کلان داده ها چگونه به کسب وکارهای نوآور رونق می بخشند

به گزارش مجله انجمن دعوت، از کلان داده ها شنیده ایم؛ حجیم عظیمی از اطلاعاتی که شاید به تنهایی کارآمد نباشند اما در کنار یکدیگر، راهگشای کسب وکارهای نوآورانه هستند.

کلان داده ها چگونه به کسب وکارهای نوآور رونق می بخشند

به گزارش گروه علم و پیشرفت مجله انجمن دعوت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،کسب وکارهای دانش بنیان و خلاق، بر خلاف تصوری که از دنیای کارخانه های بزرگ، تجهیزات و ماشین آلات سنگین و تعداد بالای نیروی انسانی شناخته می شدند، با دارایی ها و مزیت های دیگری توانسته اند به برترین و درآمدزا ترین بخش اقتصادهای پیشرفته تبدیل شوند.

سرمایه و دارایی اصلی کسب وکارهای دانش بنیان، خلاق و استارتاپ ها به ویژه در حوزه فناوری های دیجیتال و هوش مصنوعی، دارایی های فکری و ناملموسی از جمله کلان داده ها است.

انبوهی از توانمندی

این فناوری همان طور که عنوانش معین می نماید، به حجم و مقدار بزرگی از داده ها از داده های ساختار یافته و بدون ساختار اشاره می نماید و حجم آن به مرور افزایش می یابد. این اندازه و بزرگی داده ها نیست که آن را برای مشاغل پر اهمیت می نماید بلکه کار هایی که کسب وکارها می توانند با استفاده از این داده ها انجام دهند، به کلان داده ها اهمیت می بخشد.

از کلان داده ها می توان برای استخراج اطلاعات مورد احتیاج برای تصمیم گیری استفاده کرد و با تجزیه و تحلیل این یافته های بزرگ، می توان راهبردهای جدیدی را پیاده سازی کرد که به یاری آن، کارهای مهم و راهبردی را به پیش ببریم.

فرآیند استفاده از داده ها و ذخیره سازی حجم قابل توجهی از داده ها، چندین سال است که توسط شرکت ها جریان دارد. اما مفهوم کلان داده برای نخستین بار و در قرن بیستم در حوزه صنعت مطرح شد.

بهره مندی از کلان داده ها

شرکت های دانش بنیان و خلاق، داده ها را از منابع مختلفی از جمله معاملات تجاری ، دستگاه های هوشمند، اینترنت اشیا و همچنین تجهیزات فناوری ارتباطات و اطلاعت به دست می آورند. تجهیزات صنعتی، فیلم ها، شبکه های اجتماعی و بسیاری از تجهیزات فناورانه ای که با آن ها سر و کار داریم، می توانند داده ها را جمع آوری نموده و حجم قابل توجهی از کلان داده ها را به شرکت فناور ارائه دهند.

اگرچه در گذشته جمع آوری و ذخیره این میزان از داده ها با چالش های جدی همراه بود، اما با پیشرفت دانش فنی و تجهیزات فناورانه، راه های تازه ای برای ذخیره سازی کلان داده ها و همچنین تحلیل و بهره مندی از ان ارائه شده است.

در حال حاضر جهت جمع آوری، تحلیل و بهره برداری از کلان داده ها ورود نموده وبه طور مثال در حوزه حمل و نقل یا شبکه های اجتماعی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هموار شده و فعالان نوآور شرکت های دانش بنیان و خلاق توانسته اند محصولات و خدمات خود را به مرحله تجاری سازی برسانند.

رقابت فناورانه در ابعاد جهانی برای دسترسی به حجم بیش تری از کلان داده ها، می تواند به خلق ارزش افزوده بیش تر منجر گردد و بر همین اساس ورود کسب وکارهای داخلی به این حوزه می توان ضمن کاهش میزان خروج ارز، ایجاد اشتغال، خلق ارزش افزوده و فراوری محصولات و خدمات فناورانه ایران ساخت را به همراه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 484

به "کلان داده ها چگونه به کسب وکارهای نوآور رونق می بخشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلان داده ها چگونه به کسب وکارهای نوآور رونق می بخشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید