واشنگتن: به متقاعد کردن کشورها برای خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم

به گزارش دعوت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه گفت که این کشور به متقاعد کردن کشور ها برای خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهد.

واشنگتن: به متقاعد کردن کشورها برای خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم

به گزارش گروه سیاسی دعوت، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه جمعه (به وقت تهران) گفت که به متقاعد کردن کشورها برای خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم.

تنهای یک روز پس از آنکه دولت جدید آمریا گفت ادعای دولت پیشین این کشور مبنی بر احیای تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را پس گرفته است سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود گفت که به منصرف کردن کشورها برای تامین هرگونه سلاح به ایران ادامه خواهد داد.

وی گفت: صرفنظر از ساختار تحریم های ایران در سازمان ملل، ما به استفاده از اختیاران خود برای منصرف کردن کشورها از تامین سلاح برای ایران ادامه خواهیم داد.

پرایس اضافه کرد: بازگرداندن موضع اسنپ بک که توسط دولت قبلی اتخاذ شده بود، موضع ما در تعامل با شورای امنیت درباره ایران را تقویت می کند.

دولت آمریکا شب گذشته (پنجشنبه) گفت ادعای دولت پیشین این کشور مبنی بر احیای تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را پس گرفته است.

این اقدام دولت آمریکا در حالی صورت گرفت که تلاش دولت پیشین آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران از قبل شکست خورده بود.

دولت دونالد ترامپ مردادماه سال جاری با ارائه ابلاغیه ای به رئیس وقت شورای امنیت گفت که قصد دارد با استفاده از مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت تمامی تحریم های شورای امنیت علیه ایران را بازگرداند. آمریکا در این نامه ایران را به نقض اساسی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متهم کرده بود.

چنانچه آمریکا از برجام خارج نشده بود، این نامه، فرایند 30 روزه ای را آغاز می کرد که می توانست به بازگشت اتوماتیک تحریم سازمان ملل علیه ایران منجر شود.در آن حالت، تمامی تحریم های سازمان ملل نیمه شب 20 سپتامبر به وقت گرینویچ (برابر با 04:31 بامداد 30 شهریورماه) علیه ایران از سر گرفته می شدند.

با این حال، تلاش آمریکا از همان آغاز با مخالفت های جدی روبرو شد و خبرگزاری رویترز 1 شهریورماه گزارش داد 13 عضو شورای امنیت با نگارش نامه هایی مخالفت خودشان را با خواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام کرده اند.

دو رئیس دوره ای شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز با توجه به مخالفت بیشتر اعضای شورا گفتند که قادر به انجام اقدامات بیشتر در زمینه خواست آمریکا برای بازگرداندن قطعنامه های تحریمی علیه ایران نیستند.

پس از این تحولات، دونالد ترامپ روز 31 شهریورماه گفت فرمان اجرایی جدیدی برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران و جلوگیری از انجام مبادلات تسلیحاتی با ایران صادر کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 309

به "واشنگتن: به متقاعد کردن کشورها برای خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: به متقاعد کردن کشورها برای خودداری از فروش سلاح به ایران ادامه می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید