با دندان اضافی چه کار کنیم؟

به گزارش مجله انجمن دعوت، در هر قسمتی از دهان ممکن است دندانی به صورت اضافه تشکیل شده و رشد کند. بیشترین شیوع در سمت قدامی دهان و سپس در قسمت انتهایی دهان است. اگر بخواهیم از نظر ظاهر و شکل این دندان ها هم آنها را تقسیم بندی کنیم می توان آنها را به 2 گروه شبیه به دندان های اصلی و غیرشبیه دسته بندی کرد.

با دندان اضافی چه کار کنیم؟

با دندان اضافی چه کار کنیم؟

نویسنده:دکتر سید مهدی هاشمی*

در هر قسمتی از دهان ممکن است دندانی به صورت اضافه تشکیل شده و رشد کند. بیشترین شیوع در سمت قدامی دهان و سپس در قسمت انتهایی دهان است. اگر بخواهیم از نظر ظاهر و شکل این دندان ها هم آنها را تقسیم بندی کنیم می توان آنها را به 2 گروه شبیه به دندان های اصلی و غیرشبیه دسته بندی کرد.

دندان های اضافی در ناحیه پره مولری یا آسیاهای کوچکمعمولا جوانه دندانی دندان ساز در این ناحیه در برخی افراد فعال باقی می ماند و دندانی شبیه سایر دندان های آسیای کوچک می سازد. این دندان اضافی به علت رویش یافتن بعد از روییدن همه دندان ها (به جز دندان های آسیای عظیم سوم یا عقل) معمولا خود را به صورت نابجا نشان می دهد. مگر اینکه باز هم فرد خوش شانس باشد و در حالت عادی فاصله بین دندان هایش (در همین ناحیه) وجود داشته باشد که در این صورت این دندان می تواند فاصله را پر نموده و مانند یک دندان برای فرد عمل کند. در صورت رویش نابجا (که معمولا خود را در قسمت زبان یا به سمت گونه نشان می دهد) باید به آنالیز شرایط پرداخت. اگر دندان های نزدیک به محل رویش این دندان دچار آسیب دیدگی شدید باشند که نیازمند ترمیم وسیع یا درمان ریشه یا حتی کشیدن باشند، در این صورت می توان آن دندان ها را خارج کرد و این دندان سالم را با یاری درمان ارتودنسی و جابه جایی سایر دندان ها در ردیف دندانی آورد و به جای آن دندان از دست رفته استفاده کرد. در غیر این صورت خارج کردن این دندان مشکل را رفع خواهد نمود.

دندان های اضافی در ناحیه پارامولر یا اطراف آخرین دندان فک ها معمولا این دندان اضافی، خود را در پشت آخرین دندان در هر فک و گاهی در کنار سایر دندان های آسیای عظیم نشان می دهد. این دندان اگر شکل و میزان مناسب تاج و ریشه را دارا باشد و در تماس با دندانی در فک مقابل باشد می تواند به فرد یاری کند و بنابراین می توان آن را حفظ کرد. در غیر این صورت به علت مسائل احتمالی بعدی می توان در زمان مناسب برای فرد، این دندان را خارج کرد.

در نهایت باید گفت در مورد دندان های اضافی شبیه دندان های اصلی با توجه به تنوع شرایط و احتمالات دهانی-دندانی- صورتی افراد، تصمیم درخصوص حفظ آنها یا کشیدن آنها با در نظر گرفتن جمیع شرایط فرد باید صورت گیرد.

پی نوشت ها :

*متخصص ارتودنسی

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 617

به "با دندان اضافی چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با دندان اضافی چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید