با کهنسال ترین درخت پسته ایران آشنا شوید

به گزارش مجله انجمن دعوت، خبرنگاران: بر اساس برآورد های کارشناسی انجام شده این درخت بیش از 800 سال قدمت داشته و به عنوان کهنسال ترین درخت پسته ایران محسوب می گردد.

با کهنسال ترین درخت پسته ایران آشنا شوید

محمود مدنیان رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نایین در گفت و گو با خبرنگار فارس در نایین اظهار کرد: با پیگیری های اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نایین به عنوان متولی ثبت آثار تاریخی و طبیعی، مشاوره و مساعدت کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست و جمعی از دوستداران میراث فرهنگی، درخت پسته کهنسال نایین به عنوان اولین و تنها اثر طبیعی این شهرستان در فهرست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسید.

وی اضافه نمود: بر اساس برآورد های کارشناسی اجرا شده این درخت بیش از 800 سال قدمت داشته و به عنوان کهنسال ترین درخت پسته ایران محسوب می شود.

مدنیان با اشاره به اینکه درخت کهن هنوز هم پسته می دهد، اعلام کرد: این درخت با 6 متر ارتفاع در مزرعه حنفش محمدیه قرار داشته و بالغ بر 7 متر از محیط اطراف خود را پوشانده است که به لحاظ شرایط آب و هوایی و خاک از درختان بومی منطقه محسوب می شود.

رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نایین با بیان اینکه برای ثبت این درخت پسته بیش از دو سال پیگیری نموده ایم، گفت: بر اساس مواد 558 تا 564 قانون مجازات اسلامی این اثر طبیعی تحت حفاظت و حمایت قانونی این اداره قرار داشته و هرگونه اقدامی که باعث ضرر و زیان به آن شود، پیگرد قانونی خواهد داشت.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

فهرست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

وی ادامه داد: تمامی اراضی اطراف این درخت مالکیت خصوصی دارد و آزادسازی اراضی برای توسعه گردشگری و حفظ و نگهداری این درخت کهنسال از برنامه های این اداره با همکاری حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی شهرستان است.

مدنیان در سرانجام تأکید کرد: کهن سال ترین درخت پسته کشور با شماره 1109 مورخ 1401/12/21 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و امید است ثبت این اثر گامی شایسته در جهت حفظ، احیاء و معرفی میراث طبیعی این شهرستان باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1069

به "با کهنسال ترین درخت پسته ایران آشنا شوید" امتیاز دهید

1 کاربر به "با کهنسال ترین درخت پسته ایران آشنا شوید" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کهنسال ترین درخت پسته ایران آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید