کرونا ضربه سنگینی به صنعت گردشگری ایران وارد کرد

به گزارش مجله انجمن دعوت، تهران (پانا) - دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا ضربه سنگینی به این بخش از صنعت کشور وارد شد، گفت احیای بافت و آثار تاریخی بهترین راه برای حفظ و ترویج معماری ایرانی اسلامی است.

کرونا ضربه سنگینی به صنعت گردشگری ایران وارد کرد

به گزارش روابط عمومی دفتر کننده یزد و اشکذر در مجلس یازدهم ، محمدصالح جوکار در دیدار مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق احیا و بهره برداری از مکان های تاریخی و فرهنگی، مدیرکل میراث فرهنگی یزد و جمعی از فعالان گردشگری استان اضافه نمود: گردشگری یکی از صنایع نوپا کشور است و جهت رشد را به خوبی طی می کرد به گونه ای که شاخص های بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت.

وی شرح داد: این پیشرفت در حالی رخ داد که با شیوع کرونا به یک باره و با شدت زیادی افت کرد و محدودیت هایی که اعمال شد در ایران و در تمامی کشورها این صنعت را با مشکل جدی روبرو کرد.

دبیر فراکسیون گردشگری مجلس یازدهم شرح داد: البته در شرایط فعلی هم اگر رعایت پروتکل ها به صورت کامل انجام شود، می توان این صنعت را مدیریت کرد و کار را به جلو برد.

جوکار با بیان اینکه سلایق و تصمیم گیری ها در این زمینه بسیار متفاوت است، اضافه نمود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم نوپاست و اعتبار آن هم به تازگی در حال شکل گیری است، قطعا آینده خوبی در پیش روی این صنعت هست.

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه مجلس هم نگاه خاصی به این وزارتخانه و صنعت گردشگری وجود دارد، شرح داد: اگر بخواهیم به فرهنگ ایرانی و اسلامی بازگردیم چاره ای جز مراجعه به معماری سنتی نداریم.

جوکار خاطرنشان کرد: اگر هزار بار هم برای یک جوان از معماری ایرانی اسلامی صحبت کنیم ممکن است با ویژگی های آن به درستی آشنا نشود ولی اگر تنها یک بار زمینه استفاده وی از چنین ساختمان و معماری فراهم شود، قطعا بهترین نوع آشنایی و درک از ویژگی های آن را به دست می آورد.

کننده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس گفت: هرچه در این حوزه کار شود و به سمت احیای بافت های سنتی و قدیمی برویم در ترویج فرهنگ و سبک معماری ایرانی اسلامی کمک می کند.

سال 99 برای حوزه گردشگری سال بسیار سختی بود

همچنین هادی میرزایی مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق احیا و بهره برداری از مکان های تاریخی و فرهنگی کشور هم در این دیدار گفت: در فرایند واگذاری بناهای تاریخی به سرمایه گذاران، تلاش شد که به هیچ عنوان بدون تشریفات و به صورت سفارشی واگذاری کاری انجام نشود.

وی، پرهیز از فرایندهای غیرشفاف را اولویت واگذاری بناهای تاریخی دانست و اضافه نمود: سال 99 واقعا سال سختی برای حوزه گردشگری و مباحث مرتبط با آن بود.

میرزایی اصافه کرد: با وجود تمامی خسارت هایی که این صنعت در سال گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا متحمل شد، رویکرد مردم و توجه آنها به مباحث تاریخی سبب شد که 60 بنای تاریخی سال گذشته به سرمایه گذاران واگذار شود.

این مسوول، میزان سرمایه گذاری جذب شده در سال گذشته را حدود 160 میلیارد تومان دانست و اضافه نمود: این میزان شاید معادل اعتبار یک سال وزارتخانه در حوزه بازسازی باشد و اقدام بسیار ارزشمندی بود که صورت گرفت.

میرزایی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حفظ بناهای تاریخی برای نسل های آینده و انتقال این میراث ارزشمند به آن ها، باید تمامی تلاش خود را به کار گرفت و با همه امکانات در راستای حفظ آن اقدام کرد.

همچنین سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد در این دیدار به بیان شرحاتی در ارتباط با شرایط گردشگری استان و اقدام های گرفته در یک سال گذشته پرداخت.

وی شرح داد: به دلیل شیوع کرونا شرایط هتل ها و مراکز اقامتی اصلا خوب نیست و الان به صورت میانگین ظرفیت 35 درصد مراکز اقامتی استان مورد استفاده قرار گرفته است.

شیوع ویروس کرونا موسوم به کووید 19 برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (24 آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای جهان سرایت کرد و در تاریخ 30 بهمن 98 وزارت بهداشت خاطرنشان کرد که نتایج آزمایش اولیه 2 مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده و این موضوع خود مقدمه ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

استان یزد یک هزار و 600 اثر تاریخی ثبت شده غیر منقول و 600 بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

یزد در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران قبل از کرونا مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی بود به گونه ای که استقبال گردشگران خارجی از این شهر تا پنج برابر افزایش داشت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد.

این استان 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی دارد و یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی ارزشمندی است.

یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شیرینی، شهر قنات، قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می شود.

استان یزد یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد که 87درصد در 24 شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 369

به "کرونا ضربه سنگینی به صنعت گردشگری ایران وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ضربه سنگینی به صنعت گردشگری ایران وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید