شناسایی ماده جدید در ریه بیماران مبتلا به کووید-19

به گزارش دعوت، خبرگزاری خبرنگاران- یافته های محققان دانشگاه اومئو در سوئد نشان داده است که در ریه بعضی از بیمارانی که به علت شدت بیماری کووید- 19 و نارسایی تنفسی فوت کردند، ماده لزجی ایجادشده بود و محققان، عامل موثر در این ماده را کشف کردند.

شناسایی ماده جدید در ریه بیماران مبتلا به کووید-19

به گزارش خبرگزاری دعوت به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان دریافتند که کشف این ماده لزج (ژله مانند) در ریه های بیماران کووید- 19 می تواند روشی جدید برای درمان باشد.

در حال حاضر، روش های درمانی وجود دارد که فراوری این ماده در بدن را کاهش داده و یا باعث تجزیه آن به وسیله آنزیم می گردد. نتایج این آنالیز می تواند دلیل تاثیر کورتیزون بر بیماری کووید- 19 را نیز شرح دهد.

متخصصان در هنگام اسکن ریه بیماران بدحال مبتلابه عفونت کووید- 19، لکه های سفیدی مشاهده کردند. علاوه بر این، کالبدشکافی بعضی از بیماران فوت شده مبتلابه بیماری کووید- 19 نیز نشان داده است که ریه آنان با این مایع شفاف پرشده است که شباهت زیادی به ریه افراد غرق شده، دارد. پیش ازاین، معین نبود که منشاء این ماده کجاست.

اکنون، گروهی از محققان دانشگاه اومئو نشان دادند که این ماده ژله ای از هیالورونیک اسید (هیالورونان) تشکیل شده که یک پلی ساکارید در گروه گلیکوزآمینوگلیکان است.

وجود هیالورونان در بدن انسان، با عملکردهای متفاوت در بافت های مختلف طبیعی است، اما به طورکلی به عنوان یک ویژگی مفید در بافت همبندی عمل می نماید. کمترین تاثیر هیالورونان، تاثیر در مراحل اولیه ترمیم زخم است. هیالورونان همچنین به صورت مصنوعی در صنایع زیبایی برای مواد تقویت لب و درمان های ضد چروک ایجاد می گردد.

ازآنجاکه هیالورونان، مقادیر زیادی آب را در شبکه مولکول های طولانی خود متصل می نماید، ماده ای ژله مانند تشکیل می دهد و این فرایند باعث ایجاد اختلال در آلوئول های (کیسه هوایی) ریه بیماران مبتلابه کووید- 19 می گردد و درنتیجه بیمار احتیاج به مراقبت ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) پیدا می نماید و در بدترین حالت، به دلیل نارسایی تنفسی جانش را از دست می دهد.

در حال حاضر، از دارویی برای کاهش سرعت فراوری هیالورونان در بیماری های دیگر مانند حمله کیسه صفرا استفاده می گردد. همچنین، آنزیمی وجود دارد که می تواند هیالورونان را به طور موثر تجزیه کند. برای مثال، این آنزیم در مواردی که درمان های زیبایی به یک باره ناموفق می گردد، مورداستفاده قرار می گیرد.

کورتیزون، فراوری هیالورونان را نیز کاهش می دهد. نتایج اولیه تحقیقی در بریتانیا اثرات مثبت درمان با داروی کورتیزون دگزامتازون (cortisone drug Dexamethasone) برای بیماران حاد کووید- 19 را نشان داده است.

اربان هلمان، محقق این آنالیز اظهار کرد: پیش ازاین، فرض بر این بود که نتایج مقدماتی امیدوارکننده با خواص ضدالتهابی کورتیزون مرتبط است، اما علاوه براین نتایج، کورتیزون ممکن است فراوری هیالورونان و همچنین مقدار این ماده ژله ای در ریه ها را کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 62

به "شناسایی ماده جدید در ریه بیماران مبتلا به کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ماده جدید در ریه بیماران مبتلا به کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید