ازدواج مقابل آزادی؛ شگرد زنان داعشی برای فرار از اردوگاه الهول!

به گزارش مجله انجمن دعوت، صد ها زن خارجی مرتبط با داعش که در اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه در بازداشت هستند تن به ازدواج با مردانی می دهند که به وسیله اینترنت با آن ها آشنا شده اند در حالی که صد ها تن از آن ها به واسطه رشوه هایی که شوهرانشان به آن ها داده اند، گریخته اند.

ازدواج مقابل آزادی؛ شگرد زنان داعشی برای فرار از اردوگاه الهول!

به گزارش ایسنا، روزنامه انگلیسی گاردین، در تحقیق آماری از 50 زن در داخل و خارج اردوگاه و به نقل از منابع رسمی کرد که بر این اردوگاه کنترل دارند و هم به نقل از اعضای سابق داعش از غرب اروپا و آگاه از شبکه انتقال پول و جنگجویان خارجی در ادلب سوریه که در عملیات قاچاق نقش داشتند، آورده است: 500 هزار دلار به اردوگاه فرستاده شده است.

براساس این گزارش، این اقدام خطر امنیتی عظیم در سوریه و هم در دولت هایی که از پذیرش این شهروندان داعشی خود سرباز می زنند، محسوب می گردد، اما به گفته کسانی با آن ها مصاحبه شده ازدواج راهی آسان برای فرار از این بازداشتگاه است و در حال افزایش است.

یک زن روسی که در این اردوگاه زندگی می نماید، می گوید: هر روز پیامی از مردی دریافت می کنم که از من سوال می نماید آیا دنبال شوهر هستم؟ همه اطرافیان من ازدواج نموده اند و با وجود اینکه بعضی از این زنان داعش را تایید می نمایند، اما آن را انکار می نمایند و تظاهر به میانه روی خواهند کرد.

نیرو های سوریه دموکراتیک (قسد) مورد حمایت آمریکا در ادروگاه الهول در جنوب شرق شهر الحسکه در شمال شرق سوریه حدود 60 هزار زن و کودک را در بازداشت دارند.

طبق گزارش گاردین، زنان زندانی از حامیان داعش در سراسر دنیا می خواهند که با یکی از آن ها ازدواج نمایند حتی به رغم مسافت های طولانی به وسیله اینترنت با آن ها ازدواج نمایند. از آن طرف، برای مردان هم این ازدواج شیوه ای برای ارتقای اجتماعی و یاری به کسانی قلمداد می گردد که در مصیبت هستند.

بیشتر کسانی که در پی پیشنهاد ازدواج با زنان داعش در اردوگاه هستند اهل کشور های اسلامی اند که در کشور های غرب اروپا زندگی می نمایند و شرایط زندگی نسبتا خوبی دارند.

برای زنان اردوگاه هم این شیوه راهی برای تامین عایدی محسوب می گردد که باعث می گردد شرایط در اردوگاه را تحمل نمایند، زیرا از این مبالغ برای تامین احتیاج های یومیه خود مثل غذا، دارو، پوشاک بچه ها و پرداخت هزینه های موبایل استفاده می نمایند.

یکی از اعضای گروهی در فیسبوک که حامی داعش است به عربی نوشت: آیا می توانم همسری در اردوگاه الهول که معتقد باشد، بیابم می توام به هر هزینه ای که شده او را از آنجا خارج کنم.

هیچ آمار رسمی از زنانی که توانسته اند اردوگاه را به این شیوه ترک نمایند، وجود ندارد، اما دو سال پیش زمانی که خانواده های داعشی برای اولین بار به اردوگاه وارد شدند با شتاب برای یافتن چادر و ضروریات زندگی کوشش می کردند، اما الان بعضی خارجی ها وارد اردوگاه شده و بعضی دیگر فرار نموده اند. بعضی هم پشت سر خود چادر های خالی را رها نموده اند.

هماهنگی ازدواج به وسیله تلفن انجام می گیرد و معمولا ضروری نیست عروس طرفی در مکالمه باشد، فقط فردی که وکالت دارد بعضی جملات و آیات را می خواند و سپس مرد قیم نو عروس تلقی می گردد و سپس از او پول یا تلفن همراه به نام مهریه دریافت می نماید.

بعضی همسران واقعی زنان بازداشتی در زندان های نیرو های کرد سوریه زنده و بازداشت هستند، اما زنان می گویند در مساله ازدواج آزاد هستند، زیرا آن ها نمی توانند مطمئن باشند که همسرانشان هنوز به اسلام پایبند باشند و اگر همسر نو به تعهداتش عمل نکند بعضی زنان آماده ازدواج بیش از یک بار هم هستند.

یکی از زنان در اردوگاه می گوید: همسر سابق به من قول حمایت داد، اما بعد گفت مشکلاتی در کارش پیدا شده و شاید هم ترسید که پولی بفرستد از این رو به روابطم با او پایان دادم و با مرد دیگری در اینترنت آشنا شدم الان به ازدواج با او فکر می کنم، اما سنش کم است از این رو مطمئن نیستم بتواند از من و فرزندانم حمایت کند.

بخش سخت تر این ازدواج ها در برخورد و ارتباط واقعی و نه مجازی است. خروج از اردوگاه 15 هزار دلار هزینه در بردارد که براساس تابعیت، تعداد فرزندان و شیوه فرار بازداشت شدگان فرق می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 549

به "ازدواج مقابل آزادی؛ شگرد زنان داعشی برای فرار از اردوگاه الهول!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج مقابل آزادی؛ شگرد زنان داعشی برای فرار از اردوگاه الهول!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید