آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

به گزارش مجله انجمن دعوت، آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ این درد چقدر طول خواهد کشید؟ چه کارهایی می توان برای تسکین این درد انجام داد؟ در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

مجله انجمن دعوت | سرویس سلامت - آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ این درد چقدر طول خواهد کشید؟ چه کارهایی می توان برای تسکین این درد انجام داد؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

درد ایمپلنت دندان معمولا یکی از اولین چیز هایی است که بعد از انجام ایمپلنت و برطرف بی حسی، متوجه آن خواهید شد. احساس خواهید کرد که انگار دندان خود را کشیده اید و چیزی درون لثه شما گیر کرده است. نوعی احساس فشار و درد در استخوان فک، جایی که ایمپلنت اجرا شده است، احساس خواهید کرد. همچنین لثه اطراف محل ایمپلنت بسیار حساس خواهد شد.

در واقع باید گفت که نوعی جراحی ارتوپدی بر روی فک شما صورت گرفته است. بیشتر بیماران به این موضوع فکر نمی کنند، اما جراحی ایمپلنت دندان در واقع نوعی جراحی ارتوپدی در مقیاس کوچکتر است.

مهم نیست که چقدر دندانپزشکان بگویند که ایمپلنت را با ملایمت و دقیق انجام خواهند دارد. در هر صورت نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که دندان شما کشیده شده است، حفره ای در استخوان فک ایجاد شده و یک وسیله از جنس تیتانیوم درون حفره قرار گرفته است و این فقط برای یک ایمپلنت طبیعی و نسبتا ساده است.

زمانی که بیمار می پرسد آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ در واقع دو احتمال مطرح می گردد. گاهی اوقات منظور آن ها درد ایجاد شده بعد ازجراحی ایمپلنت است. اما گاهی اوقات منظور آن ها دردی است که در حین جراحی، ممکن است به آن دچار شوند.

بیشتر بیماران، در حین جراحی ایمپلنت، درد بدی را تجربه نمی کنند. اولا جراح معمولا از مواد بی حسی بسیار قوی استفاده می کند. در ثانی به بیشتر بیماران نوعی آرام بخش تزریق می گردد. بنابراین می توان گفت که ایمپلنت دندان در حین عمل، معمولا درد ندارد.

اما درد ایمپلنت دندان پس از جراحی بسیار شایع است. مطمئنا بعد از جراحی، درد خواهید داشت. درد ایمپلنت دندان در مراحل اولیه کاملا طبیعی است. همچنین ممکن است 3 تا 5 روز پس از جراحی، تورم داشته باشید.

اگر چندین ایمپلنت در فک فوقانی خود انجام داده باشید، ممکن است کمی کبودی در اطراف چشم شما ایجاد گردد. این موضوع کاملا طبیعی بوده و ظرف چند روز برطرف خواهد شد.

برای تسکین درد ایمپلنت دندان چه کاری می توان انجام داد؟

در مراحل اولیه بهبود پس از جراحی که می تواند 7 تا 10 روز طول بکشد، چندین کار وجود دارند که می توانید برای تسکین درد ایمپلنت دندان انجام دهید.

1. برای تسکین درد ایمپلنت دندان می توانید از دارو های مسکن استفاده کنید. یکی از موثرترین آنها ایبوپروفن است. می توانید از ایبوپروفن 600، هر 8 ساعت یکبار استفاده کنید. پزشک در صورت نیاز، ممکن است دارویی قوی تر برای شما تجویز کند.

2. برای تسکین تورم گونه یا لب خود می توانید بلافاصله بعد از جراحی، بر روی آن ها یخ بگذارید. برای پیشگیری از سرمازدگی صورت خود، بهتر است قالب های یخ را درون یک حوله پنبه ای بسیار نازک قرار دهید.

3. پس از جراحی، لثه ها تا 3 روز کاملا حساس خواهند بود. می توانید از آب نمک داغ برای شستشوی لثه ها استفاده کنید. این کار را با ملایمت انجام دهید. بسیار مهم است که آب را در دهان خود با شدت غرغره نکنید. بدین منظور آب نمک را به مدت 10 الی 20 ثانیه در دهان خود نگه دارید، سپس آن را بیرون بریزید. این کار را چند بار تکرار کنید. بهتر است در روز اول پس از جراحی، هر دو ساعت یک بار به مدت 2 دقیقه این کار را انجام دهید.

4. در نهایت بهتر است برای روز اول، غذایی سرد و نرم بخورید مانند بستنی یا ماست میوه ای.

ایمپلنت دندان چقدر درد خواهد داشت؟

مقدار درد ایمپلنت دندان به چندین مورد بستگی دارد. اصلی ترین عامل به نوع جراحی برمی گردد. اگر پیوند استخوان انجام داده اید، پس کاملا طبیعی است که انتظار درد داشته باشید. اگر ایمپلنت دندان بدون هیچگونه جراحی اضافی (مانند جراحی پیوند استخوان) باشد، درد آن شبیه به کشیدن دندان خواهد بود.

همان طور که قبلا اشاره کردیم، تورم معمولا طی 3 تا 5 روز از بین می رود، و 99 درصد درد ایمپلنت دندان طی 7 تا 10 از بین خواهد رفت. اما یک حقیقت جالب درباره جراحی وجود دارد. به دلایلی درد اولیه طی 2 تا 3 روز از بین می رود و سپس در روز های 4 و 5 ناگهان درد بیشتری را احساس خواهید کرد. وحشت نکنید. این موضوع لزوما به این معنی نیست که اشتباهی روی داده است. این امر گاهی اتفاق می افتد. تنها موضوع مهم این است که حواس تان باشد تورم دوباره برنگردد.

اگر احساس کردید که تورم دوباره ظاهر شده است، سریع با پزشک خود تماس بگیرید. این حالت می تواند نوعی عفونت باشد که نیاز به آنتی بیوتیک خواهد داشت. یکی دیگر از عوامل مهم در مقدار درد ایمپلنت دندان، به فرایند بهبود فرد بستگی دارد؛ به نظر می رسد که برخی از افراد، خیلی سریعتر از دیگران بهبود می یابند. آن ها درد و تورم کمتری را تجربه می کنند. برای این افراد خوش شانس، ایمپلنت اغلب بسیار ساده است!

یک هفته تا 10 روز پس از ایمپلنت دندان، درد باید کاملا برطرف شده باشد. اگر هنوز درد زیادی دارید، ممکن است مسئله ای وجود داشته باشد. مشکلاتی مانند:

  • شل شدن کلاهک درمانی. کلاهک درمانی نوعی پیچ کوچک بوده که بر روی ایمپلنت قرار داده می گردد تا به محل جراحی اجازه بهبود داده گردد. زمانی که بعدا تاج روی ایمپلنت نصب گردد، این کلاهک برداشته خواهد شد.

در زمان بهبود، ممکن این کلاهک شل گردد. این امر باعث تحریک لثه و بروز درد می گردد. دندانپزشک این کلاهک را برداشته، داخل ایمپلنت را تمیز می کند و سپس یک کلاهک نو و ضد عفونی شده با ژل ضد باکتریایی، مانند ژل کلرهگزیدین را دوباره نصب می کند.

  • شل شدن ایمپلنت. در برخی موارد، ایمپلنت می تواند شل گردد. دلایل متعددی برای این اتفاق وجود دارند، اما مهم این است که این حالت می تواند دردناک باشد. گاهی اوقات با گذشت زمان، ایمپلنت ممکن است به استخوان جوش بخورد و ثابت گردد. هرچند معمولا ایمپلنت شل شده را باید از دهان خارج کرد.
  • عفونت. لثه یا استخوان می توانند بعد از جراحی دچار عفونت شوند. در این شرایط، پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. برای عفونت های لثه، دهانشویه های حاوی پراکسید می توانند بسیار موثر باشند.
  • فشار موقت بریج بر روی لثه. گاهی بیماران می خواهند تا بهبود ایمپلنت، از نوعی دندان موقت استفاده کنند. اگر این حالت بر روی لثه زیاد فشار آورد، می تواند موجب درد گردد. این مشکل معمولا در استفاده از بریج مریلند روی نمی دهد. اما اگر از دندان مصنوعی فلیپر استفاده کنید، احتمال بروز درد بیشتر خواهد بود.
  • سوختگی استخوان. این اتفاق بسیار نادر است که استخوان اطراف ایمپلنت از طریق گرمای مته جراحی دچار آسیب گردد. اگر این اتفاق بیفتد، استخوان بهبود پیدا نخواهد کرد. این حالت بسیار دردناک است. در این شرایط تنها می توان ایمپلنت و لایه استخوان مرده را خارج کرد و اجازه داد تا این ناحیه بهبود یابد. می توان از پیوند استخوان برای پر کردن فضای خالی استفاده کرد.

برگرفته از: dental-health-advice.com

منبع: setare.com
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 580

به "آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید