کاهش آمار چک های برگشتی ادامه دارد ، لزوم اجرای کامل قانون

به گزارش دعوت، در یک سال منتهی به ابتدای اردیبهشت 1400 نسبت تعداد و ارزش چک های برگشتی به کل چک های صادره به ترتیب به 8.2 و 10.7 رسیده است و پیش بینی می گردد با اجرای کامل قانون جدید چک باز هم کاهش یابد.

کاهش آمار چک های برگشتی ادامه دارد ، لزوم اجرای کامل قانون

به گزارش خبرنگار دانشجو، بانک مرکزی با انتشار آمار مربوط به چک های مبادله شده به صورت ماهانه یاری شایانی به شناخت شرایط اعتباری چک و میزان چک های برگشتی می نماید.

در این زمینه گزارش منتشر شده از فروردین 1400 نشان می دهد که در این ماه 1,490 هزار میلیارد ریال چک در کشور مبادله شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و ارزش به ترتیب 27.8 و 42.7 درصد کاهش یافته است.

البته این کاهش استفاده از چک شده با توجه به تعطیلات نوروزی و همچنین قرنطینه عمومی دو هفته آخر فروردین ماه طبیعی بوده و به نظر می رسد که در ماه های آینده استفاده از چک افزایش یابد.

در ادامه گزارش بانک مرکزی اشاره شده است که در فروردین امسال 6.4 میلیون چک به ارزش 1,322 هزار میلیارد ریال اعلام وصول شده است که نشان دهنده این است که در این ماه از نظر تعداد و ارزش به ترتیب 91.8 و 89.3 درصد از چک های مبادله شده، وصول شده اند. بر همین اساس در فروردین امسال 569 هزار چک به ارزش 158 هزار میلیارد ریال برگشت خورده است که نشان می دهد از نظر تعداد و ارزش تنها 8.2 و 10.7 درصد از چک ها برگشت داده شده است.

کاهش چک های برگشتی بعد از اجرای قانون جدید چک

تجمیع آمارهای منتشر شده بانک مرکزی درباره شرایط چک های مبادله شده و برگشتی نشان می دهد که در یک سال منتهی به ابتدا اردیبهشت 1400 حدود 22,820 هزار میلیارد ریال چک مبادله شده است که نسبت چک های برگشتی به کل چک های صادره از نظر تعداد و ارزش به ترتیب به 9.9 و 11 درصد رسیده است.

کاهش میزان چک های برگشتی به حدود 10 درصد و افزایش اعتبار چک در یک سال منتهی به ابتدا اردیبهشت امسال در حالی اتفاق افتاده است که در سال 96 با حدود 7,000 میلیارد ریال چک مبادله شده، نسبت چک برگشتی به کل چک ها از نظر تعداد و ارزش به ترتیب 15 و 23 درصد بوده است.

کاهش میزان چک های برگشتی پس از آن به وقوع پیوست که قانون جدید چک در سال 97 تصویب و به صورت مرحله به مرحله به اجرا در آمد و همین امر موجب شد که برای مثال با کاهشی بیش از 50 درصدی، ارزش چک های برگشتی از 23 درصد سال 96 به 11 درصد یک سال منتهی به ابتدا اردیبهشت 1400 برسد.

رونق فضای کسب و کار با کاهش چک های برگشتی

در همین زمینه بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به آثار مثبت اجرای قانون جدید چک در ارتقا نقش چک گفت: قانون جدید چک ازجمله قوانین پیشرو و به روز مالی است که در صورت اجرای کامل، زمینه ساز رونق فضای کسب وکار می گردد و در همین 2 سالی که از اجرای قانون جدیدچک می گذرد شاهد کاهش چک های برگشتی و تخلفات مربوط به چک بوده ایم.

وی اضافه کرد: من معتقدم که با اجرای قانون جدید چک، ریسک فعالیت های مالی و تجاری کاهش می یابد و در کل فعالیت های مالی راحت تر انجام می گردد

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از بعضی بخش های اجرا نشده قانون جدید چک خاطر نشان کرد: این قانون در سال 1397 اصلاح شده و درحال حاضر هم درحال اجرا است. البته یک سری نقص های در فرایند اجرای قانون وجود دارد و قانون جدید چک به صورت کامل اجرا نشده است.

محبی تاکید نمود: مجلس شورای اسلامی پیگیری های لازم رابرای اجرای کامل قانون انجام خواهد داد. بر این اساس قانون جدید چک باید به صورت کامل اجرا گردد و هیچ گونه تعللی هم پذیرفته نیست.

وی در مورد الزامی شدن ثبت اطلاعات چک های جدید در سامانه صیاد هم گفت: ثبت سیستمی چک در سامانه صیادبخش مهمی از قانون جدید بود که خوشبختانه از ابتدای سال 1400 عملیاتی شده و درحال حاضر هم تمام چک های جدیدقبل از انتقال ثبت می شوند.

کاهش آمار چک های برگشتی ادامه دارد

اجرای قانون جدید چک تا به امروز موجب شده تا فرایندی کاهشی در میزان چک های برگشتی شروع گردد آن هم در شرایطی که بخش مهمی از قانون یعنی الزامی شدن ثبت اطلاعات چک های جدید در سامانه صیاد تازه از ابتدا امسال اجرایی شده و تا چند ماه دیگر اثر آن بر کاهش چک های برگشتی معین می گردد. بر این اساس می توان انتظار داشت تا در ماه های آینده باز هم میزان چک های برگشتی کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 487

به "کاهش آمار چک های برگشتی ادامه دارد ، لزوم اجرای کامل قانون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش آمار چک های برگشتی ادامه دارد ، لزوم اجرای کامل قانون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید