8میلیون سالمند در کشور وجود دارد

به گزارش دعوت، تهران (پانا) - رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به حرکت جامعه به سمت سالمندی، اقدامات این وزارتخانه برای ارائه خدمات مناسب به سالمندان را تشریح کرد و گفت: هم اکنون سهم سالمندان در اشغال تخت های بیمارستانی بالا است که این نشان می دهد سالمندان شرایط جسمی، روانی و رفاهی مناسبی ندارند.

8میلیون سالمند در کشور وجود دارد

به گزارش ایسنا، محسن شتی همزمان با روز جهانی سالمند، با اشاره به اینکه شروع سن سالمندی در کشور ما از 60 سال است، گفت: البته در کشورهای پیشرفته 65 سال به بالا را در گروه سالمندان تلقی می نمایند.

مرحله سوم غربالگری کرونا برای سالمندان

وی با اشاره به شعار سال جاری روز جهانی سالمند مبنی بر کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان، ادامه داد: در روزهای ابتدایی شیوع کروتا که توصیه اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا ماندن در خانه بود، مراقبت های از راه دور شکل گرفت و دو دوره غربالگری تلفنی برای سالمندان را انجام دادیم؛ الان هم دور سوم در حال اجرا است. در این غربالگریها شرایط و علائم سالمندان مورد پرسش قرار می گیرد و در صورتی که علائم کرونا را داشتند برای مراجعه به مراکز 16 ساعته دعوت می شوند تا اقدامات لازم تشخیصی و درمانی ارائه گردد. مراقبت هایی برای فشارخون، چربی خون، دیابت، خطر سقوط، سرطان های شایع، افسردگی، مراقبت از تغذیه و... به عنوان بسته خدمت به صورت رایگان در مراکز جامع سلامت، خانه های بهداشت و پایگاه های بهداشتی به سالمندان ارائه می گردد.

شتی اضافه کرد: بیماری کرونا در تمام جهان توانست خدمات بهداشتی و درمانی را تحت تاثیر قرار دهد، اما توصیه ما در مدت اخیر، برقراری خدمات به افراد نیازمند به خدمات فوری با شرط نوبت دهی در زمان های خلوت به سالمندان بود تا با ازدحام و افزایش خطر ابتلا روبرو نشوند.

خدمات مراقبتی رایگان به 8میلیون سالمند در کشور

وی با اشاره به اینکه اکنون حدود 8 میلیون سالمند در کشور زندگی می نمایند، اظهار کرد: این افراد با مراجعه به مراکز ما می توانند خدمات مراقبتی را به شکل رایگان دریافت نمایند.

شتی با اشاره به فرایند سالمندی جمعیت، توضیح داد: در یک سال گذشته در کنار سایر سازمان ها، محتوای سند ملی سالمندان را که مهر ماه سال گذشته ابلاغ شد، مورد بازنگری قرار دادیم. این سند اهدافی فوق العاده دارد که با گسترش همکاری های بین بخشی به پایان خواهد رسید. همانگونه که سلامت سالمند اهمیت دارد، رفاه او نیز موضوع حائز اهمیتی است. کشور در حال رفتن به سمت سالمندی است؛ همین حالا با داشتن 10 درصد جمعیت سالمند با حد مطلوبمان چه در سلامت و چه در رفاه سالمندان فاصله داریم. با توجه به افزایش جمعیت سالمندی وظیفه بزرگی بر دوش ما است.

ضریب اشغال تخت های بیمارستانی توسط سالمندان

وی با اشاره به اینکه سالمندان ضریب بالایی از اشغال تخت ها را به خود اختصاص می دهند که حتی بیش از سهم 10 درصد جمعیت آنهاست، گفت: دلیل آن را جز در شرایط خاص جسمی روانی و اجتماعی آنها از جمله شیوع بالاتر بیماری های زمینه ای، نمی توان جست. حال تصور کنید درصد سالمندی در سالیان آینده به 20 تا 30 درصد برسد، آن وقت چه خواهد شد؟ باید سعی کنیم افراد با سلامت به سالمندی برسند.

وی با تاکید بر نقش سبک زندگی سالم برای رسیدنِ به سلامت به سن سالمندی، گفت: گروه سنی سالمندان نیازمند توجه است. آیا اکنون که 10 درصد جامعه سالمند است، ما هم 10 درصد توجه، بودجه و... را به آنها اختصاص داده ایم؟ فرهنگ و دین ما به ما می گوید وظیفه تکریم از سالمند را داریم.

شرایط مراکز نگهداری شبانه روزی در مورد کرونا

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت درخصوص آسایشگاه ها و مراکز نگهداری شبانه روزی از سالمندان، گفت: این مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی است و همه آنها تماما غیر دولتی هستند یعنی یا در موردی و یا خیریه هستند. در این مراکز طیفی از افراد ساکن هستند و تنها به حضور سالمندان ختم نمی گردد؛ از سوی دیگر سالمندان ساکن در این آسایشگاه ها نیز جمعیت کمی از سالمندان کشور هستند و حتی یک درصد سالمندان کشور هم در این آسایشگاه ها نیستند.

وی اضافه کرد: البته در همین درصد اندک نیز افرادی وجود دارند که به بیماری های مختلف مبتلا هستند و همین موضوع سبب شده تا درخصوص ابتلا به کرونا نیز بیش از سایرین در خطر باشند. پس با جمعیت کم اما پرخطری روبرو هستیم. پس از مشاهده اولین موارد بیماری کرونا در کشور فورا کمیته علمی مشترکی با سازمان بهزیستی متشکل از متخصصین مختلف سلامت سالمندی، سلامت روان، متخصص عفونی و... تشکیل دادیم و دستورالعملی علمی و اجرایی برای پیشگیری و کنترل کووید19 نوشته شده و ابلاغ شد. چک لیست نظارتی این دستورالعمل نیز آماده شد.

شتی در سرانجام با اشاره به رصد دقیق کرونا در مراکز نگهداری شبانه روزی تاکید نمود: پس از ابلاغ دستورالعمل ها اقدامات آموزشی و پیشگیرانه شروع شد و آمار روزانه موارد مثبت و مشکوک کرونا در سامانه های ما و بهزیستی ثبت می گردد و به دنبال آن به محض آنکه آمار در مرکزی افزایش پیدا می کرد فورا تیم های مشترکی به مرکز مراجعه نموده و نقص یا مشکل را رفع می نمایند. خوشبختانه وضع مراکز نگهداری شبانه روزی در کشور ما از بسیاری از کشورهای دیگر بهتر است. در کنار موارد ذکر شده با همراهی بهزیستی به دنبال تدوین دستورالعملی برای استاندارسازی ارائه خدمات به سالمندان هم هستیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 43

به "8میلیون سالمند در کشور وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8میلیون سالمند در کشور وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید