9 عادت اضطراب برانگیز

به گزارش مجله انجمن دعوت، تبیان/طبیعی است که در زندگی تا حدودی نگرانی هایی داشته باشیم، خصوصاً وقتی که فردی بزرگسال می شویم و مسئولیت هایمان بیشتر می گردد؛ اما باید یادمان باشد یک سری از عادت ها می توانند مضطربمان نمایند. بین نگران بودن و وارد فاز اضطراب و استرس شدن، یک مرز باریک وجود دارد.

9 عادت اضطراب برانگیز

افرادی که دچار اختلالات اضطرابی هستند، همواره در احساس ترس و ناامنی به سر می برند که باعث مختل کردن فعالیت های روزمره شان خواهد شد. اگر شما هم چنین وضعیتی دارید، وقت آن است که بعضی از عادت های اضطراب برانگیز خود را تغییر دهید.

سعی در کنترل کردن همه چیز

اگر جزو افرادی هستید که فکر می کنید اگر خودم انجامش ندهم، درست نخواهد شد پس وقت آن است که تغییر عقیده دهید. اگر می خواهید مسئولیت کامل همه چیز را (کار، خانواده، روابط) در زندگی به تنهایی به عهده بگیرید، غیرممکن است و به سلامت روان خود آسیب خواهید زد.

چه باید کرد؟

. یاد بگیرید که به دیگران هم مسئولیت بدهید، اعتماد کنید و جوری برای کارهایتان برنامه ریزی کنید که از اطرافیان خود یاری بگیرید. بدین ترتیب فشار زیادی از دوش شما برداشته خواهد شد.

سعی در راضی کردن همه

اینکه کوشش کنید همه آدم های دوروبرتان را راضی نگه دارید واقعاً خسته نماینده و اضطراب برانگیز است. نتیجه این طرز فکر، ناراضی و ناراحت کردن خودتان است چون همواره خواسته های دیگران را به خواسته های خود ترجیح می دهید.

چه باید کرد؟

. این خودخواهی نیست. شما باید پیش از توجه به نیازهای دیگران، به نیازهای خودتان توجه کنید.

اینکه کوشش کنید همه آدم های دوروبرتان را راضی نگه دارید واقعاً خسته نماینده و اضطراب برانگیز است. نتیجه این طرز فکر، ناراضی و ناراحت کردن خودتان است چون همواره خواسته های دیگران را به خواسته های خود ترجیح می دهید

کم خوابیدن

اگر خیلی از کمتر از میزان توصیه شده می خوابید (هفت تا هشت ساعت هر شب)، پس روزها بی حوصله و خسته اید و احساس اضطراب می کنید.

چه باید کرد؟

. باید سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و به این کار عادت کنید.

. برای خوابتان برنامه داشته باشید و پیش از زمان خواب، ابزارهای الکترونیکی را خاموش کنید.

زیاده روی در مصرف قهوه و کافئین

قهوه دارای خواص زیادی برای بدن است، اما اگر در مصرفش زیاده روی کنید دچار عوارضی خواهید شد.

چه باید کرد؟

. نوشیدن چهار تا شش فنجان قهوه در روز می تواند شما را به کافئین وابسته کند. در نتیجه دچار اضطراب و نگرانی و بی خوابی خواهید شد.

مصرف الکل

متاسفانه بعضی افراد وقتی احساس اندوه و بی قراری می نمایند سراغ الکل می فرایند؛ اما در واقع گرفتار یک سیکل معیوب می شوند و موجب استرس و اضطراب بیشتر می شوند.

بی نظم بودن

بی نظمی واقعاً اضطراب آور است. به همین دلیل خوب است برای کارهای روز بعدتان همواره برنامه ریزی کنید.

چه باید کرد؟

. برای انجام هر کاری از قبل برنامه ریزی کنید، چون به اندازه کافی وقایع و حوادث غافلگیرنماینده وجود دارد.

. به برنامه ریزی هایتان پایبند باشید.

صبحانه نخوردن

صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است و هرگز نباید آن را حذف کنید. شما باید روزتان را با انرژی زیاد آغاز کنید زیرا پایین بودن سطح انرژی موجب افسردگی و استرس و اضطراب می گردد. (البته الان که ماه مبارک رمضان است این نقش مهم به عهده سحری است. حتما سحری بخورید)

بیشتر بخوانید

چگونه به کسی که اضطراب دارد یاری کنیم؟چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگیدردی که اضطراب در قفسه سینه ایجاد می نماید

بی تحرکی

نداشتن فعالیت بدنی می تواند مسائل هیجانی و اضطراب را افزایش دهد.

چه باید کرد؟

. اگر عادت به ورزش ندارید، کم کم آغاز کنید و شدت فعالیت خود را هفتگی افزایش دهید. با ورزش، اندورفین بیشتری فراوری می کنید (هورمون شادی) که باعث احساس بهتر شما خواهد شد.

مصرف زیاد قندهای تصفیه شده

مصرف شیرینی در حد اعتدال می تواند به نفع بدنتان باشد اما اگر زیاده روی کنید، نتایج منفی خواهید گرفت.

چه باید کرد؟

. وقتی قندهای تصفیه شده می خورید، سروتونین ترشح می کنید که یکی از هورمون های حال خوب کن است اما اگر مدام این کار را بکنید، تأثیرات آن به مرور کمتر و کمتر خواهد شد، بنابراین بدنتان هر بار قند بیشتری از شما طلب می نماید.

وابستگی شما به قند و شیرینی به مرور زمان می تواند آسیب های جدی به بدنتان بزند، مثلاً اضافه وزن و فشارخون بالا.

منبع: همگردی
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 450

به "9 عادت اضطراب برانگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 عادت اضطراب برانگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید