برای درمان گلو درد نوشیدنی گرم بخوریم یا سرد؟

به گزارش مجله انجمن دعوت، طبق تحقیقاتی که روی 30 بیمار اجرا شده است، بیمارانی که نوشیدنی های گرم مصرف نموده اند، سریع تر و برای مدت طولانی تری از گلو درد رهایی یافتند. جالب است بدانید نوشیدنی های گرم شیرین، تاثیر مسکن های مخدر (مثل مورفین) را افزایش می دهند. درنتیجه با توجه به خصوصیات هر یک، تاثیر نوشیدنی گرم و سرد بر گلودرد فرق دارد.

برای درمان گلو درد نوشیدنی گرم بخوریم یا سرد؟

2 باور کاملا متفاوت در خصوص انتخاب نوشیدنی های سرد و گرم در زمان گلودرد وجود دارد. بسیاری از مردم تجربه رهایی از گلودرد را با استفاده از نوشیدنی دارند، اما چه نوع نوشیدنی ای برای رهایی از گلودرد بهتر است؟ احتمالا زمانی که گلو درد داشتید، این سوال در ذهنتان ایجاد شده است که تاثیر نوشیدنی گرم و سرد بر گلودرد چیست؟ همه ما با دردسر های گلو درد آشنا هستیم.

به شکل کلی 2 باور متفاوت در خصوص انتخاب نوشیدنی های سرد و گرم در زمان گلودرد وجود دارد. عده ای طرف دار نوشیدنی های گرم هستند و در مقابل عده ای دیگر به نوشیدنی های سرد اعتقاد دارند. اما برای انتخاب برترین نوشیدنی هنگام گلو درد ضروری است ابتدا مکانیسم گلو درد و بهبود آن را بهتر بشناسیم. به طور معمول بزرگسالان 2 تا 5 بار در سال به سرماخوردگی مبتلا می شوند. در بچه ها دفعات ابتلا به سرماخوردگی بیشتر است و ممکن است بین 7 تا 10 بار به سرماخوردگی مبتلا شوند.

گلو درد زمانی بیشتر می گردد که عفونت ها شیوع پیدا نمایند. وقتی عامل بیماری شما ویروس و باکتری باشد، در اثر عملکرد دفاعی سیستم ایمنی بدن علیه میکروب ها علایمی مثل گلودرد به وجود می آید.

ماکروفاژ ها (سلول های بیگانه خوار) و سلول های مهاجر سیستم ایمنی درون بدن در پی باکتری ها و ویروس ها هستند. هر زمان ماکروفاژ ها با عوامل خارجی بیماری زا مثل باکتری ها یا ویروس ها روبرو شوند، مولکول های ایمنی را برای مقابله با میکروب ها آزاد می نمایند. برادی کینین و پروستاگلندین E2 دو مولکول ایمنی پیغام رسان هستند که پایانه های عصبی موجود در گلو را تحریک می نمایند. تحریک پایانه های عصبی گلو، دلیل احساس درد است.

سرما، حس درد را مهار می نماید!

نوشیدنی های سرد یا نوعی از بستنی های یخی ساده می توانند گزینه مناسبی برای گلو درد باشند. چرا که این نوشیدنی ها یا یخ ها می توانند بر بافت های ملتهب موثر باشد و همینطور بر روی پایانه های عصبی حس درد اثر مهاری داشته باشد. در واقع سرما، دمای پایانه های عصبی را کاهش می دهد و در این شرایط ارسال پیغام حس درد از پایانه های عصبی کاهش می یابد. به همین خاطر است که بسیاری از افراد نوشیدنی های سرد را هنگام گلو درد ترجیح میدهند.

اما تاثیرنوشیدنی گرم بر گلو درد چیست؟

همانطور که گفته شد به شکل کلی نوشیدن مایعات به دلیل افزایش ترشح بزاق و رفع کردن خشکی دهان و گلو، در بهبود و درمان گلو درد موثر است. اما نوشیدنی های گرم اثر ویژه ای در بهبود گلو درد دارند. نوشیدنی های گرم نسبت به نوشیدنی های سرد خوشمزه تر هستند و بعلاوه بیشتر موجب تحریک ترشح بزاق می شوند. مصرف نوشیدنی گرم در زمان گلودرد نسبت به نوشیدنی سرد از نظر روانی تاثیر بهتری دارد چرا که به نوعی نقش پلاسیبو (دارونما) را ایفا می نمایند.

طبق تحقیقاتی که روی 30 بیمار اجرا شده است، بیمارانی که نوشیدنی های گرم مصرف نموده اند، سریع تر و برای مدت طولانی تری از گلو درد رهایی یافتند. جالب است بدانید نوشیدنی های گرم شیرین، تاثیر مسکن های مخدر (مثل مورفین) را افزایش می دهند. درنتیجه با توجه به خصوصیات هر یک، تاثیر نوشیدنی گرم و سرد بر گلودرد فرق دارد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 4 فروردین 1402 بروزرسانی: 4 فروردین 1402 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 1039

به "برای درمان گلو درد نوشیدنی گرم بخوریم یا سرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای درمان گلو درد نوشیدنی گرم بخوریم یا سرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید