عون خواهان یک سوم معطل نیست

به گزارش دعوت، خبرگزاری خبرنگاران- دفتر ریاست جمهوری لبنان خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری این کشور خواهان یک سوم معطل(کرسی های مورد مناقشه) در کابینه جدید نیست.

عون خواهان یک سوم معطل نیست

به گزارش خبرگزاری دعوت به نوشته روزنامه الجمهوریه، دفتر رسانه ای ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای در واکنش به گزارش های منتشر شده مبنی بر درخواست میشل عون، رئیس جمهوری این کشور برای اختصاص یک سوم کرسی های مورد مناقشه در کابینه جدید، تأکید کرد: محافل سیاسی و رسانه ای اصرار دارند که بگویند میشل عون خواهان یک سوم معطل است و همین مسئله منجر به تأخیر در تشکیل کابینه دولت جدید شده است.

در این بیانیه آمده است: این ادعاها به هیچ وجه صحت ندارد و بیانیه های صادره از کاخ بعبدا (ریاست جمهوری) تأییدی بر این مسئله است.

دفتر رسانه ای ریاست جمهوری لبنان در ادامه تأکید کرد: عون هیچگاه خواهان یک سوم معطل نشده است اما در مقابل بر حقش در معین وزرای دولت جدید از افراد تکنوکرات و دارای صلاحیت و همچنین مورد اعتماد در داخل و خارج کشور پافشاری می نماید.

ثاث معطل یا یک سوم معطل بنا به تعبیر بعضی، یعنی دستیابی اقلیت به یک سوم کرسی های وزارتی به اضافه یک و این مانع از آن می گردد که اکثریت، تصمیم های مهم و سرنوشت ساز را به تنهایی بگیرد و تک روی کند به خصوص که قانون اساسی لبنان شرط نموده مصوبات دولت با رای یک سوم اعضای دولت تصویب گردد تا لازم الاجرا باشند.

اختلاف میان عون و حریری از دسامبر به دلیل اختلاف نظر درباره تشکیل کابینه، تشدید شد و هفته گذشته به اوج خود رسید و عون در سخنانی حریری را آشکارا دروغگو خطاب کرد.

حریری اکتبر به تشکیل دولت مکلف شد و تعهد داد فورا دولتی تشکیل دهد که قادر به احیای نقشه راه فرانسه باشد اما اختلافات سیاسی قدیمی مذاکرات تشکیل دولت را ناکام گذاشته است و این درحالی است که آژانس های سازمان ملل نسبت به فاجعه اجتماعی در لبنان به دلیل پیامدهای انفجار بندر بیروت و همچنین بحران مالی و کرونا هشدار می دهند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: davataz.ir شناسه مطلب: 307

به "عون خواهان یک سوم معطل نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عون خواهان یک سوم معطل نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید