آخرین کوشش های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر محور گفت وگوی خاجی و محمد عبدالسلام خبرنگاران

به گزارش دعوت، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در گفت وگوی تلفنی با محمد عبدالسلام آخرین کوشش های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر را تشریح و نسبت به برطرف محاصره یمن و دستیابی به توافق صلح پایدار ابراز امیدواری کرد.

آخرین کوشش های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر محور گفت وگوی خاجی و محمد عبدالسلام خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی دعوت، در ادامه رایزنی های جمهوری اسلامی ایران در مورد حل و فصل بحران یمن، علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی امروز (دوشنبه) با محمد عبدالسلام مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

در این مصاحبه، طرفین آخرین تحولات مربوط به فرایند صلح در یمن را مورد آنالیز قرار دادند.

خاجی ضمن ابراز خرسندی از فرایند پیشرفت مذاکرات صلح یمن که با موضوع گریفیتس انجام می گردد، ابراز امیدواری کرد انتها مقاومت قهرمانانه مردم یمن، برطرف محاصره ظالمانه و دستیابی به توافق صلح عادلانه و پایدار باشد.

همچنین آخرین کوشش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران به منظور حل مشکل نفتکش صافر، دیگر موضوع مطرح شده در این گفت وگوی تلفنی بود.

محمد عبدالسلام نیز ضمن قدردانی از حمایت های سیاسی جمهوری اسلامی ایران، نکاتی را در ارتباط با تحولات اخیر در مذاکرات جاری صلح یمن و آخرین شرایط کشتی صافر تشریح کرد.

لازم به ذکر است، نفتکش صافر از چهار سال پیش در بندر رأس عیسی در الحدیده لنگر انداخته و حاوی بیش از یک میلیون بشکه نفت سبک مأرب است.

شورای امنیت سازمان ملل اخیرا پس از نشستی که بنا به درخواست دولت یمن برای آنالیز بحران نفتکش صافر برگزار گردید، از انصارالله برای اتخاذ اقداماتی در این باره و اعطای اجازه به کارشناسان سازمان ملل برای دسترسی به صافر درخواست کرد.

شرکت نفت دولت صنعاء پیش از این گفته بود که ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی نوامبر 2016 مانع دسترسی به نفت کش صافر و اجرای اقدامات مربوط به تعمیر و نگهداری آن شده است.

پیشتر احمد عبدالله دارس وزیر نفت دولت نجات ملی یمن از سازمان ملل خواسته بود تا ائتلاف سعودی را برای تخلیه محموله صافر پیش از وقوع فاجعه زیست محیطی، تحت فشار گذارد.

محمدعلی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی انصارالله در صنعاء در این خصوص در حساب توئیتری خود نوشت: متأسفانه وزارت خارجه یمن به ما ابلاغ کرد که سازمان ملل توافقات انجام شده درباره نفت کش صافر را نقض نموده است، با وجود اینکه دفتر فرستاده سازمان ملل ملاحظات کتبی درخواست نموده بود، اما ما آن ها را مسئول می دانیم و ما انتظار این فریبکاری را داشتیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 382

به "آخرین کوشش های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر محور گفت وگوی خاجی و محمد عبدالسلام خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین کوشش های دیپلماتیک ایران برای حل مشکل نفتکش صافر محور گفت وگوی خاجی و محمد عبدالسلام خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید