدنه و رنگ آن محافظت کنید، خودرو را در سایه پارک کنید. استفاده از چادر هم یک روش مناسب است. اگر هم خودرویتان را شستید، تا وقتی که کاملا خشک نشده است، آن را در آفتاب پارک نکنید چون به رنگ آن آسیب می رساند. ضمناً بعد از شست وشوی خودرو از واکس بهره ببرید. بعلاوه از واکس های مخصوص برای داشبورد خودرویتان بهره ببرید تا از آسیت اشعه ایکس به خودرو جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: روش های مراقبت از گوشی موبایل در روزهای گرم تابستان

نکاتی برای نگهداری از خودرو در تابستان

*با تعویض برف پاک کن های قدیمی از تابش نور خورشید جلوگیری کنید و شیشه جلو را تمیز نگه دارید.

*با افزایش تدریجی تهویه مطبوع قبل از سرعت گرفتن خودرو و بعد با کاهش آهسته آن، از تغییرات ناگهانی دما جلوگیری کنید. نوسانات مکرر و ناگهانی دما برای خودرو ضرر دارد.

*سعی کنید در روزهای گرم بهار و تابستان تا حد امکان ماشین را در سایه پارک کنید.

سوالات متداول

هوای گرم چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

شرایط آب و هوایی مختلف به طور متفاوتی روی وسایل نقلیه تأثیر می گذارند. هوای گرم همراه با عوامل دیگر می تواند به خودرو آسیب برساند. لاستیک ها، باتری، مایعات و مسافت پیموده شده خودرو به علت گرمای شدید روی عملکرد آن تاثیر مستقیمی می گذارد.

هر چند وقت یک بار باید تسمه پروانه را عوض کنیم؟

معمولا به ازای هر 8 تا 10 هزار کیلومتر باید تسمه پروانه را آنالیز کنید تا اگر پوسیدگی، خرابی یا ترک داشت، آن را عوض کنید.

منبع: acko

منبع: افق کوروش
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 936

به "16 نکته نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان به زبان ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 نکته نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان به زبان ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید