11 خاصیت رزماری برای سلامتی و پوست

به گزارش مجله انجمن دعوت، گیاهی خوشبو که بین آشپزان ماهر هم حسابی طرفدار دارد. شاید باورتان نشود اما رزماری سرشار از فایده برای بدنتان است؛ مثلا تقویت حافظه، بهبود حال روحی، کاهش التهابات، تسکین دردها، تقویت دستگاه ایمنی، کمک به گردش خون، سم زدایی بدن، محافظت از بدن در برابر عفونت های باکتریایی، پیشگیری از پیری زودرس و بهبود بیماری های پوستی از خواص رزماری هستند.

11 خاصیت رزماری برای سلامتی و پوست

رزماری چیست؟

رزماری، گیاه بومی نواحی مدیترانه است. این گیاه به عنوان چاشنی در غذاها کاربرد فراوانی دارد. دلیل استفاده از رزماری تنها به خاطر بو و طعم آن نیست، بلکه خواص فراوان این گیاه برای سلامتی هم عاملی برای استفاده از آن در غذاهای مختلف شده است. نام علمی رزماری Rosmarinus officinalis است. رزماری هم در خانواده نعناعیان قرار می گیرد، اما طعم منحصربه فرد خود را دارد. رزماری به نسبت این گیاهان، گرم تر و تلخ تر است و طعمی گس دارد که به سوپ ها، سس ها، خورش ها، کباب ها و ادویه های ترکیبی طعمی عالی می بخشد. استفاده از رزماری در آشپزی ایتالیایی بسیار مرسوم است.

مصرف کم رزماری به عنوان طعم دهنده در برخی غذاها نمی تواند تأثیرات بسکمک چشمگیری روی سلامتی داشته باشد، ولی مصرف منظم برگ های آن در غذاها می تواند کمک کند تا بدن از ترکیبات ارگانیک و مواد شیمیایی گیاهی مفید موجود در برگ های رزماری بهره ببرد. رزماری موارد مصرف دیگری هم دارد که از جمله آنها می توان به استعمال موضعی روغن ضروری رزماری روی پوست اشاره کرد. در ادامه به شرح خواص رزماری و فواید این گیاه برای سلامتی می پردازیم.

فواید رزماری برای سلامتیخواص رزماری و فواید آن برای سلامتی شامل موارد زیر است:

1. تقویت حافظه
یکی از مهمترین فواید رزماری برای سلامتی، تأثیر آن به عنوان تقویت کننده قدرت شناختی است. گفته می شود رزماری به تقویت حافظه، افزایش هوش و افزایش تمرکز کمک می کند. با اینکه بسکمک از تأثیرات رزماری بر مغز هنوز در مرحله پژوهش و مطالعه قرار دارند، اما بررسی ها نشان از تأثیر آن در افزایش سلامت حافظه دارد. رزماری در افزایش فعالیت شناختی افراد مسن و کسانی که از اختلالات حاد شناختی مانند آلزایمر و زوال عقل رنج می برند، مؤثر است. این ویژگی ها می تواند رزماری را به مکملی برای درمان های نوین این بیماری های لاعلاج مغز تبدیل کند.

2. بهبود حال روحی و کاهش استرس هاتنها عطر رزماری می تواند به بهبود حال روحی، ذهنی شفاف و کاهش و کنترل استرس در افراد مبتلا به اضطراب مزمن و عدم تعادل هورمون های استرس کمک کند. مصرف موضعی رزماری به شکل برخی پمادها هم می تواند همین خاصیت را بر جای بگذارد. همچنین با اینکه هدف اصلی استفاده از روغن رزماری در رایحه درمانی بهبود حال روحی و استرس نیست، ولی به این منظور هم از آن استفاده می شود.

3. تقویت دستگاه ایمنیترکیبات فعال موجود در رزماری خاصیت آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی و ضدسرطانی دارند. این 3 ویژگی رزماری موجب می شود تا رزماری با بیماری های مختلف و حملات عوامل بیماری زایی که سلامت بدن را تهدید می کنند، مقابله کند. ترکیبات آنتی اکسیدانی می توانند پس از دستگاه ایمنی، دومین سد دفاعی بدن باشند و رزماری سرشار از این ترکیبات قدرتمند است. رزمارینیک اسید، کافئیک اسید، بتولینیک اسید و کارنوزول ازجمله ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در رزماری هستند.

4. خاصیت ضدباکتریاییقدرت رزماری در تقویت دستگاه ایمنی به اندازه کافی تأثیرگذار است. حالا به این خاصیت رزماری، قدرت اش در مبارزه با عفونت های باکتریایی (مخصوصا عفونت های معده) را اضافه کنید. باکتری هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری بیماری زای خطرناک است که می تواند موجب بروز انواع زخم معده شود. اما مطالعات نشان می دهند مصرف رزماری می تواند از رشد این باکتری ها جلوگیری کند. همچنین رزماری می تواند از عفونت های استاف که هرساله هزاران نفر را به کام مرگ می کشد هم جلوگیری کند.

5. تسکین دردهای معدهبه طور سنتی در برخی فرهنگ ها از رزماری به عنوان درمان معده درد، یبوست، نفخ و اسهال استفاده می شود. این ویژگی ها تا حد زیادی به خاطر خاصیت ضدالتهابی رزماری است. بنابراین افزودن رزماری به رژیم غذایی تان می تواند به سرعت موجب تنظیم حرکات روده ای و سیستم گوارشی تان شود.

6. از بین بردن بوی بد دهانرزماری با خاصیت ضدباکتریایی خود می تواند بهداشت دهان را افزایش دهد و بوی بد دهان را از بین ببرد. به این منظور برگ های رزماری را در یک لیوان آب جوش بریزید و آن را در دهان خود غرغره کنید تا باکتری های موجود در دهان تان نابود شوند و کل شب بدون بوی بد دهان بخوابید.

7. تحریک گردش خونرزماری محرک بدن برای تولید بیشتر گلبول قرمز است و به گردش خون در رگ ها کمک می کند. این ویژگی ها به رساندن اکسیژن و مواد مغذی موردنیاز سلول ها کمک می کند و موجب حفظ فعالیت متابولیکی سلول ها می شود.

8. تسکین دردهامصرف موضعی رزماری به عنوان یک مُسکن طبیعی بر روی نقاطی که درد دارند، صدها سال است که رواج دارد. مصرف دهانی رزماری برای تسکین دردهای نقاطی که دسترسی به آنها سخت است (مانند سردرد) و دردهای ناشی از بیماری ها مناسب است. یکی از کاربردهای معروف رزماری استفاده از آن برای درمان میگرن است. مالیدن عصاره رزماری بر روی گیجگاه یا استشمام عطر رزماری می تواند از شدت علائم میگرن بکاهد.

9. مبارزه با التهاباتشاید یکی از مهم ترین فواید یا خواص رزماری برای بدن، خاصیت ضدالتهابی آن باشد. کارنوزول و کارنوزیک اسید موجود در رزماری دو جزء آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی هستند که می توانند التهابات عضلات، عروق خونی و مفاصل را کاهش دهند. این ویژگی رزماری را به درمانی عالی برای بسکمک از بیماری ها مانند فشار خون بالا، نقرس، ورم مفاصل و جراحات به جای مانده از جراحی ها تبدیل می کند. مصرف دهانی و موضعی رزماری برای تأثیرات ضدالتهابی اش توصیه می شود. علاوه بر اینها، کاهش التهابات در دستگاه قلبی-عروقی به سلامت قلب و پیشگیری از تصلب شرایین کمک می کند.

10. سم زدایی بدنرزماری خاصیت ادرارآوری دارد. این امر به خروج مؤثر سموم از بدن به وسیله ادرار کمک می کند. علاوه بر این مصرف منظم رزماری با افزایش نرخ خروج آب از بدن، می تواند به دفع عوامل بیماری زا، نمک ها، سموم و حتی چربی اضافی از بدن کمک کند. سرعت بازسازی کبد نسبت به اعضای بدن آهسته است. رزماری می تواند فرایند بازسازی و سلامت کبد را تسریع کند و در کاهش شدت سیروز (التهاب شدید کبد) مؤثر است.

11. محافظت از پوستخاصیت ضدپیری رزماری به خوبی شناخته شده است. اگرچه استفاده از رزماری برای محافظت از پوست بیشتر به شکل روغن ضروری است، ولی مصرف خوراکی و موضعی برگ های رزماری هم می تواند به کیفیت پوست، بهبود آکنه، درخشش پوست و آب رسانی به بزرگترین عضو بدن یعنی پوست کمک کند.

عوارض احتمالی رزماریروغن ضروری رزماری بسیار قوی است و نباید به صورت خوراکی مصرف شود. اما مصرف رزماری در غذاها خطری ندارد. اگر به سایر گیاهان خانواده نعناعیان حساسیت دارید، ممکن است به مصرف خوراکی یا موضعی رزماری هم حساسیت داشته باشید، اما معمولا واکنش های آلرژیک نسبت به رزماری کم و محدود است.

نحوه مصرف رزماریرزماری را می توان به روش های مختلف استفاده کرد. بیشترین و بهترین کاربرد رزماری در آشپزی به عنوان چاشنی نهایی و ابزاری برای تزئین بشقاب های غذاست. می توان رزماری را همراه با غذا پخت، ولی این کار باعث ازبین رفتن بخشی از ترکیبات مفید موجود در آن می شود. بنابراین توصیه می شود برای استفاده از خواص رزماری، آن را در معرض حرارت بالا قرار ندهید. اگر قصد پختن رزماری را دارید، می توانید آن را در سوپ ها و خورشت ها بریزید. مصرف موضعی رزماری هم کاربرد دیگر آن است. از رزماری در خوشبوکننده های هوا و به عنوان ماسک برای پوست هم استفاده می شود.

کاشت رزماریرزماری را باید در خاکی که به خوبی زهکشی شده است و دمای میانگین 21 درجه سانتیگراد دارد، بکارید. ازجایی که رزماری می تواند چند هفته سرما را تحمل کند، بذر آن را اوایل بهار بکارید. باید برای رزماری فضای آزاد زیادی درنظر بگیرید. بنابراین آن را در باغچه شلوغ تان نکارید. زمانی که گیاه گل داد، برگ های آن را هرس کنید. با توجه به اینکه رزماری یک گیاه پایاست، می توانید هرسال از آن لذت ببرید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 664

به "11 خاصیت رزماری برای سلامتی و پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 خاصیت رزماری برای سلامتی و پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید