تخریب 200 خانه تاریخیِ شیراز و ساخت مجتمع تجاری کذب است

به گزارش مجله انجمن دعوت، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که پیش تر مدیر میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس بود و همزمان با دوره مدیریتی او، تخریب بخشی از بافت تاریخی شیراز رخ داد، گفت: برخلاف آن چه در فضای مجازی و بعضی رسانه ها منعکس شده، بر اساس طرح سامان دهی و اتصال دو حرم، نه قرار است 200 خانه تاریخی در شیراز تخریب و نه مجتمع تجاری به جای آن ساخته گردد.

تخریب 200 خانه تاریخیِ شیراز و ساخت مجتمع تجاری کذب است

به گزارش دنیای سفر از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این نخستین واکنش رسمی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به طرح موسوم به توسعه 57 هکتاری شاهچراغ، پس از ماه ها نامه نگاری و مطالبه مردمی، جامعه متخصصان و دانشگاهیان از مسؤولان و مقامات کشور است.

مصیب امیری که حدود هشت سال مدیریت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس را به عهده داشت و از اردیبهشت ماه سال 1400 ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را به عهده گرفته است، اینک درباره طرحی که قرار است در بافت تاریخی فرهنگی شیراز اجرا گردد و واکنش های گسترده ای را در پی داشته است، گفت: این طرح در خردادماه سال جاری (1400) از سوی وزارت راه و شهرسازی با عنوان ساماندهی و اتصال دو حرم حضرت شاهچراغ و علی بن حمزه به مشاور واگذار شد. طرح مزبور همچنان در مراحل کارشناسی است و طی این مدت آنالیز های مختلفی انجام و در هر یک از این آنالیز ها چندین گزینه پیشنهاد شده است که هر یک چگونگی اتصال این دو حرم را تعیین می نماید.

او با اشاره به اخبار مربوط به تخریب 200 خانه تاریخی و ساخت مجتمع تجاری به جای آن، اظهار کرد: آن چه در فضای مجازی و بعضی رسانه ها منعکس شده با عنوان این که بیش از 200 خانه تاریخی در این طرح مورد تخریب قرار گرفته و مجتمع های تجاری در آن ساخته می گردد، صحت ندارد. اصلا نه 200 خانه خراب خواهد شد و نه این که قرار است مجتمع تجاری به جای آن ساخته گردد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه نمود: آن چه از این طرح برمی آید و البته هنوز مراحل نهایی را طی نکرده است، بیشتر بحث بازسازی، بازسازی و جداره سازی و حتی فضاهایی که در گذشته تخریب شده و بعلاوه ساماندهی راستا به شکلی است که رفت و آمد بین این دو راستا تسهیل گردد. ضمناً، محدودیت ارتفاعی نیز همانند کل بافت تاریخی شیراز در این محور هم وجود دارد، اما این به معنای ساخت مجتمع تجاری در این راستا نیست.

امیری با بیان این که این طرح هنوز در مراحل اولیه و کارشناسی واقع شده است و مراحل تصویب استانی را نیز طی نکرده است، گفت: این طرح بعد از تصویب استانی به وزارت راه و شهرسازی خواهد رسید و باید منتظر بمانیم که مشاور نظر نهایی را بدهد. میراث فرهنگی نیز بر اساس کارشناسی های صورت گرفته در گذشته و حال، نظر خود را اعلام خواهد نمود.

پیش تر در نامه های جداگانه از رییس جمهور، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار فارس و چهره های دینی شیراز درخواست شده است اجرای این طرح که به گفته منتقدان یادآور و در ادامه تخریب بافت تاریخی شیراز در دهه های 70، 80 و 90 است، متوقف گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 838

به "تخریب 200 خانه تاریخیِ شیراز و ساخت مجتمع تجاری کذب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب 200 خانه تاریخیِ شیراز و ساخت مجتمع تجاری کذب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید