عراقچی: همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است

به گزارش مجله انجمن دعوت، تهران (پانا) - معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه، اجازه نمی دهیم کسی با وقت کشی مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند،گفت البته با تعجیل و شتاب زدگی در مذاکرات نیز خدایی ناکرده از موضوعات غفلت نخواهیم کرد. همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است.

عراقچی: همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است

سید عباس عراقچی شامگاه امروز بعد از خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: این دور دوم مذاکراتی بود که ما طی دو هفته گذشته در وین داشتیم که شش روز به طول انجامید.

عراقچی مذاکرات اجرا شده را بسیار فشرده خاطرنشان کرد و افزود: تلاش ما این است که مجموعه اقداماتی که باید آمریکا برای رفع تمامی تحریم ها انجام دهد, عملی شود.

معاون وزیر خارجه تاکید کرد: رفع تحریم ها باید راستی آزمایی شود و در گام بعد ایران اقدامات خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: مجموعه این اقدامات در حال کار شدن است. پیش نویس های مختلفی توسط تمامی هیات ها ارائه و مورد تبادل قرار گرفت. درباره آنها کار انجام می شود. تمام تلاش ما این است که بتوانیم به سند واحدی که دقیقا وظایف آمریکا را تعیین کند و اقداماتی هم که ایران برای اینکه به برجام برشود را روشن کند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای با بیان اینکه آن سند نحوه راستی آزمایی و ترتیب و تقدم اقدامات طرفین را تعیین خواهد کرد، گفت: البته این موضوع از نظر ما کاملا روشن است و این آمریکا است که باید ابتدا اقدامات خود را انجام بدهد. البته مذاکرات سخت است اما ما حتما از مذاکرات فرسایشی اجتناب می کنیم، همانطور که از شتاب در مذاکرات نیز پرهیز خواهیم کرد.

مذاکرات باید با دقت کامل انجام شود

عراقچی با تاکید بر اینکه مذاکرات باید با دقت کامل انجام شود، شرح داد: اجازه نمی دهیم کسی وقت کشی کند و بی فایده مذاکرات را طولانی یا فرسایشی کند. در عین حال در مذاکرات تعجیل و شتاب زدگی هم نمی کنیم که خدایی ناکرده از موضوعی غفلت صورت بگیرد. همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است.

وی با یادآوری این موضوع که راه آسان نیست، خاطرنشان کرد: مسائل زیاد است. تعیین دقیق اقدامات احتیاج به کار جدی حقوقی و فنی دارد که در حال انجام است. نتیجه مذاکرات به طور مستمر به تهران گزارش می شود. در بازگشت هم گزارش دقیق تر از آنچه گذشت، ارائه خواهد شد.

به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه، تصمیم ها در تهران گرفته می شود و ما هم طبق دستورالعمل های تهران مذاکرات را ادامه خواهیم داد تا آن جایی که منافع کشور تامین شود، در این راستا گام برمی داریم.

فضای مذاکرات جدی، کاری و حرفه ای است

عراقچی درباره زمان بعدی نشست مذاکرات کمیسیون مشترک در وین ابراز داشت: بنای ما این است که هیات ها هفته آینده به وین بازگردند اما بستگی به آن دارد که زمانی که نتیجه مذاکرات این چند روز به پایتخت ها منتقل می شود، بررسی صورت بگیرد و تصمیم را پایتخت ها خواهند گرفت.

وی افزود: عملکرد و اقدامات هیات ایرانی بنابه تصمیم گیریها در تهران صورت می گیرد و این تصمیم گیریها تعیین می کند که آیا مذاکرات ادامه پیدا کند یا خیر یا ادامه آن به چه شکل و با چه خط مشی هایی پیگیری شود. زمانی که این مسائل در تهران تدوین و آماده شد، با دستورالعمل های جدید خود به مذاکرات بازمی گردیم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای درباره فضای مذاکرات نیز خاطرنشان کرد: فضای مذاکرات جدی، کاری و حرفه ای است. همه هیات ها علاقه مند به حصول نتیجه هستند و تلاش آنها این است که ترتیباتی به دست بیاید که منجر به احیای و اجرای برجام به صورت کامل شود اما برای موفقیت مذاکرات صرفا جدی بودن کافی نیست و عوامل دیگری هم وجود دارد.

فرایند گام به گام مدت هاست کنار گذاشته شده است

عراقچی با بیان اینکه طرفین باید مواضع یگدیگر را درک کرده و تلاش کنند این مواضع را به هم نزدیک شود، یادآور شد: برای ما اصولی وجود دارد که تغییرپذیر نیست. ما حتما مخالف فرایند گام به گام هستیم. البته فرایند گام به گام مدت هاست کنار گذاشته شده و مذاکرات ما به صورت یکپارچه روی گام آخر یا اقدام نهایی متمرکز شده و ما در حال طراحی آن گام نهایی هستیم.

وی با بیان اینکه باید تعیین کنیم که راستی آزمایی اقدامات آمریکا چگونه باشد، مطرح نمود: باید تعیین شود پس از تعیین شدن فرایند راستی آزمایی، آمریکا در چه تاریخی و چگونه به تعهداتش در برجام بازشود و ایران متعاقبا این کار را انجام دهد.

به گفته معاون سیاسی وزارت امور خارجه، جزئیات فنی، حقوقی و سیاسی وجود دارد که در حال کار کردن بر روی آنها هستیم. جدیت در مذاکرات وجود دارد. فضای مذاکرات نمی توانم بگویم مثبت یا منفی است اما بهرحال سازنده، کاری و حرفه ای است.

امیدواریم اختلافات ایران و آژانس، در فضایی سازنده و غیرسیاسی حل شود

عراقچی با بیان اینکه امیدوار هستیم که این راستا در ادامه خود به جاهای مثبتی برسد و منجر به رفع تحریم های غیرعادلانه آمریکا علیه مردم ایران بشود، گفت: هنوز قضاوت درباره نتیجه زود است یا اینکه بگوییم خوش بین یا بدبین هستیم اما فکر می کنیم در راستا درستی قرار داریم.

وی درباره نشست فنی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: همکاری های ما با آژانس ادامه دارد. این همکاری ها، همکاری های گسترده ای است که حوزه های مختلفی را هم دربرمی گیرد. این همکاری ها جریان طبیعی خود را طی می کند. در برخی موضوعات با آژانس اختلاف داریم. برای حل این اختلافات گفت وگوهایی بین ما و آژانس وجود داشته و دارد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: با سفر مقامات آژانس به تهران و گفت وگوهای بیشتر شاهد تحرکات بیشتری هم در این رابطه خواهیم بود. ما با آژانس یک راستا معمولی و طبیعی را طی می کنیم. امیدوار هستیم که اختلافاتی هم که الان وجود دارد، در فضایی سازنده و غیرسیاسی حل شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 435

به "عراقچی: همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: همه چیز با دقت در حال پیش رفتن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید